Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Šéf policejní inspekce skončil, John jeho rezignaci přijal

  • 23
Ředitel policejní inspekce Zdeněk Pelc odchází na vlastní žádost ze své funkce. Do doby, než ministerstvo vnitra vybere nového šéfa, povede inspekci Pelcův náměstek Dušan Brunclík.

"Zdeněk Pelc požádal ministra vnitra Radka Johna o uvolnění ze služebního poměru. Ministr mu vyhověl," řekl iDNES.cz mluvčí resortu Jiří Reichl.

Podle informací iDNES.cz si Pelc nehledá nové místo u policie a půjde do civilu.

Inspekce je speciální policejní útvar, který kontroluje a vyšetřuje samotné policisty a civilní zaměstnance policie. Má proto zvláštní pravomoci a může policisty sledovat nebo odposlouchávat.

Po nedávné změně zákona také provádí takzvané "zkoušky spolehlivosti", při kterých například testuje, jak policisté reagují na možnost úplatku.

O výjimečnosti pozice inspekce svědčí i to, že ředitel podléhá přímo ministrovi a jmenuje ho vláda.

Přes problémy stále ředitelem

Pelc stál od podzimu roku 2006 v čele Inspekce ministra vnitra. Odejít do civilu chtěl již v říjnu 2008, podle některých médií kvůli neshodám s tehdejším ministrem Ivanem Langrem. Spor prý vedli právě kvůli Brunclíkovi a jeho spolupráci s komunistickou rozvědkou před rokem 1989. Pelc se údajně svého podřízeného tehdy zastal.

O dva měsíce později nicméně vláda na Langrův návrh jmenovala Pelce do funkce Inspekce policie, která vzešla z Inspekce ministra vnitra na základě policejní reformy.

Pecina: měl jsem ho vyhodit

Pelc byl ale v poslední době často kritizován. Exministr vnitra Martin Pecina dokonce v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že neodvolání Pelce byla jedna z jeho největších personálních chyb.

"Tam je problém, ti velitelé tam prostě fungují špatně. U tohoto postu jsem se měl více snažit o výměnu, ale bohužel jsem s tím začal až na konci svého mandátu. Tato výměna podléhá jednání v parlamentu a souhlasu vlády a nechtěl jsem to dělat. Nyní ale vidím, že jsem do toho měl jít," řekl Pecina. (celý rozhovor můžete číst zde)

V budoucnu by měla policejní inspekce zaniknout a měl by vzniknout zcela nový útvar - Generální inspekce. Současný stav, kdy inspekce podléhá ministerstvu vnitra, totiž odborníci kritizují a poukazují na možnou politickou zneužitelnost.

Na rozdíl od své předchůdkyně má být inspekce zcela nezávislá na ministerstvu vnitra. Vyšetřovat by měla trestné činy nejen policistů a civilních zaměstnanců policie, ale také celníků a Vězeňské služby. Nemohla by ale kontrolovat hasiče ani Bezpečnostní informační službu.


Video