Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec (vlevo) rezignuje k 15. květnu na svou

Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec (vlevo) rezignuje k 15. květnu na svou funkci. Policejní prezident Martin Červíček (vpravo) označil jeho rozhodnutí za "chlapské gesto", kterým Martinec povýšil zájem policie nad svůj osobní zájem. | foto: ČTK

Šéf protikorupční policie Martinec skončil, neustál spor s Bradáčovou

  • 128
Šéf protikorupčního policejního útvaru Tomáš Martinec rezignoval na svoji funkci. Odejde v polovině května. Oznámil to na pondělní tiskové konferenci policejního prezidenta Martina Červíčka. Na Martince si stěžovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"V pondělí ráno jsem se dohodl s panem policejním prezidentem, že rezignuji na svoji funkci ke dni 15. května tohoto roku," řekl Martinec s tím, že rozhodnutí v něm zrálo v předchozích několika dnech.

Při odůvodňování svého rozhodnutí zmínil slova ministra Jana Kubiceho, že si neumí představit další konstruktivní spolupráci mezi ním a Bradáčovou. "Ani já si ji nedokážu nadále představit," konstatoval Martinec. "Jsou lidé, kteří si nemusí sednout, a takto to bylo i v tomto případě," uvedl s tím, že více vzájemné vztahy rozebírat nebude.

Hledá se funkce pro Martince

Kdo Tomáše Martince nahradí, zatím není jasné. Náměstek policejního prezidenta s personálními pravomocemi nejprve vyhlásí na funkci nabídkové řízení. Pokud z něj nevzejde nový ředitel, bude následovat výběrové řízení.

Martinec u policie nekončí. "Cením si jeho znalostí a jsem přesvědčen, že patří do vedení policie a měl by nadále zastávat nějakou řídicí pozici," řekl policejní prezident Červíček.

Podle něj protikorupční policejní útvar pracuje dobře, ale to, co se kolem jeho práce děje, mu neprospívá. "Mám pocit, že medializací je tato práce mnou řízeného útvaru naprosto dehonestována," doplnil. "Chci vytvořit prostor pro to, aby policisté mohli pokračovat nadále v trendu, který jsme nastavili a který veřejnost vnímá pozitivně," doplnil.

A krátce na to zmínil, že věří, že jeho rezignací se vyjasní vztahy mezi Vrchním státním zastupitelstvím v Praze a útvarem, v jehož čele končí. Právě spor mezi ním a pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou je tím, co Martince k odstoupení vedlo.

Bradáčová iDNES.cz řekla, že Martincův krok bere na vědomí. Dále jej nechtěla nijak komentovat. Podobně reagoval také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Červíček krok Martince označil za "chlapské gesto".

Premiér Petr Nečas podle mluvčího vlády Jana Hrubeše věří, že Martincovo odstoupení "napomůže zlepšení komunikace mezi protikorupční policií a soustavou státních zastupitelství."

Úniky informací a lži

Pražská vrchní státní zástupkyně se na začátku dubna obrátila na policejního prezidenta Martina Červíčka kvůli "nepravdivému přenosu informací" mezi zastupitelstvím a protikorupční policií. Červíček už dříve mluvil zase o podezření na úniky informací.

Čeho konkrétně se výhrady Bradáčové vůči šéfovi protikorupční policie Martincovi měly jednat, Bradáčová neupřesnila.

V jednom komerčním rádiu však mimo rozhovor uvedla, že Martinec na ni "vyrábí podjatost". Nevěděla, že její slova rádio nahrává a později je zveřejní (co konkrétně Bradáčová mimo záznam řekla, čtěte zde). Frekvence 1 totiž s odkazem na neexistující zdroj uvedla informaci, že v kauze IT zakázek na ministerstvu práce policie prověřuje i manžela Bradáčové. Ta s ním již několik let nežije ve společné domácnosti. Přesto připustila, že to byl důvod, proč část dozorování dělá Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Informace neprodáváme, řekl Martinec

"Kategoricky odmítám, že by náš útvar konstruoval jakýkoliv případ a že bychom jakékoliv informace prodávali," prohlásil Martinec.

"Podnět se v žádném případně netýká konkrétních kauz nebo skutečností, které by navozovaly, že tady někdo pracuje na objednávku a vytváří tu nějaké případy, které by mohly ovlivňovat spolupráci mezi zmíněnými útvary," řekl v pondělí Červíček. Podle něj výsledky prověřování podnětu by mohly být známé v následujících dvou týdnech

Bradáčové se už dříve zastal ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který zpočátku s jejím jmenováním otálel. Na Martincův krok reagoval slovy: "Jsem velmi rád, že pan policejní prezident situaci řešil a že ji vyřešil rychle."

Tomáš Martinec nenašel podporu ani u ministra vnitra. Jan Kubice uvedl, že si nedovede představit, že by on a pražská vrchní státní zástupkyně efektivně spolupracovali. Zároveň také dodal, že on v této věci nemá personální pravomoc, ta náleží policejnímu prezidentovi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue