Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová během tiskové konference (1. října...

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová během tiskové konference (1. října 2014). | foto: Reuters

Zmatky v Brazílii. Prezidentka zatím nekončí, hlasování poslanců neplatí

  • 3
Rozhodnutí brazilských poslanců o odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové z letošního dubna neplatí. Důvodem jsou procedurální chyby při hlasování. Již ve středu měli přitom o sesazení prezidentky rozhodovat senátoři, jejichž hlasy mohly konec prezidentky v úřadu zpečetit.

Předseda dolní komory brazilského parlamentu Waldir Maranhao zrušil rozhodnutí poslanců o odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové. Vyhověl tak žádosti generálního prokurátora, který podle místní tiskové agentury Agencia Brasil žádal opakování hlasování v dolní komoře kvůli procedurálním chybám.

Brazilští poslanci podpořili ústavní žalobu proti prezidentce Rousseffové 17. dubna. Pro její sesazení se tehdy vyjádřila potřebná dvoutřetinová většina (psali jsme zde). Šéf poslanců Maranhao však hlasování anuloval ještě předtím, než jej měli projednat senátoři.

„Nevím, jaké to bude mít důsledky. Mějme se na pozoru, žijeme v konjunktuře triků a protitriků,“ reagovala na Maranhaovo oznámení Rousseffová. „Musíme hájit demokracii, bojovat proti puči a proti celému tomuto extrémně neregulérnímu procesu,“ dodala podle ČTK prezidentka.

Podle Maranhaa došlo během hlasování k určitým procedurálním chybám, uvedla stanice BBC. Členové dolní komory parlamentu například neměli své rozhodnutí veřejně oznámit ještě před hlasováním. Podobně pochybili i předsedové jednotlivých stran, kteří jejich členy instruovali, jak mají volit. Další chybou prý bylo i to, že hlasování nebylo formálně potvrzeno usnesením.

Znovu a lépe

Maranhao proto vyzval, aby poslanci o sesazení Rousseffové hlasovali znovu. Není tak jasné, zda se středeční hlasování senátorů vůbec uskuteční, ani zda budou souhlasit s tím, aby se řízení vrátilo do dolní komory.

Maranhao se stal předsedou poslanců teprve minulý týden. Během dubnového hlasování o sesazení prezidentky byl proti. Zatím není jasné, jestli může být jeho současné rozhodnutí zamítnuto.

Levicová prezidentka se podle iniciátorů ústavní žaloby provinila proti zákonu o rozpočtové odpovědnosti, když manipulovala s výsledky státního rozpočtu ve snaze zamaskovat rostoucí schodek před předloňskými volbami. Kritici tvrdí, že si tím pomohla v kampani, díky níž nakonec obhájila prezidentský mandát. Rousseffová se nařčením brání a hodlá prý „bojovat až do konce“.

Většina senátorů se podle médií chystala žalobu podpořit. V čele země by pak měl stanout viceprezident Michel Temer, než by během maximálně 180 dnů horní komora pod vedením předsedy nejvyššího soudu rozhodla o definitivním sesazením Rousseffové. Temer by pak měl dosloužit původní mandát prezidentky do konce roku 2018.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue