Šéf komise: Volba se zmanipulovat nedá

  • 7
Už potřetí se v pátek sejdou na Pražském hradě poslanci a senátoři, aby se pokusili zvolit prezidenta. Volbu budou opět sledovat desítky novinářů, kamer i objektivů. K samotným urnám, do kterých zákonodárci vhazují své hlasy, se však nedostanou. Co se děje za zavřenými dveřmi volební místnosti?

O bezproblémový průběh samotného hlasování se stará sedm členů volební komise Senátu a jedenáct volebních komisařů sněmovny.

Společná komise pro volbu prezidenta má dva předsedy. Za Senát je to předseda tamní komise Josef Pavlata (ODS) a za poslaneckou sněmovnu je to šéf volební komise Poslanecké sněmovny Pavel Hojda (KSČM).

Předsedové komise volbu nijak ovlivnit nemohou. "Obě komise jsou voleny tak, aby v nich byly rovnoměrně zastoupeny všechny strany. To funguje jak ve sněmovně, tak v Senátu," říká šéf sněmovní komise Pavel Hojda.

Komise se před prezidentskou volbou několikrát sejde, aby projednala všechny praktické otázky. "Dohadujeme se, kolik bude volebních uren, jak budou vypadat volební lístky a tak dále," říká Hojda.

Ráno před samotnou volbou komise zjišťuje, zda kandidáti splňují všechny podmínky proto, aby se mohli stát hlavou státu.

Volební lístky, které se připravují den před volbou, jsou zapečetěny v urnách. "Lístky jsou ověřeny a z uren se vyndavají těsně před samotnou volbou. Nemůže se tedy stát, že by někdo měl například lístky dva," tvrdí šéf poslanecké volební komise.

Lístky se kontrolují dvakrát. Den před volbou při společné schůzi komise a po odpečetění před volbou. "Každý poslanec nebo senátor, který si lístek přebírá, se musí podepsat. Z toho jednoznačně víme, kolik bylo vydáno lístků a kdo si je nevyzvedl," podotýká Hojda.

Po uzavření volební místnosti se zákonodárci rozdělí. Senátoři volí do uren senátorských, poslanci do poslaneckých.

"Také na samotné vhazování lístků dohlížejí členové komise. Ti jsou většinou ve dvojicích každý z jiné politické strany, aby nedošlo k nějakému podezření," vysvětluje Hojda.

Po samotné volbě se urny opět za asistence komisařů odpečetí a začínají se počítat hlasy. Podle Hojdy se nedá šidit ani při přepočítávání.

"Lístky se přepočítávají prakticky třikrát. Na jednu hromádku se dají lístky pro jednoho kandidáta, na druhou pro druhého, zvlášť se dají neplatné. Dvakrát se to zkontroluje, udělá se společný zápis a teprve pak se jde s výsledky za předsedou sněmovny, který je vyhlásí," vysvětlil poslanec KSČM.

Podle Hojdy si doposud během prezidentských voleb na manipulaci s hlasy nikdo nestěžoval. "Musím to zaklepat, ale zatím se nic takového nestalo. Je to také tím, že máme zkušenosti i z jiných voleb."

Zatím není jisté, zda také třetí volba bude mít stejná pravidla jako dvě předcházející. "Je jasné, že výsledek ve třetí volbě bude zřejmě těsný. Ale pravděpodobně nic měnit nebudeme. Definitivně se rozhodne na zasedání společné komise, která se koná ve čtvrtek odpoledne," konstatoval šéf poslanecké volební komise.

Hojda: Rozhodne jednotnost ČSSD a hlas KSČM
Ve čtvrtek se má o postupu při volbě dohodnout nejen komise, ale také Hojdova KSČM. Komunisté zatím nechtějí prozradit, pro kterého kandidáta zvednou ruku.

"O tom, zda bude třetí volba úspěšná, rozhodne jednota poslaneckého klubu ČSSD a náš klub," připouští Hojda. Zatím však nechce odhadovat, jaké poslanci KSČM dostanou ve čtvrtek večer doporučení.

"Existují tři možnosti: podpora Sokola, což je málo pravděpodobné, poměrně málo pravděpodobná je i otevřená podpora Klause, můžeme dostat také doporučení směřovat ke čtvrté volbě," míní poslanec.

Hojda nevylučuje, že se postoj KSČM může měnit během jednotlivých kol volby. "Lze předpokládat, že pan Sokol bude zvolený v Senátu. Pokud v prvním kole postoupí i ve sněmovně, je veliká možnost, že se ve druhém či ve třetím kole stane prezidentem. Vše záleží na postoji koalice," dodává Hojda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video