Šéf policejního útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka rezignoval. (29.

Šéf policejního útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka rezignoval. (29. září 2012) | foto: ČTK

Šéf prezidentské ochranky odstoupil, cítí odpovědnost za Chrastavu

  • 518
Šéf policejního útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka odstoupil z funkce. Cítí osobní odpovědnost za své podřízené, kteří selhali při incidentu v Chrastavě, kde nezabránili útoku na Václava Klause. Experti je za to kritizují. Policejní prezident Martin Červíček ocenil, že se Sklenka situaci postavil čelem.

Sklenka podle svých slov k rozhodnutí odstoupit dospěl už v pátek poté, co viděl televizní záznam incidentu. O svém rozhodnutí jsem neprodleně informoval prezidenta Klause, řekl novinářům Sklenka.

Útok na Klause

"Rozhodl jsem se přijmout osobní odpovědnost bez ohledu na to, jestli moji podřízení tomu incidentu mohli, nebo nemohli zabránit. Rozhodl jsem se rezignovat na svoji funkci, abych předešel případným spekulacím," prohlásil.

Uvedl také, že v Chrastavě nebyl a bezpečnostnímu opatření nevelel. Rozhodl se však zachovat jako chlap, jiné řešení podle něj ani nepřicházelo v úvahu. Funkci bude podle svého názoru předávat v řádu několika dní.

"Ve večerních hodinách jsme spolu mluvili, jeho odpovědného a chlapského rozhodnutí si vážím. Bez ohledu na budoucí oficiální závěry prověrky celé události jsem přesvědčen, že ochranná služba prezidenta pod jeho vedením zvládla v minulosti celou řadu náročných bezpečnostních opatření, za což si plk. Jiří Sklenka zaslouží poděkování," uvedl pro iDNES.cz policejní prezident Martin Červíček.

Také Klausův mluvčí Radim Ochvat se vyslovil jednoznačně. "Některé záležitosti v ochraně hlavy státu se změnit jednoznačně musí a to rychle," uvedl s tím, že vůbec nechce domyslet, co vše se v pátek v Chrastavě mohlo stát

V Chrastavě na Liberecku se stal prezident Václav Klaus terčem útoku šestadvacetiletého muže, který na něj z davu vypálil několik ran z airsoftové pistole. Přívrženec komunistické strany podle kolegů útok na hlavu státu plánoval, nikdo ale jeho slovům nevěřil. Střelec si v sobotu vyslechl obvinění z výtržnictví (podrobnosti zde).

Sklenka své lidi nejdřív bránil

Bezprostředně po incidentu v Chrastavě Sklenka své lidi bránil. Uvedl, že by se nemohlo stát, aby se útočník dostal až do bezprostřední blízkosti hlavy státu. Pravděpodobně tak podle něj střílel z několika metrů, což však později televizní záběry vyloučily. "Případ analyzujeme," uvedl Sklenka. Poté, co se seznámil se záběry z místa, uvedl už jen, že případ se vyšetřuje.

Experti prezidentově ochrance vyčítají to, že Klause v davu lidí nedostatečně chránila, s kritikou se setkává i chování bodyguardů bezprostředně po útoku (čtěte: Expert popisuje chyby Klausovy ochranky).

Další pochybení vyčítá ochráncům poslanec ODS Boris Šťastný. Ten říká, že ochranka selhala po útoku, kdy měla prezidenta ihned odvézt do nemocnice na toxikologickou analýzu. Nebylo totiž vůbec jisté, zda střely nebyly napuštěné jedem nebo například ovlivněné radioaktivním materiálem (více čtěte zde).

Postup ochranky vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) jako možné porušení povinností strážní služby. Věc prověřuje také pracovní skupina vedená náměstkem policejního prezidenta Tomášem Kuželem, který slíbil první výsledky oznámit v neděli.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video