Dnes už bývalý šéf okresní ČSSD Zdeněk Gilar s hejtmanem Radko Martínkem (pravo)

Dnes už bývalý šéf okresní ČSSD Zdeněk Gilar s hejtmanem Radko Martínkem (pravo) | foto: ČSSD Pardubice

Šéf okresní ČSSD padl. Neuměl správně vysvětlit nahrávku o čachrech

  • 34
Kvůli nahrávkám Miroslava Petržílka, který si údajně ještě jako krajský místopředseda ČSSD řekl podnikateli o úplatek, skončil ve funkci první politik. Ale nikoli ten, který by vydíral nebo chtěl úplatky. Zdeněk Gilar, předseda pardubické ČSSD, odchází proto, že špatně vysvětlil Petržílkovy výroky o hejtmanovi.

Zdeněk Gilar skončil kvůli tomu, že pro MF DNES potvrdil výroky Petržílka, které si tajně nahrál podnikatel Libor Joska. Na záznamu se mluvilo o tom, že hejtman Radko Martínek v roce 2009 vyměnil post poslance pro svou svitavskou organizaci za evropskou dotaci na autobusové nádraží v Lázních Bohdaneč.

Gilar přišel o funkci okresního šéfa strany v Pardubicích a končí i jako krajský zastupitel. "Udělal jsem chybu. Protože je mi však dobré jméno strany, případně jeho očista před podezřeními z korupce, přednější než moje osobní zájmy, rozhodl jsem se z této chyby vyvodit odpovídající politické rozhodnutí," uvedl Gilar ve svém prohlášení.

Jaký je vlastně důvod odchodu? Prý mediální neobratnost. Dlouholetý člen ČSSD se prý ve čtvrtečním prohlášení pro MF DNES nechal unést a byl nepozorný.

Kauza s nahrávkami

Spolumajitel pardubické stavební firmy Chládek a Tintěra Libor Joska si loni na podzim tajně nahrával rozhovor s vysoce postaveným krajským sociálním demokratem Miroslavem Petržílkem kvůli tomu, že ten po něm chtěl údajně úplatky. Proto Petržílka, který se na konci prosince vzdal funkce krajského místopředsedy ČSSD, už vyšetřuje protikorupční policie.
Začátkem ledna se ale ukázalo, že řeč nebyla jen o penězích pro stranu. Petržílek se také chlubil, co všechno může zařídit, a mluvil o stranickém zákulisí. K dobru dal také historku, jak údajně hejtman Radko Martínek před volbami do Sněmovny za uvolněné volitelné místo na kandidátce zařídil evropskou dotaci pro nádraží v Lázních Bohdaneč. (více o dotaci čtěte zde)

"Bohužel vím, že mne neomluví ani to, že jsem rozhovor poskytl nepřipraven, odpovídal jsem za jízdy automobilem, kdy jsem byl především soustředěn na povinnosti řidiče za volantem, a tudíž jsem možná odpovídal nepřesně," uvedl Gilar.

"Ať řeknu, co řeknu, podrazím hejtmana"

Ten přitom ve čtvrtek zcela jasně redaktorovi MF DNES potvrdil, že Martínek vyměnil právě Gilarovu pozici na volitelném místě kandidátky ČSSD do parlamentu za evropské peníze na nádraží v Bohdanči, kde Gilar dělal místostarostu.

"Je mi líto, že ať řeknu, co řeknu, podrazím hejtmana. Je to ale pravda. Je pravda, že jsem měl být na volitelném místě, že jsem to přepustil Vaškovi Neubauerovi ze Svitav a že tam byly různé tlaky ohledně dotací a lobbismu, je pravda také," uvedl Zdeněk Gilar.

V pátek si však na svá slova, zřejmě pod tlakem kolegů z ČSSD, už raději nepamatoval. "Osobně se Radku Martínkovi za nepříjemnosti omlouvám," dodal Gilar.

Kauzou Petržílek se v pátek zabývalo také vedení krajské ČSSD. MF DNES totiž zveřejnila část Joskových nahrávek, na kterých dnes už bývalý místopředseda popisuje svérázné zákulisí strany. I proto chce krajský šéf Miroslav Váňa, aby Petržílek stranu úplně opustil. "Protože jeho nahrané výroky hrubým a neomluvitelným způsobem poškozují ČSSD," uvedl Váňa.

Sám Petržílek se ještě snažil situaci alespoň zmírnit prohlášením, které na schůzi zaslal. V něm uvedl, že veškeré výroky, které MF DNES zveřejnila, vyslovil v pomatení mysli pod vlivem silných léků.

"To mu samozřejmě nikdo nevěřil, brali jsme to jen jako jakýsi folklor," řekl jeden z účastníků pátečního zasedání, který si nepřál být jmenován.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video