Mezinárodní kontrolor u poničené japonské elektrárny ve Fukušimě (25. července

Mezinárodní kontrolor u poničené japonské elektrárny ve Fukušimě (25. července 2011) | foto: AP

Bývalý šéf Fukušimy zemřel na rakovinu. Havárií to nebylo, tvrdí firma

  • 20
Osmapadesátiletý Masao Jošida elektrárnu ve Fukušimě řídil právě v době, kdy se v březnu roku 2011 stala dějištěm jedné z největších jaderných havárií v historii. Nyní zemřel na rakovinu hrtanu.

V listopadu roku 2011 Jošida funkci opustil ze zdravotních důvodů, napsal britský list The Daily Telegraph.

"Zemřel dnes v 11:32 v tokijské nemocnici na rakovinu hrtanu," uvedl v úterý mluvčí společnosti TEPCO, která elektrárnu provozuje. Společnost již dříve odmítla, že by Jošidův zdravotní stav jakkoli souvisel s možným ozářením po jaderné havárii.

Fukušima

Jak dodala, trvá nejméně pět a běžně deset let, než se jakékoli účinky radiace projeví na zdraví jedince. Elektrárnu ve Fukušimě, vzdálené asi 225 kilometrů severovýchodně od japonské metropole Tokia, v březnu roku 2011 fatálně poškodilo tsunami.

Kvůli této mohutné přívalové vlně selhalo chlazení reaktorů a do okolního prostředí několik týdnů unikaly radioaktivní částice. Ze zamořeného okolí Fukušimy musely odejít desetitisíce lidí.

Jošida osm měsíců řídil záchranné práce, které měly zabránit dalším únikům radioaktivity a stabilizovat poškozené reaktory.

Březen 2011. Výbuch jaderné elektrárny Fukušima:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video