Šéf policie chce zrušit strážníky

  • 7
Praha - Republikové policii chybějí peníze a asi dva a půl tisíce příslušníků v metropoli. Její pražský šéf Radislav Charvát navrhuje kontroverzní řešení krize - zrušit policii městskou. "Ve chvíli, kdy máme v Praze málo pracovníků, by bylo nejlepší zrušit obecní policii a převést ji do služeb policie státní," myslí si Charvát.

Charvát již několik let jednoznačným zastáncem rozpuštění městské policie. V posledních dnech opět zostřil své výhrady k práci strážníků, která podle něho není efektivní.

Pobouřil tím však nejen šéfa pražských strážníků Radima Chybu, ale také některé politiky. "Generál Charvát si musí uvědomit, že jeho policie by najednou musela nasazovat botičky, hlídat městské objekty nebo mít své okrskáře," oponuje Chyba.

Šéf strážníků: Naše role je nezastupitelná

Primátor Prahy: Měla by být jen jedna policie

MĚSTSKÁ POLICIE

* Funguje od roku 1992.
* Zaměstnává 1000 strážníků.
* Rozpočet na letošní rok činil 473 milionů korun
* Strážníci mohou udělit pokutu do jednoho tisíce korun.
* Zatímco přestupky řeší sami, trestné činy pouze oznamují republikové policii.
* Strážníci mohou legitimovat a požádat o vysvětlení osobu podezřelou nebo podobnou osobě hledané.
* Dále mají například právo zakázat vstup na místo, kde je nahlášena bomba, nebo otevřít prázdný byt, v němž teče voda.
* Dávají "botičky" automobilům a zastavují vozidla, která nerespektují zákaz vjezdu.
* Kontrolují podávání alkoholu nezletilým.
* Sankcionují porušování městských vyhlášek.
* Strážníci využívají donucovacích prostředků - sebeobranu, obušky a pouta. Služební zbraň však smějí využít jen v případě krajní nouze.

Také radního Rudolfa Blažka Charvátův záměr znepokojuje. "Svoji neschopnost získat pro Prahu dva tisíce policistů chce pan Charvát řešit rozpuštěním městské policie," zlobí se Blažek.

Je sice přesvědčený, že činnost strážníků má obrovské nedostatky, přesto se jí zastává. "Městská policie smysl má, protože ta státní nikdy neřeší špatné parkování ani nekontroluje dodržování vyhlášek," prohlašuje Blažek.

Avšak strážníci zatím mají velmi chaotické kompetence - mohou například dávat řidičům pokuty za porušení zákazových značek, ale jejich automobil mnohdy nesmějí zastavit. Zatím dokonce ani nemají pravomoc vyžadovat řidičský či technický průkaz. Těmito nedostatky v zákoně by se už na zítřejší schůzi měla zabývat Poslanecká sněmovna.

Primátor Jan Kasl je z malých kompetencí městské policie roztrpčený. Podobně jako Radislav Charvát i on je pro to, aby byla městská policie zrušena, ale za podmínky, že by vznikla takzvaná policie "metropolitní". "Jsem pro jedinou, státní policii spadající pod ministerstvo vnitra. Ale ta by se měla rozdělit. Její pořádková a dopravní část by měla přijít pod pravomoci primátora," vysvětluje Kasl. "Ale ministr vnitra se asi dobrovolně nevzdá části svých represivních složek," pochybuje o svém návrhu Kasl.

Strážníci se potýkají s nejasným zákonem
Strážníci městské policie často narážejí na nevyjasněné kompetence, které jim dává zákon o obecní policii. Několik případů z nedávné minulosti ukazuje, že se potom ocitají na hraně zákona, nebo je jejich činnost nedostatečná.

Případ doprava

Strážníci v poslední době dávají stále víc takzvaných botiček špatně parkujícím autům. S vymáháním pokut je to již mnohem složitější. Například za šest měsíců tohoto roku strážníci zaznamenali přes dvě stě čtyřicet tisíc přestupků nepovoleného parkování, ale pokutu zaplatilo jen zhruba šestašedesát tisíc řidičů. "Ten rozdíl, to jsou neproplacené parkovací bloky. Řidiči často nemají peníze, a tak jim musíme vystavit pokutový blok," vysvětloval tehdy náměstek ředitele městské policie Václav Bláha. Řidičům se jednoduše daří městskou policii přelstít roční promlčecí lhůtou. "Nelze za tak krátkou dobu přinutit řidiče, aby přišli pokutu zaplatit," tvrdí Rudolf Blažek, radní pro bezpečnost.

Případ Ladronka
Až v trestné stíhání vyvrcholila před několika měsíci kauza břevnovského statku Ladronka. Strážníci, kteří jsou ze zákona pouze pochůzkáři a pomáhají republikové policii, se náhle proměnili v těžkooděnce, když jej na příkaz radního Filipa Dvořáka statek násilně vyklidili. Zasáhli s chrániči, bezpečnostními přilbami a ochrannými štíty. Připomínali tak více státní zásahovou jednotku. Právník Václav Vlk, který se specializuje na zákony související s prací policie, tehdy zdůraznil, že obecní policie zásahové jednotky mít nesmí. "Tehdy jsme jednali jen na popud města, našeho zřizovatele," říká dnes šéf strážníků Radim Chyba. Stíhání jeho mužů i radního Dvořáka bylo nakonec zastaveno.

Případ neprůstřelné vesty
Jak se pozná, že se obyčejná hospodská rvačka, kterou zákon o obecní policii chápe jako přestupek, nezmění v přestřelku, tedy v trestný čin, který by již strážníci řešit neměli? "Strážník je vycvičen v takové chvíli zhodnotit situaci a rozhodnout se, jestli je na zásah připraven," řekl Chyba Někteří jeho muži však v té době požadovali neprůstřelné vesty. I nám jde při výjezdech o život, prohlašovali strážníci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video