Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf komise pro BIS může navštívit Hučína

  14:33aktualizováno  14:33
P ř e r o v - Okresní státní zástupkyně v Přerově Lenka Šromová povolila šéfovi parlamentní komisi pro kontrolu BIS Janu Klasovi (ODS) návštěvu u bývalého příslušníka tajné služby Vladimíra Hučína, který je ve vazbě v Praze na Pankráci a čelí obvinění z neuposlechnutí rozkazu a nedovoleného ozbrojování. Datum návštěvy Hučína, jehož advokát upozoňuje na nesrovnalosti v případu, bylo stanoveno na 18. dubna ve 13 hodin. Přátelé a příznivci bývalého agenta založili konto, určené na pomoc bývalému agentovi.

Konto je určeno na pomoc Hučínovi
Přátelé a příznivci Vladimíra Hučína zřídili konto na jeho pomoc. "Účet na pomoc Vladimíra Hučína je dnešním dnem otevřen," potvrdila matka zatčeného zpravodajce Anna Hučínová a podotkla: "My jsme ale nikoho neprosili a není to aktivita z naší strany. Účet má nicméně sloužit na pomoc našemu synovi." Ke kontu budou mít přístup matka a manželka Hučína. Pokud se na účtu sejdou nějaké peníze, budou využity ve prospěch bývalého agenta.

Hučínova rodina rovněž přivítala, že zpravodajce ve vazbě v Praze může v dubnu navštívit šéf parlamentní komise pro kontrolu BIS Jan Klas. "Myslím, že to celému případu pomůže. Je dobře, že poslanec Klas může za synem do vazby. Já se už jen modlím, aby syn byl už zpátky," řekla matka Anna Hučínová.

Na návštěvu může jen šéf komise
Okresní státní zástupkyně v Přerově Lenka Šromová vysvětlila, že návštěvu povolila jen šéfovi komise Janu Klasovi (ODS). O svém rozhodnutí poslance informovala v pátek ráno.

"Předběžný termín návštěvy je stanoven na osmnáctého dubna. Zároveň jsem pana Klase výslovně upozornila, že pan Hučín je ve vazbě z koluzních důvodů a proto musí být při návštěvě přítomny orgány činné v trestním řízení. V tomto konkrétním případě se návštěvy zúčastním přímo já jako dozorová státní zástupkyně," řekla Šromová.

"Jsem rád, že mi orgány činné v trestním řízení vyšly vstříc," ocenil Klas to, že Šromová kladně reagovala na jeho žádost o setkání s Hučínem. Zopakoval, že cílem setkání bude získání dalších informací, jež by poslancům umožnily objektivně posoudit Hučínův případ.

Proč chce komise mluvit s Hučínem
Parlamentní komise pro kontrolu BIS projevila zájem setkat se s bývalým příslušníkem tajné služby Vladimírem Hučínem, který je ve vazbě v Praze na Pankráci, předminulý týden. Hučína zatkla policie a obvinila ho z nedovoleného ozbrojování a neuposlechnutí rozkazu. Zpravodajec ale tvrdí, že se stal nepohodlným, neboť upozorňoval na propojení postkomunistů se státní správou. V kontrarozvědce pracoval na levicovém extremismu.

"Zatím jsme slyšeli pouze jednu stranu a je naší povinností mluvit i s panem Hučínem, pokud bude ochoten. V žádném případě nejde o ovlivňování případu a myslím, že tak tomu rozuměl i vyšetřovatel. Jde jen o to, abychom jako členové kontrolního orgánu tajné služby slyšeli, co nám Hučín řekne," zdůvodnil žádost o návštěvu šéf poslanecké komise Jan Klas, který oficiálně požádal přerovské státní zastupitelství, zda mohou členové komise zatčeného zpravodajce navštívit ve vazbě na Pankráci. Hučín je podle soudu ve vazbě proto, aby nemohl ovlivňovat svědky, mařit vyšetřování či pokračovat v trestné činnosti. Členové komise se Hučínovým případem zabývali již 11. března za přítomnosti vedení BIS, ale k případu nezaujali stanovisko.

Šéf zvláštního oddělení vyšetřovatelů Martin Hádek na to reagoval, že žádost poslanců projedná se státním zastupitelstvím, které o návštěvě ve vazbě rozhoduje. "Spíš to bude technický problém, jak takovou návštěvu uskutečnit," podotkl Hádek. Okresní státní zástupkyně v Přerově Lenka Šromová poté návštěvu nevyloučila. "Až přijde oficiální žádost a budou tam uvedeny důvody, celou věc zvážíme a rozhodneme," vysvětlila.

Advokát upozorňuje na nesrovnalosti
Advokát bývalého kapitána civilní kontrarozvědky Vladimíra Hučína upozornil zvláštní odbor Úřadu vyšetřování na rozpory týkající se nálezu zbraní u svého klienta. Požádal proto vyšetřovatele o zastavení stíhání a propuštění Hučína z vazby. Právník například upozorňuje na to, že záznam o sdělení obvinění obsahuje jiné informace než domovní protokol. Hučín, který čelí obvinění z neuposlechnutí rozkazu a nedovoleného ozbrojování, je ve vazební věznici v Praze na Pankráci. Jeho rodina požádala veřejnost o finanční pomoc.

