Generální tajemník OSN Pan Ki-mun (11. dubna 2013)

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun (11. dubna 2013) | foto: Reuters

OSN stáhla pozvánku pro Írán. Rusko je proti, syrská opozice jásá

  • 20
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun zrušil pozvání Íránu na mírovou konferenci o Sýrii, která ve středu začne ve Švýcarsku. Syrská opozice kvůli pozvání íránských představitelů hrozila bojkotem jednání. Po zrušení pozvánky pro Írán vzápětí oznámila, že na konferenci přeci jenom přijede.

Stažení pozvání pro Írán oznámil v pondělí mluvčí šéfa OSN Martin Nesirky. Na tiskové konferenci zopakoval, že šéf OSN je "hluboce zklamaný" pondělními prohlášeními íránské strany. Íránští představitelé se totiž nechali slyšet, že se schůzky ve Švýcarsku chtějí zúčastnit, ale bez jakýchkoli podmínek, zejména té, aby uznali závěry předchozí konference.

Takováto slova prý nejsou v souladu "s ujištěními", kterých se generálnímu tajemníkovi OSN dostalo již dříve od íránského ministra zahraničí, a proto pozvánku stáhl. OSN totiž po složitých vyjednáváních nejprve Írán na konferenci pozvala s tím, že jeho představitelé slíbili, že na jednáních budou hrát "pozitivní a konstruktivní roli" (více o pozvání čtěte zde).

Pozvání Íránu navíc vyvolalo pobouření u syrské opozice, která hrozila bojkotem schůzky. Írán totiž podporuje syrského prezidenta Bašára Asada. Opozice proto nejprve prohlásila, že se jednání nezúčastní, pokud Pan Ki-mun pozvání neodvolá. Po stažení pozvání Íránu vzápětí syrská opozice svoji účast na mírových jednáních potvrdila.

Účast Íránu se nelíbila ani Spojeným státům, které po nedělním oznámení šéfa OSN prohlásily, že jeho pozvání na konferenci se bude muset odvolat, pokud Teherán nevyjádří "jasně a veřejně" podporu dohodě účastníků konference v roce 2012, kterou bylo vytvoření přechodné syrské vlády.

Jednání bez Íránu je podle Ruska chyba

Zrušení pozvání pro Írán zase kritizuje Rusko. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov považuje zrušení pozvánky pro Írán za chybu. "Samozřejmě, že to je chyba. Vždy jsme zdůrazňovali, že by zastoupeni měli být všichni, kdo mohou situaci ovlivnit," uvedl. Neúčast Íránu podle něj není žádnou katastrofou, avšak aféra prý "autoritu OSN nijak neposílila".

Náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Araghčí prohlásil ve státní televizi, že "všichni vědí, že bez Íránu se snižuje šance na vyřešení krize v Sýrii".

Teherán podle stoupenců syrské opozice pomáhá Damašku nejen finančně, ale i vojensky. Do bojů zasahují například členové šíitského Hizballáhu, kteří bojují po boku syrské armády. Írán je hlavním regionálním spojencem této libanonské organizace.

Írán odmítá závěr ženevských jednání z roku 2012 kvůli formulaci, která předpokládá vznik přechodné syrské vlády, jež "bude mít veškeré exekutivní pravomoci". Umožňuje to totiž podle Íránců oslabit prezidenta Bašára Asada. To, že by měl odstoupit, jak žádá opozice, nepodporuje Írán ani Rusko. Asad v neděli řekl, že bude s velkou pravděpodobností kandidovat v letošních prezidentských volbách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video