Šéf OSN: Válka v Iráku je nelegální

  • 422
Ozbrojenci v Iráku unesli dva Američany a Brita. Generální tajemník OSN Kofi Annan vyslovil pochybnosti, zda se v Iráku mohou v lednu konat volby, pokud se nezlepší bezpečnostní situace. V BBC navíc prohlásil, že rozhodnutí USA jít do války bez souhlasu OSN bylo nelegální.

"Doufám, že ještě dlouho neuvidíme operaci podobnou té irácké - bez souhlasu Spojených národů a širší podpory mezinárodního společenství," řekl Annan ve středečním rozhovoru pro BBC World Service.

Charta OSN povoluje vojenský zásah na cizím území pouze se souhlasem Rady bezpečnosti. Vydala ho například před korejskou válkou a válkou v Zálivu v roce 1991. Američané loni své úsilí prosadit rezoluci vzdali.

Tím se podle Annana dostali do rozporu s Chartou OSN. Na přímou otázku radia BBC, zda považuje válku v Iráku za nezákonnou, připustil, že ano. "Z našeho pohledu a z pohledu Charty byla nelegální," řekl šéf OSN.

Annanovy výroky budou mít podle expertů na jednání Američanů minimální vliv.

"Legitimitu zásahu totiž USA odvozují z vlastní deklarace boje proti mezinárodními terorismu. OSN je v tomto případě faktorem pomocným, nikoli rozhodujícím," soudí politolog Břetislav Dančák z brněnské Masarykovy univerzity.

Česká vláda tento týden schválila prodloužení mandátu stovky policistů v Iráku až do února 2005, aby posílili bezpečnost lednových voleb. ČR ale nejspíše neposkytne vojáky, kteří by chránili misi OSN v Iráku, řekl premiér Gross BBC.

Ozbrojenci unesli tři cizince
Ozbrojenci v Iráku unesli dva Američany a Brita. Podle sousedů pracovali pro firmu Khalij Contracting. Ozbrojenci za úsvitu vtrhli do jejich domu v bagdádské čtvrti Mansúr, kde sídlí zahraniční podnikatelé.

Cizinci byli právě na zahradě. Únosci je podle svědků bez jediného výstřelu nacpali do dodávky a ujeli. Policisté nenašli žádné známky zápasu. Sousedé slyšeli přijíždět dvě auta, nevěnovali jim ale větší pozornost.

V bagdádské čtvrti Mansúr sídlí některé bezpečnostní firmy i společnosti, které dodávají zboží a zajišťují služby pro americkou armádu. Většina jich má vlastní ozbrojenou stráž, některé ale nepřijaly taková bezpečnostní opatření.

Většina cizinců kromě novinářů žije v takzvané Zelené zóně. Opevněný komplex na břehu Tigridu v centru metropole, kde sídlí irácké vládní úřady, velení koaličních sil i velvyslanectví, hlídají američtí vojáci.

Povstalci zadržují nejméně čtyři další západní cizince - dva francouzské novináře a dvě italské humanitární pracovnice. Od začátku konfliktu bylo v zemi uneseno přes sto cizinců. Povstalci tak chtějí dosáhnout odchodu okupačních vojsk.

, ,

Video