Šéf OSN odmítl beztrestnost Američanů

  • 115
Američané se snaží udržet výjimku, která chrání jejich občany před působností Mezinárodního trestního tribunálu ICC. Opatření skončí 30. června, USA chtějí jeho prodloužení. Proti se ale postavil šéf OSN Kofi Annan. Američanům uškodily skandály s týráním vězňů v Iráku a Afghánistánu.

O prodloužení výjimky bude rozhodovat Rada bezpečnosti OSN, jejíž zasedání v pátek začíná. Debata bude pokračovat příští týden.

Zástupci patnácti členů Rady bezpečnosti podle pozorovatelů vezmou v úvahu skandály s porušováním lidských práv, které provázejí americké vojenské mise v Iráku a Afghánistánu.

"Výjimka je špatná. Nemyslím, že by ji rada měla podpořit," řekl ve čtvrtek generální tajemník OSN Kofi Annan. Ten byl proti vynětí amerických občanů z jurisdikce ICC už dříve. Teprve nyní ale poprvé zvolil silnější slova.

Washington při svých snahách o prodloužení výjimky argumentuje tím, že nechce, aby se američtí vojáci a diplomaté stávali oběťmi politicky motivovaných sporů. ICC sídlí v nizozemském Haagu.

Hlasů pro USA je málo
Američané však zatím nemají velkou naději, že by se jim podařilo získat v Radě bezpečnosti potřebných devět hlasů z patnácti. Podle agentury Reuters je pravděpodobné, že se hlasování zdrží Německo, Francie, Španělsko, Brazílie, Chile a Benin.

Otázkou je postoj Číny, která prohlásila, že rezoluce o výjimce by vyslala špatný signál celému světu. Některé diplomatické zdroje ovšem říkají, že Peking podpoří Washington výměnou za americké ústupky v tchajwanské otázce. Čína ovšem takovýto obchod rezolutně popírá.

Pro zachování americké výjimky by měli zvednout ruce zástupci Ruska, Alžírska, Angoly, Filipín, Pákistánu a Velké Británie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video