Počty billboardů i jejich umístění budou muset strany hlásit novému úřadu. Ilustrační foto.

Počty billboardů i jejich umístění budou muset strany hlásit novému úřadu. Ilustrační foto. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nový úřad, který ohlídá politické pokladny, vyjde ročně na 18 milionů

  • 153
Nový úřad na hlídání stranických financí ročně spolkne 18 milionů korun. Jeho pořízení bude stát dalších pět. Jeho předseda bude pobírat plat ve stejné výši jako šéf Nejvyššího kontrolního úřadu, tedy více než 140 tisíc hrubého měsíčně. Vyplývá to ze záměru zákona zveřejněného ministerstvem vnitra.

"Předpoklad finančních potřeb samostatného orgánu počítá s ročními náklady na jeho fungování ve výši 18 000 tis. Kč a jednorázovými náklady na jeho vznik a prvotní vybavení ve výši 5 000 tis. Kč," stojí v důvodové zprávě u varianty, kterou vnitro vyhodnotilo jako nejvhodnější.

V čele nové instituce s názvem "Úřad pro veřejný dohled nad hospodařením politických stran" bude předseda, pracovat pro ni bude nejméně dalších 15 kmenových zaměstnanců. Na návrh Senátu je bude jmenovat prezident. Jejich funkční období bude 10 let s tím, že zvoleni mohou být i dvakrát za sebou.

Pravomoci nového úřadu

  • dohlíží na volební kampaň - strany ji musí ohlásit úřadu 10 dnů před jejím začátkem, musí ji financovat z peněz na speciálním účtu, označí formy volební propagace a oznámí počet billboardů a jejich umístění, zpracují zprávu o volební kampani
  • dohlíží na financování stran - strany mu předkládají výroční finanční zprávu, zákon jim ukládá také povinnost vrátit dar, který by získaly v rozporu se zákonem
  • dává podnět vládě na pozastavení činnosti nebo rozpuštění strany či hnutí
  • projednává delikty, přestupky, ukládá a vybírá pokuty, vede evidenci uložených pokut

Odměňování zaměstnanců bude stejné jako v případě Nejvyššího kontrolního úřadu. "Předseda Úřadu má nárok na plat, náhradu výdajů a naturální plnění jako prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (...) Pověření zaměstnanci mají nárok na plat, náhradu výdajů a naturální plnění jako členové Nejvyššího kontrolního úřadu," stojí v návrhu zákona s tím, že předseda ani zaměstnanci nesmí vykonávat jinou placenou funkci ani podnikat.

Předseda nového úřadu bude mít plat i s náhradami kolem 150 tisíc hrubého měsíčně, zaměstnanci přes 90 tisíc korun. Alespoň pokud příští rok zůstanou podmínky odměňování stejné jako letos.

"Od 1. 1. 2011 činí plat prezidenta NKÚ 129 400 Kč, plat viceprezidenta NKÚ 106 600 Kč a plat člena NKÚ 78 700 Kč. Vzhledem k úpravě platové základny se snížily náhrady výdajů, náležejících představitelům NKÚ. U prezidenta NKÚ činí 19 200  Kč, u viceprezidenta NKÚ 17 100 Kč a u člena NKÚ 15 600 Kč," vyjmenoval mluvčí NKÚ Jaroslav Broža.

Za miliony bude nový úřad bdít nad financováním politických stran i nad jejich kampaněmi. Politické strany například budou muset úřadu oznámit zahájení své předvolební kampaně, a to nejpozději 10 dnů předem. K financování kampaně budou moci použít pouze speciální účty, do kterých budou moci nahlížet třetí osoby a zobrazovat si přehled platebních transakcí. Do 60 dnů od vyhlášení výsledků voleb budou muset předložit zprávu o financování kampaně, kde musí uvést přehled výdajů na kampaň včetně slev a darů. Zpráva bude veřejná.

Politické strany budou také muset každoročně do 1. dubna předložit výroční finanční zprávu, která bude mapovat půjčky, dary, dědictví, přehled členů s příspěvky na 50 tisíc korun ročně nebo případné podíly ve firmách.

Pokud strany pravidla poruší, hrozím jim pokuta až 600 tisíc korun. Tak vysokou částku bude moci úřad uložit firmě nebo podnikateli, který na jeho výzvu neodstraní volební agitaci porušující zákon.

Záměr zákona nyní vstupuje do vnitřního připomínkového řízení. To včetně vypořádání připomínek může trvat týdny. Zákon o veřejném dohledu nad hospodařením politických stran se tak do vlády dostane odhadem nejdříve na konci května. Nový zákon počítá s platností od 1. ledna 2013.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video