Šéf poslanců ODS chce vládu s ČSSD

  • 58
Ačkoliv ODS vyhlásila vládě "nulovou toleranci" a oficiálně plánuje svůj příchod k moci po volbách 2006, někteří její vrcholní představitelé mluví jinak. Vlivný předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý říká, že by se jeho strana mohla se sociální demokracií přece jen dohodnout ještě před rokem 2006.

Například na úřednické vládě, která by zemi pod "záštitou" největších stran vedla k řádným volbám a přitom provedla nezbytné a nepopulární reformy.

"Krize v ČSSD je objektivní fakt, strana vyklízí pozici komunistům," říká Tlustý. "A řada sociálních demokratů si uvědomuje, že pod vedením Vladimíra Špidly nejde jen o nějaký přechodný pokles podpory. Vláda odborníků by pro ně mohla být řešením."

I když se takový scénář v politických kuloárech probírá už od léta a ODS jej podle informací MF DNES některým politikům ČSSD nabízela, až doposud špičky ODS něco podobného oficiálně odmítaly.

Když se v září snažila neúspěšně svrhnout Špidlovu vládu, označovala ODS za možné řešení nastalé situace předčasné volby. "Snít o předčasných volbách je nereálné," tvrdí však Tlustý. Pro špičky ODS není Tlustého názor nijak nový: "Vlastimil Tlustý byl vždy smířlivější k nějakému podobnému uspořádání," říká předseda ODS Mirek Topolánek.

Ve vedení strany převládá názor, že k uskutečnění Tlustého vize není teď pravá chvíle. Tlustého návrh odmítá i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach: "ODS už preference nerostou tak rychle jako dřív, a tak jen hledá nová témata," míní Škromach.

ODS rok bez Klause: Zvládli jsme to
Už téměř rok řídí ODS Mirek Topolánek. Na kongresu, který začíná v sobotu, bude moci strana poprvé bilancovat. Závažná rozhodnutí v ODS padnou až za rok.

Rok po přelomovém kongresu, který do čela ODS překvapivě vynesl Mirka Topolánka, to na první pohled vypadá, že v zemi znovu není jednotnější strany. "Mirek Topolánek jako předseda nezklamal. Musím říci, že jsem čekal větší problémy," říká šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

Hladký přechod do postklausovské éry si pochvalují i další rozhodující hráči ODS: strana se po odchodu Klause nerozštěpila, naopak suverénně vede všechny žebříčky preferencí a zatím bezpečně míří k plánovanému volebnímu vítězství v roce 2006.

"Nové vedení stranu stabilizovalo, máme i podporu veřejnosti," říká místopředseda Petr Nečas. Jenže klid to může být jen dočasný. Za rok bude ODS volit předsedu znovu. A všeobecně se předpokládá, že Topolánek bude mít s uhájením svého postu - a tím i naděje na premiérský post - hodně práce.

Smíření
"Myslím, že jsem přesvědčil veřejnost, i velkou část ODS, že jsem lídr," říká předseda Topolánek. "Dnes bych svůj post obhájil."

Přes budovaný obraz jednoty je na Topolánkovu adresu možné zaslechnout řadu kritických slov - obvykle jen mimo záznam. Někteří politici ODS vyčítají svému předsedovi častou ukvapenost a naivitu, která se údajně projevila například během špatně vyjednaného hlasování o nedůvěře vládě, které ODS v září prohrála.

V kuloárech se proto už probírají nejrůznější scénáře připravovaného Topolánkova pádu v příštím roce. Společné mají jedno: vždy za nimi stojí Vlastimil Tlustý. "Nechá Topolánka provést stranu tím nejsložitějším obdobím, a jakmile se moc přiblíží, zbaví se ho," tvrdí jeden z politiků ODS.

"Vím, že se to říká, ale není to pravda, je to spíš zájem některých lidí oddělit mě od Topolánka," říká Vlastimil Tlustý. A obdobně mluví i Topolánek. "Hledali jsme k sobě složitě cestu, ale dokázali jsme se dohodnout," říká. "A i když vedení pracuje jako tým, většinu klíčových rozhodnutí řeším jen s Tlustým."

Nečas, či Bém?
Jenže spojenectví z rozumu nemusí trvat věčně. Když se Tlustého zeptáte, zda má Topolánek být tím lídrem, který povede stranu do příštích voleb, nejprve dlouho mlčí. A pak jen zopakuje svou tradiční odpověď: "Na příštím kongresu bude mít nepochybně konkurenci a výsledek se neodvážím předvídat."

Sám Tlustý zatím nechce prozradit, jestli bude za rok na nejvyšší post kandidovat - a obdobně tajemně se tváří i další možní adepti. Jedním z nejvážnějších - spolu s pražským primátorem Pavlem Bémem - je místopředseda Petr Nečas.

Právě on loni prohrál s Topolánkem finálový souboj o předsednictví. "Je to ještě daleko," říká Nečas. "A je také pravda, že rozumná strana uprostřed brodu nepřepřahá."

Topolánek sám říká, že jeho pozici na příštím kongresu významně ovlivní výsledky hned trojích voleb v příštím roce - evropských, krajských a senátních. Topolánek přitom sází na úspěch vše. "Pokud post příští rok neuhájím, znamená to pro mě konec v nejvyšší politice," tvrdí.

Vyhráli boj o prezidenta, víc už nedokázali
Byl to impozantní úvod, kterým se předvedl nový předseda ODS Mirek Topolánek Dva měsíce po svém nástupu do čela ODS dokázal spolu se svým týmem obratným zákulisním vyjednáváním dostat na Pražský hrad zdánlivého outsidera Václava Klause.

Pro ODS je to jistě největší úspěch posledního roku. "Dodal bych ještě výsledek referenda, kde jsme našim voličům doporučili hlasovat pro, a oni rozhodli," říká Topolánek. "A samozřejmě výsledky ve výzkumech veřejného mínění, i když je nepřeceňuji."

ODS skutečně žebříčky popularity suverénně vede - jenže stejné to bylo ještě tři měsíce před loňskými volbami, které ODS nakonec prohrála s ČSSD. V každodenním "politickém provozu" ODS nutně naráží na svou sílu 57 poslanců. Koalice přes odpor ODS proválcovala sněmovnou svou verzi reformy veřejných financí, a navíc ustála zářijový pokus ODS vyslovit vládě nedůvěru.

ODS se však brání interpretovat tenhle výsledek jako svou porážku. "Nemohli jsme propást reálnou šanci, jak takovou věc provést v naší režii," tvrdí Topolánek. Uvnitř strany však sklidil za svou akci, kterou bez konzultací s kolegy vyhlásil v rozhlasovém rozhovoru dva měsíce dopředu, nemálo kritiky.

"V politice je zbytečné zbavovat se momentu překvapení," říká místopředseda ODS Petr Nečas. "Když takovou věc vyhlásíte o dva měsíce dříve, nutně o něj přicházíte." Uvnitř strany se navíc ozvaly i hlasy, že Topolánek si šel naivně pro jistou porážku bez toho, že by si dokázal vyjednat podporu potenciálních koaličních "odpadlíků".

"Není to tak, že bychom to neměli vůbec vyjednáno, tři dny před hlasováním bych na vládu nevsadil," tvrdí Topolánek. "Ale pak koalice své poslance doslova zastrašila." I Topolánek některé své neúspěchy přiznává: "Nepodařilo se mi stále ODS pořádně otevřít a přilákat více nových členů," říká. "Připouštím také, že jsem společnosti nenabídl srozumitelnou vizi. Nicméně na ní pracuji."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video