Německá zpravodajská služba Bundesnachrichtendienst (BND) v Pullachu, asi 15 km...

Německá zpravodajská služba Bundesnachrichtendienst (BND) v Pullachu, asi 15 km jižně od Mnichova | foto: Reuters

Opusťte Německo, přikázal Berlín šéfovi amerických agentů

  • 65
Německá vláda vyhostila hlavního představitele amerických tajných služeb v zemi. Ve čtvrtek to oznámil šéf parlamentního výboru pro kontrolu tajných služeb Clemens Binniger. Berlínský kabinet rozčílila kauza dvojitých agentů, v posledních dnech Němci údajně odhalili hned dva.

Binniger oznámil, že vláda reagovala na trvající americkou neochotu pomoci s vysvětlením různých obvinění, počínaje aférou kolem americké tajné služby NSA a konče „nejnovějšími incidenty“.

„Žádost byla vznesena ve světle stávajícího vyšetřování nejvyšším státním zástupcem a otázek, které se v posledních měsících vznášejí nad činností amerických tajných služeb v Německu,“ uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

„Pro Německo je nadále nevyhnutelné, aby v zájmu bezpečnosti svých občanů a svých jednotek v zahraničí úzce spolupracovalo se západními partnery, zejména s USA. K tomu je ale potřeba vzájemná důvěra a otevřenost. Spolková vláda je k nim připravena a očekává totéž i od svých partnerů,“ doplnil mluvčí kabinetu.

Během posledních deseti dnů Němci zatkli jednoho agenta své Spolkové zpravodajské služby a provedli domovní prohlídku u pracovníka berlínského ministerstva obrany. Oba muži jsou podezřelí z předávání tajných informací Spojeným státům (více se dočtete zde).

Získali jen směšně málo informací, zlehčuje aféru ministr

Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že tajné služby se v současnosti musí soustředit na podstatné věci a nezkoušet dosáhnout všeho, co technické prostředky umožní. „Aktuální problémy v Sýrii a ochrana před terorismem mají absolutní prioritu před otázkou, zda bychom se teď měli navzájem špehovat mezi spojenci,“ řekla Merkelová.

Berlín k vykázání šéfa amerických zpravodajců přistoupil i přesto, že německý ministr vnitra Thomas de Maiziére ve čtvrtek naznačil, že se američtí zpravodajci patrně nedostali k žádným závažným informacím.

„Pokud zůstane u toho, co teď víme, jsou informace, které získali tito údajní špioni, směšné," prohlásil ve čtvrtek ministr. „Politické škody jsou naproti tomu už teď nepoměrně vážné,“ dodal však v Berlíně de Maiziére.

Nejnovější případy podle něj všem názorně ukazují, že „pro naši skutečnou demokracii je nepostradatelná účinná ochrana proti útokům na naši komunikaci, stejně jako účinná obrana před špionáží“. Obojí vláda podle ministra posílí.

Washington aféru odmítl komentovat

Bílý dům na vyhoštění šéfa amerických agentů v Německu ve čtvrtek reagoval pouze stručným prohlášením. „Ta zpráva se k nám donesla, údajné nepříjemnosti ve věci zpravodajských služeb ponecháme bez komentáře,“ uvedla podle agentury Reuters mluvčí prezidentského úřadu Caitlin Haydenová.

„Bezpečnostní a zpravodajské styky s Německem jsou nicméně velmi důležité, pomáhají udržet Němce i Američany v bezpečí,“ dodal Bílý dům. „Je nezbytné, aby naše spolupráce ve všech oblastech pokračovala, a s německou vládou zůstaneme nadále ve styku,“ zaznělo v prohlášení.

Německo-americké vztahy už dříve narušila aféra kolem sledování elektronické a mobilní komunikace americkou tajnou službou NSA, jejíž pozornosti údajně neunikl ani mobilní telefon kancléřky Angely Merkelové.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video