Šéf Synotu Ivo Valenta

Šéf Synotu Ivo Valenta | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Šéf Synotu zažaluje stát. Porušil naše práva, tvrdí o rušení heren

  • 513
Zakladatel holdingu Synot Ivo Valenta se obrátí na evropský soud. Jde o reakci na to, že Ústavní soud na návrh Klatov ve čtvrtek zrušil platnost tříletého přechodného období pro rušení heren.

Tisíce videoterminálů holdingu Synot mohou brzy zmizet z barů, heren a hospod. Ústavní soud dal městům volnou ruku k tomu, aby je mohla rušit. Původně přitom mělo na omezení hazardu dojít až v roce 2015 (více čtěte zde).

Zakladatel Synotu Ivo Valenta je tímto rozhodnutím nemile překvapen. Označil jej za "politické" a nechce si to nechat líbit. Hodlá se dokonce obrátit k Soudnímu dvoru Evropské unie.

Rozhodnutí Ústavního soudu o hazardu

Města a obce mohou vykázat videoloterijní terminály ze svého území okamžitě a nemusejí přitom dodržovat přechodnou dobu.

Novela loterijního zákona dosud umožňovala provozovat videoterminály povolené ministerstvem financí až do konce roku 2014.

Sporný paragraf na návrh Klatov ve čtvrtek zrušil Ústavní soud (více zde).

"Došlo k silnému porušení našich práv," uvedl Valenta ve čtvrtek pro MF DNES. "Vynaložíme veškeré úsilí, abychom si svá práva i po 22 letech podnikání v této zemi udrželi. Ve světě žádný podobný precedent nenajdete," zdůraznil.

Podle soudců ale nemá tříleté přechodné období v novele loterijního zákona co dělat a arbitráže považují spíše za formu nátlaku.

"Tvrzení, podle něhož by rušení (či změna) vydaných povolení k provozování interaktivních videoloterijních terminálů mohlo vyústit v zahájení sporů podle mezinárodních dohod o podpoře a ochraně investic, není nijak podloženo a jedná se o pouhou spekulaci," napsali v nálezu ústavní soudci.

Valenta oponuje, že jejich rozhodnutí může v loterijním průmyslu postihnout desetitisíce lidí. Jen v Synotu je jich 700.

"Právě z těchto důvodů je tvrzení Ústavního soudu, že arbitráže České republice nehrozí, nepravdivé. Naopak jsem přesvědčen o tom, že soudní spory o náhrady škody budou logickým a jediným možným vyústěním této situace," prohlásil Valenta.

Zvažuje také zřízení internetové licence na Maltě, protože zahraniční provozovatelé nejsou podle něho na rozdíl od těch tuzemských nijak omezováni.

Města v kraji zřejmě zákaz nepoužijí hned

Přestože Synotu hrozí rušení mnoha přístrojů, Valenta věří, že města nezačnou herny rušit hned a plošně. Starostové ve Zlínském kraji ho zřejmě vyslyší. Většina měst má schválené vyhlášky, které od roku 2015 hazard omezí nebo úplně zakážou. A zatím nevědí, zda využijí zrušení přechodného období, které mělo dát provozovatelům čas se na změnu připravit.

"Budeme se muset s rozhodnutím soudu nejprve seznámit," reagoval náměstek zlínského primátora Ondřej Běták.

Vyhláška v krajském městě vykazuje hazard z centra. Vedení radnice se s provozovateli dohodlo, že vymezený prostor opustí.

"Někteří slíbili, že odejdou ještě dříve, než budou muset. Nebylo by dobré jim teď říct, že musejí skončit třeba za měsíc," naznačil Běták.

Z toho vyplývá, že ve Zlíně možnosti rušit herny hned zřejmě nevyužijí. Podle Bětáka to ale bude záviset na rozhodnutí městské rady a pak zastupitelstva.

Podobně se k tomu staví i ve Vsetíně, kde vykazují hazard z okolí škol, nemocnic či sociálních ústavů. "Znamenalo by to zásadní změnu vyhlášky. Nevím, jestli je nezbytné ji dělat," nastínila místostarostka Květoslava Othová.

Výjimkou je Uherské Hradiště, kde žádná omezující pravidla pro hazard nemají. A ani je nechystají.

"Není k tomu důvod. Neregistrujeme u nás negativní jevy, jako je hraní mládeže nebo narušování veřejného pořádku," tvrdí místostarosta Hradiště Stanislav Blaha.

Odmítl, že by v přístupu radnice hrálo roli to, že právě v Uherském Hradišti má sídlo Synot, který významně podporuje zdejší kulturu i sport.

"Může se stát, že hraní někoho přivede do problémů. Když se ale automaty plošně zakážou, tak si gambler cestu k hraní stejně najde," myslí si Blaha.

Naprosto opačný přístup zvolili v Otrokovicích. Hazard nekompromisně zakázali plošně. Ani tady ovšem nechtějí herny rušit hned.

"Předpokládám, že touto cestou nepůjdeme," řekl otrokovický starosta Jaroslav Budek.

"Nechceme ještě více komplikovat už tak složitou situaci podnikatelů z této branže. Nikdo nás nenutí, abychom zákaz prosadili okamžitě," vysvětlil Budek.

Prohibice povede ke vzniku nelegálních heren, tuší Valenta

Jde také ale o peníze. V Otrokovicích mají z hazardu ročně zhruba 15 milionů korun, ve Zlíně kolem 50 milionů.

Synot je samozřejmě proti plošnému rušení hazardu. "Upřednostňujeme přiměřenou regulaci před prohibicí, která otevře loterijní trh nelegálním provozovatelům a města připraví o značné prostředky," myslí si Valenta.

Upozornil i na fakt, že města slíbila, že peníze z hazardu budou posílat neziskovému sektoru tak, jak to dříve dělal právě Synot.

"Těmi, kdo ve finále na verdikt Ústavního soudu doplatí, tak budou neziskové organizace, kultura a sport," tvrdí Valenta.

Videoterminálů v posledních letech ubývá. Ještě před koncem roku 2010 jich ve Zlíně bylo přes 1 400, dnes už jen asi osm set. Pokles skoro o polovinu registrují i další města.

Počty svých zařízení snižují samotné loterijní firmy. Po novele zákona hradí státu poplatky za každý videoterminál povolený ministerstvem financí, i když ho mají jen na papíře nebo je málo využívaný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video