Průzkumníci střídají kolegy v Afghánistánu.

Průzkumníci střídají kolegy v Afghánistánu. - Velitel 102. průzkumného praporu Jindřich Starý měl do Afghánistánu odletět už v březnu. Kvůli náhlým zdravotním problémům musel na misi čekat dalších šest měsíců. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Šéf NATO chce posílit afghánskou mírovou misi

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer vybídl členské státy aliance k větší solidaritě při vysílání vojáků do Afghánistánu. NATO se chystá rozšířit mírovou operaci ISAF i do neklidných jižních provincií. V Afghánistánu pracuje i několik desítek českých specialistů.

"NATO je v Afghánistánu z mnoha zásadních důvodů a je důležité, aby se operace rozšířila. Je to tím důležitější, že se NATO k tomu samo zavázalo. Solidarita znamená, že se operace účastní co nejvíce států," prohlásil včera politický šéf aliance v připomínce, že jarní postup aliančních vojáků na jih minulý měsíc schválili ministři zahraničí 26 spojeneckých zemí.

Asi 9000 aliančních vojáků zatím pomáhá zajistit stabilitu vlády prezidenta Hamída Karzáího v Kábulu a na relativně klidném severu a západu země. Nasazení i v jižních provinciích si vyžádá dalších šest tisícovek mužů. Zhruba dvě třetiny posil by měli dodat Britové, kteří na jaře převezmou velení mise. Další jednotky poskytnou Kanaďané, Australané a Nizozemci.

Schefferovi dělají starosti zejména jeho krajané, protože dosud není jisté, zda nizozemský parlament povolí vyslat do Afghánistánu další tisícovku vojáků.
"Afghánistán je nejdůležitější operací NATO. Doufám, že Nizozemci nakonec řeknou ano. O ne nechci spekulovat," řekl generální tajemník během novoročního setkání s novináři v bruselské centrále aliance.

Připomněl, že velení mise ISAF se NATO ujalo z pověření OSN v srpnu 2003, aby v zemi zajistilo bezpečnost a stabilitu. Současně apeloval i na další organizace jako Evropskou unii, aby přispěly svým dílem k obnově Afghánistánu. Nelze totiž připustit, aby se země znovu dostala do rukou extremistů z Talibanu a teroristů z Al-Káidy.

Česko má nyní v misi ISAF 43 vojáků v rekonstrukčním týmu na severu Afghánistánu, dalších 17 mužů působí v Kábulu v meteorologické a pyrotechnické jednotce. Záměr vyslat na tato místa další posily - Češi by se příští rok měli po několik měsíců starat o chod kábulského letiště - dosud nezískal souhlas Poslanecké sněmovny. více ZDE

Slovensko zase počítá s tím, že do mise ISAF převede 40 ženistů, kteří dosud působí v Bagrámu v rámci souběžné protiteroristické operace Trvalá svoboda, a sloučí je se 17 pyrotechniky na kábulském letišti. Češi ani Slováci dosud nepočítají s tím, že by se podíleli na postupu na jih země.

Za další priority aliance Scheffer označil přípravu summitu, který se má v listopadu v lotyšské Rize zabývat transformací aliance. Další rozšiřování NATO by mělo přijít na pořad na následujícím summitu na jaře 2008.

Postavení kandidátů mají zatím tři balkánské státy, Albánie, Chorvatsko a Makedonie. Scheffer upozornil, že rozšíření není automaticky zaručeno, ale bude záviset na vlastních výkonech uchazečů, a to platí i o ambicích Srbska a Černé Hory, Bosny a Hercegoviny i Ukrajiny.

,

Video