"V záznamu stojí, že si v letech 1998 až 2000 Hučín v Přerově opatřil a přechovával výbušninu na bázi HMTD. V protokolu o domovní prohlídce však není vůbec uvedeno, že by se taková výbušnina u něj našla," uvedl Hulík jeden z důvodů, proč požaduje propuštění svého klienta.

Upřesnil, že se v protokolu mluví pouze o malém množství "bílého prášku" v ampulce, aniž byl analyzován jako výbušnina HMTD. Její množství nenaplňuje trestný čin nedovoleného ozbrojování, míní advokát. Další zbraně se podle něj našly pouze v bytě Hučínovy matky. "To nemá s mým klientem nic společného."

"Důvody vazby podle mne stále trvají," míní naopak vedoucí zvláštního odboru Martin Hádek. Ke zbraním zajištěným u Hučína se odmítl podrobněji vyjádřit. "Identifikace zajištěného prášku a zajištěných střelných zbraní je prováděna znalci pražského kriminalistického ústavu," reagoval dále Hádek.

Advokát bývalého příslušníka civilní kontrarozvědky Vladimíra Hučína žádá o propuštění svého klienta z vazby a zastavení jeho trestního stíhání. Hučín byl obviněn z nedovoleného ozbrojování a neuposlechnutí rozkazu. Na Moravě se už uskutečnilo první kolo ze série výslechů.

Neuposlechnutí Hučín nepopírá
Před vyšetřovatelem vypovídali Hučínovi příbuzní, jeho nadřízený z BIS Jan Princ a další důstojník kontrarozvědky. Advokát Milan Hulík řekl, že neuposlechnutí rozkazu Hučín nepopírá. "Je to však důsledek sporů uvnitř BIS," míní advokát.

Hučín již dříve řekl, že odmítl předat síť svých zdrojů a agentů, protože svým nadřízeným v tajné službě nedůvěřoval. "Ve sdělení obvinění se píše, že můj klient měl doma rozbušku a výbušninu HMTD. Hučín připouští, že mohl mít asi pět gramů této látky, které mu však zbyly z dřívějška, z dob protikomunistického odboje," řekl Hulík. To podle něj nesvědčí pro trestný čin nedovolené ozbrojování, proto hodlá počkat na výsledky expertiz a poté zřejmě požádá i o zastavení celého trestního stíhání.

Kriminalisté Hučína podezřívají i z podílu na sérii přerovských výbuchů. Látka HMTD je organická výbušnina, po které nezůstávají stopy. Hučín podíl na explozích odmítá a tvrdí, že celé vyšetřování je komplot proti němu. Stal se podle svých slov nepohodlný poté, co začal veřejně upozorňovat na propojení postkomunistů a státní správy. V tajné službě pracoval na levicovém extremismu.

Konfederace hájí Hučína
Konfederace politických vězňů, ale i někteří lidé z tajné služby zatčeného zpravodajce obhajují. "BIS například dávala stanovisko k bezpečnostním prověrkám a Hučín určitě předával řadu podkladů. Mnozí lidé se jím opravdu mohli cítit ohroženi. V poslední době, zejména u svých rehabilitačních soudů, navíc začal mluvit o tom, že něco má i na vysoké představitele BIS," řekl jeden z důstojníků kontrarozvědky.

Policie tvrdí, že postupovala podle zákona
Policie prohlásila, že v kauze Hučín postupovala zcela v souladu se zákonem. Kriminalisté tvrdí, že všechny důkazy získali legální cestou. Na Hučínovi několik měsíců pracovali detektivové z Útvaru pro boj s organizovaným zločinem a severomoravští kriminalisté. "Nevěřím, že by to mohl být komplot. Znám lidi z Útvaru pro boj s organizovaným zločinem, všichni včetně šéfa přišli až po listopadu," tvrdí jiný pracovník civilní kontrarozvědky.

Při domovní prohlídce policie u Hučína objevila dvě malorážky, munici, výbušniny a tajné dokumenty kontrarozvědky. Na protějším židovském hřbitově byly zbytky trhavin. Kriminalisté jsou přesvědčeni, že Hučín má prsty i v sérii přerovských výbuchů. To však zpravodajec odmítá.

Policie zatkla 7. března bývalého příslušníka BIS Vladimíra Hučína (na archivním snímku ze 4. prosince 2000), který byl před dvěma týdny propuštěn ze služby kvůli tomu, že odmítl odkrýt síť svých spolupracovníků.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek sledují vystoupení Miroslava Kalouska při...
GLOSA: Čtyři roky vládní nudy a rekordní zájem o parlament

Do říjnových sněmovních voleb se přihlásilo v celé zemi 31 stran a hnutí, tedy asi o třetinu více než před čtyřmi lety. Proč ten zvýšený zájem o parlament po...  celý článek

Dvanáct konkrétních podmínek, mezi nimi závazek usilovat o odmítnutí povinného...
Do vlády jen s tím, kdo odmítne povinné přijetí eura a EET, řekl Fiala

Závazek, že ODS půjde jen do takové vlády, která se zaváže zrušit elektronickou evidenci tržeb a bude mít v programu i odmítnutí povinného přijetí eura,...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Na jihu Moravy vedro, v Čechách bouřky, varují meteorologové. Víkend proprší

Závěr týdne bude deštivý, v pátek večer přijdou do Čech bouřky a nejvíce srážek se objeví v sobotu, kdy bude pršet na celém území. V neděli se začne postupně...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.