Šéf separatistů v Kašmíru nepřežil atentát

Několikaměsíční násilí v indickém Kašmíru vyvrcholilo atentátem. Při jednání 23 stran, které usilují o samostatnost regionu, zabili útočníci vůdce separatistů Abdula Gani Loneho a jeho tělesného strážce. Lone shromáždění organizace Haríjat (Svoboda), která hnutí bojující proti indické vládě v Kašmíru zastřešuje, organizoval.

Asi pět tisíc členů organizace se sešlo na hřbitově v regionálním hlavním městě Šrínagáru, aby uctili 12. výročí zavraždění nezávislého kašmírského vůdce.

Lone seděl na pódiu, když se k němu přiblížili tři maskovaní muži a začali střílet. Jeden z útočníků poté vhodil do davu granát, který ale nevybuchl.

Při útoku byl zraněn Lone a dva členové jeho ochranky. Všichni byli urychleně převezeni do nemocnice. Separatistický vůdce a jeden z tělesných strážců svým zraněním podlehli.

Lone byl jedním z předáku Haríjat, což je skupina politických a náboženských skupin usilujících o odtržení muslimské většiny v Kašmíru od převážně hinduistické Indie.

Lonehzo hrubě napadli před necelými dvěma měsíci v hotelu ve státě Džammú stoupenci hnutí Šív Seva.

Indie posílá na hranici s Pákistánem vojáky
Indie vyšle na hranice s Pákistánem své jednotky. Země se tak připravuje na možný vojenský konflikt s Pákistánem. Napětí mezi oběma státy vzrostlo minulý týden, když při útoků rebelů ve sporné oblasti Kašmíru zahynulo 34 lidí. Indie z útoku obvinila kašmírské separatisty se sídlem v Pákistánu.

Indičtí a pákistánští vojáci se v oblasti vzájemně ostřelují už pět dní. Při úterních potyčkách zahynulo pět lidí. Pákistán varoval, že jakýkoli indický zásah na pákistánském území vyvolá odvetu.

Ministr Straw se obává války
Britský ministr zahraničí Jack Straw varoval, že existuje reálná možnost války mezi Indií a Pákistánem. Straw má v úmyslu tento region příští týden navštívit, aby se pokusil zmírnit napětí mezi jadernými sousedy.
 
"Možnost války mezi Indií a Pákistánem je reálná a velmi znepokojivá," řekl ministr. "Je to krize, kterou svět nemůže ignorovat."

O Kašmír se Pákistán a Indie přou už léta. Obě země mají po útoku na indický federální parlament u společné hranice na milion vojáků. Indie spravuje zhruba čtyřicet pět procent Kašmíru, Pákistán přes třetinu a Čína zbytek.

SPOR O KAŠMÍR

Indie a Pákistán spolu vedly od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947 už tři války. Příčinou dvou z nich bylo území Kašmíru. Na pokraji čtvrté se ocitly v roce 1999, rok poté, co se po sérii pokusů zařadily mezi jaderné mocnosti. Tehdy stovky těžce ozbrojených extremistů překročily hranici z Pákistánu do severní části indického Kašmíru a vyprovokovaly rozsáhlou vojenskou ofenzívu Dillí.

Od roku 1989 bojuje za samostatnost Kašmíru nebo jeho připojení k Pákistánu desítka islámských separatistických hnutí. Islámábád neustále odmítá obviňování Indie, že muslimské separatisty na svém území cvičí a vyzbrojuje. Prohlašuje, že jeho podpora je pouze morální a politická.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue