Policejní prezident Petr Lessy (24. ledna 2011)

Policejní prezident Petr Lessy (24. ledna 2011) | foto: Dan Materna, MAFRA

Šéf policie si určil první cíle: najde peníze na benzin a zatočí s korupcí

  • 45
Nový policejní prezident Petr Lessy představí svou koncepci na změnu policie až koncem února, už teď je ale jasné, že se žádné překotné reformy čekat nedají. Pro začátek si vytyčil čtyři cíle. Kromě toho, že nechce nechat politiky mluvit do práce policie, chce také dopadnout vynašeče informací.

Jaké jsou čtyři hlavní úkoly, které si Petr Lessy vytyčil?

1. Najdu peníze na benzin do služebních octavií

Ekonomická situace policie je možná nejhorší v historii. Letos se musí spokojit s rozpočtem o pět miliard nižším než v roce 2010. Situace, kdy policisté musí k případu vyjet na kole, protože jejich oddělení už nemá na benzin, vycházejí také ze složitého systému hospodaření, který uvnitř policie funguje.

Lessy otevřeně přiznává, že otázky z ekonomiky pro něj byly při výběrovém řízení nejnáročnější. Není divu, že na dotazy, jak bude kritickou situaci řešit, odpovídá obezřetně: Nejdříve je nutné vše analyzovat, propočítat, najít a odstranit zbytečné výdaje.

Bude také počítat, kolik policistů Česko vlastně potřebuje. Nyní jich je zhruba 40 tisíc. John chce menší a výkonnější sbor.

2. S politiky nebudu o kauzách diskutovat

"Politika nebude ovlivňovat činnost policie," prohlásil nový policejní prezident hned na své první tiskové konferenci. Přesvědčit veřejnost, že tento slib platí, bude pro Petra Lessyho zvláště těžký úkol.

Někteří politici ODS zřejmě využijí každou příležitost, aby připomněli, že sám Lessy byl vybrán komisí, kterou nepovažují za nezávislou. Prvním narážkám čelil už v úterý v bezpečnostním výboru Sněmovny. Musel vyvracet informace, že před výběrovým řízením absolvoval pohovor s ministrem dopravy a neformálním lídrem Věcí veřejných Vítem Bártou.

Lessy tvrdí, že ho nezajímá "delangerizace" (požadavek VV zbavit policii vlivu exministra Ivana Langera z ODS) ani "ABLizace" (obavy ODS, že policii ovládnou lidé spojení s Bártovou někdejší detektivní agenturou ABL).

Lessy už musel rozptylovat i kritiku za to, že byl zastupitelem v obci Palkovice, kde kandidoval jako nestraník za ODS. "Dělat zastupitele na vesnici, to není žádná politika. Nejsem ódéesák, véčkař ani příznivec jiné strany," prohlašuje.

3. S korupcí zatočím, ale nejen s ní

Pro ministra Johna je to ta nejdůležitější věc, někdy se zdá, že téměř jediná. Lessy ani v tomto ohledu nemá nejlepší výchozí pozici. Dvacet let prožil převážně u uniformované policie. Pouze několik měsíců působil u hospodářské kriminálky, pochlubit se může odhalením jednoho většího pojistného podvodu. S korupcí tedy nemá mnoho zkušeností.

"Boj s korupcí je určitě prioritou, policie ale nesmí rezignovat na žádnou další oblast," říká Lessy. V tomto případě je možná výhodou, že jeho pohled není tak zúžený jako u jeho ministra.

4. Přijdu na to, kdo od policie vynáší

Například detektivové ABL vysáli před třemi roky z policejních databází 78 citlivých údajů o lidech, které sledovali. Do médií nedávno unikly podrobnosti z vyšetřování zmizení devítileté Aničky.

Lessy si uvědomuje, že úniky informací od policie jsou zásadním průšvihem. Pro začátek chce zpřísnit kontrolu nad databázemi. "Nestačí jen čekat na to, až se nějaký únik informací provalí, a pak zjišťovat, kdo to má na svědomí. Měla by se obnovit pravidelná kontrola. Každý policista musí vědět, že když neoprávněně vstoupí do databáze, bude s největší pravděpodobností odhalen," slíbil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video