Miroslav Lajčák

Miroslav Lajčák | foto: Reuters

Šéf slovenské diplomacie kritizoval Kanadu za zavedení víz pro Čechy

  • 13
Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák kritizoval Kanadu, že zavedla víza pro české občany. Bratislava podle něj podpoří vše, co by mohlo pomoci současnou situaci zvrátit. O situaci s kanadskými vízy bude partnery v EU na začínajícím dvoudenním jednání ministrů zahraničí informovat ministr zahraničí Jan Kohout.

"Jsme ochotni podpořit vše, co pomůže České republice. Považujeme přístup Kanady za neférový. Jsme ochotni jít velmi daleko a budeme jedni z těch, kteří dají jasně najevo, že evropská solidarita by se měla ukázat velmi nahlas," řekl šéf slovenské diplomacie před jednáním.

Jaké konkrétní kroky by EU měla přijmout ale nechtěl upřesnit. Od dvoudenní schůzky šéfů diplomacií se nedá čekat, že by přinesla nějaké rozhodnutí v této věci. Je však možné, že od různých zemí zazní směrem do Prahy podpora.

Situaci analyzuje i Evropská komise

Kanada víza zavedla v červenci a stejně jako před lety to zdůvodnila velkým počtem českých žadatelů o azyl. Situace vyvolala diplomatické napětí mezi oběma zeměmi, české ministerstvo zahraničí kvůli tomu povolalo zpět do Prahy českého velvyslance. Takový krok dává najevo nespokojenost s kroky hostitelské země. Diplomat se už ale počátkem srpna do Ottawy vrátil.

Kanada zavedla víza pro občany ČR - všchny články

Češi nejsou s dosavadním pokrokem spokojeni. Obrátili se i na sedmadvacítku, aby pomohla rozhodnutí o vízech zvrátit. Ve druhé půlce měsíce se sejdou i šéfové resortů vnitra a spravedlnosti, kteří by také měli o tom tématu jednat.

Zatím se nicméně čeká na zprávu Evropské komise, která situaci analyzuje a která by měla nastínit, co by unie mohla v této věci dělat. Dokument by komise měla předložit nejpozději do 6. listopadu.

Pro vízum nově do Prahy?

Kanada žádost o vízum turistům možná zjednoduší. Zvažuje totiž otevření vízového oddělení v Praze. "Komplikují to ale ekonomické otázky," řekl v pondělí večer ministr Kohout na jednání EU.

Nové vízové oddělení v Praze by bylo pro české turisty komfortnější a zároveň by se tím výrazně zkrátila doba vyřizování.

Současně však Kohout dodal, že zatím není možné hovořit o nějakém výrazném pokroku v řešení česko-kanadského sporu. "Pohyb není veliký. Vnímání toho problému je zatím z obou stran odlišné," řekl Kohout.

Česko má dvě základní podmínky, které je třeba naplnit, aby bylo možné se posunout dál. Jde jednak o otevření vízového oddělení v Praze a jednak o to, aby se otevřeně řeklo, že za celým problémem je z velké části snadná zneužitelnost kanadského azylového systému.

Kohout i ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle zdůraznili, že při hledání řešení cítí podporu jak u Evropské komise, tak u švédského předsednictví. Dnes se České republiky zastala na jednání ministrů zahraničí i třeba Itálie.

"Vystoupila... ve smyslu, že poskytování azylu občanům členských zemí EU je cosi, co by nemělo být a co nemá oprávnění, protože se jedná o uskupení států, v jejichž základních hodnotách je ochrana lidských práv a demokracie," nastínil italský postoj Kohout.

AMNESTY INTERNATIONAL K VÍZŮM

- O zrušení víz do Kanady a Mexika před časem důrazně požádala také nevládní organizace Amnesty International (AI). Její pobočky z Kanady, Mexika a České republiky vyzvaly kanadské úřady, aby zvrátily rozhodnutí o uvalení vízové povinnosti.

- AI znepokojuje rozhodnutí Kanady především kvůli tomu, že zdokumentovala mnoho případů porušování lidských práv v obou těchto zemích. Považuje proto za důležité, aby byl kanadský systém udělování statutu uprchlíka přístupný i pro občany České republiky a Mexika.

- "Zaznamenali jsme nárůst aktivit stoupenců krajní pravice, které jsou namířeny zejména vůči Romům v České republice. Romové čelí bariérám, které jim komplikují přístup ke vzdělání, bydlení a lékařské péči.Amnesty International se navíc obává, že uvalení víz vystaví Romy v České republice zvýšené míře nepřátelských postojů," píše organizace v tiskové zprávě.

Zdroj: Amnesty International

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video