Šéf H-Systému hledal pomoc u politiků

  • 11
Když policie v prosinci 1999 obvinila šéfa zkrachovalého H-Systému Petra Smetku, začal hledat pomoc u nejvlivnějších politiků. Dokazují to policejní odposlechy. Smetkových telefonátů, jejichž písemné kopie má MF DNES k dispozici. Podnikatel Petr Smetka, v jehož projektu dostupného bydlení utopilo více než tisíc klientů přes miliardu korun, považuje své trestní stíhání za politický akt bývalého ministra bez portfeje Jaroslava Bašty.

"Nikdo jinej to režírovat nemůže," řekl Smetka v telefonátu krátce po svém obvinění v prosinci 1999. Bašta byl v té době odpovědný za vládní akci čisté ruce a premiér Miloš Zeman jej kritizoval, neboť akce neměla výsledky.

Odposlechy telefonátů, které nařídil soudce ihned po obvinění, ukazují, že se Smetka chtěl v těžké chvíli obrátit na předsedu ODS Václava Klause, bývalého místopředsedu této strany Miroslava Macka i na premiéra Miloše Zemana.

Spojkou s politiky byl Surňak

Spojku mezi šéfem H-Systému Petrem Smetkou a předsedou ODS Václavem Klausem sehrála lobbistická agentura Crane Consulting. Právě u jejího šéfa Andreje Surňaka sháněl Smetka po svém obvinění kontakt na Klause a podle policejních odposlechů spolu mluvili i o bývalém místopředsedovi ODS Mackovi.
Surňak potvrdil, že Smetka byl jeho klientem. Odmítl však odpovědět, jestli podnikatel s Klausem nakonec mluvil a o čem: "Pan Smetka je ve vazbě a já mu nechci ubližovat." Na tuto otázku, zaslanou e-mailem, dosud neodpověděl ani Klaus. Surňakova firma před lety pracovala pro H-Systém. V roce 1998 například točila Svobodná Evropa rozhovor se Smetkou a redaktorku Janu Blažkovou předtím navštívil pracovník Crane Consulting. "Vyzvídal, proč si zveme Smetku. Říkal, že to je fajn chlap, který měl špatný podnikatelský záměr," uvedla Blažková.
jik, ina

Dochované písemné přepisy však už nedokazují, jestli měl Smetka úspěch. Smetka se vyjádřit nemohl, sedí už od loňského léta ve vazbě. Jeho advokát Jiří Slavík říká: "Nevím, jak to tehdy dopadlo. Vím o tom jen letmo. Na detaily si nevzpomínám." Odpověď Václava Klause není známa. Na otázku zaslanou v pátek zatím neodpověděl.

O politických vazbách podnikatele Smetky se v náznacích mluvilo už dříve. Státní zástupce Boris Havel si myslel, že právě telefonáty by mohly prozradit více.
"Obecně tu byl důvod zmapovat Smetkovy kontakty k určitým lidem," říká Havel.

Soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka zatím nechce k obsahu odposlechů nic říkat: "Můj komentář uslyšíte až v soudní síni." Telefonát, v němž padlo jméno Václava Klause a Miroslava Macka, se uskutečnil 22. prosince 1999 v 18.58.

Z policejního protokolu je jasné, že mluví Petr Smetka s jistým mužem (jméno chybí, existuje pouze číslo jeho mobilního telefonu). Oba muži si domlouvají schůzku na Vinohradech na devátou večer. "Smetka se ptá, jestli má muž na Klause mobil.
Muž řekl, že se podívá, měl ho.

Když tak ho sežene. Smetka si ještě upřesňuje, že je Macek na čtrnáct dní pryč, muž souhlasí," stojí v policejním přepisu rozhovoru. Další záznam z ledna 2000 se týká Smetkova rozhovoru s pracovníkem Fondu národního majetku Lubošem Vaňkem (v té době ředitelem kanceláře bývalého šéfa FNM Jana Stiesse, jinak též přítele šéfa premiérových poradců Miroslava Šloufa).

Podle odposlechů se Smetka s Vaňkem bavili o tom, že je potřeba informovat "úplně nejvyššího". Z kontextu je zřejmé, že míní předsedu vlády Miloše Zemana. O čem má být Zeman informován, však jasné není. Smetka říká: "Kdo by to přečetl úplně nejvyššímu? Kdo by to uměl ze známých pekařů?"

Vaněk na to: "Tři lidi. Březina, Heřman a Mirek." Je evidentní, že mluví o tehdy vedoucím úřadu vlády Karlu Březinovi, Zemanovu tajemníkovi Karlu Heřmanovi a šéfporadci Miroslavu Šloufovi.

Luboš Vaněk, jinak také člen vedení Transgasu a Českého Telecomu, v rozhovoru s MF DNES autenticitu výše zmíněných vět nezpochybnil. Přiznal, že Smetku zná a že spolu telefonovali. Tvrdí však, že si nepamatuje, o čem byla řeč.

Na otázku, co měl na mysli, když zmiňoval Březinu, Heřmana a "Mirka", Vaněk odpověděl: "Možná jsem tím myslel, že to jsou lidi, kterým se možná dá zavolat a říct jim, že je potřeba nějaký vládní materiál nebo materiál pro připomínkové řízení či některé věci urychlit a tak dál."

Z oslovených pracovníků Úřadu vlády zareagoval na otázku MF DNES jen jediný - Karel Březina. Jeho odpovědí na dotaz, zda se na něj Vaněk s žádostí o předání informace Zemanovi obrátil, bylo stručné "ne". Vazby Petra Smetky na politiky nehrají v trestné činnosti, za kterou mu hrozí soud, roli.

Policie se přesto snažila zmapovat jeho kontakty. Telefon Smetky a dalších obviněných pracovníků H-Systému začali policisté odposlouchávat hned po jejich obvinění v prosinci 1999. Státní zástupce Boris Havel pak dvakrát prosadil prodloužení odposlechů, a to právě kvůli informacím o napojení Smetky na některé politiky.

Podle informací MF DNES se v návrhu zmínil i o šéfporadci premiéra Miroslavu Šloufovi. Ten totiž podle své výpovědi na policii se Smetkou spolupracoval. "Nemohu vyloučit, že jsem v řadě případů H-Systém jako způsob výstavby rodinných domků doporučoval ve svém okolí," řekl do policejního protokolu letos v březnu. Šlouf přitom vždy popíral, že by s H-Systémem měl cokoliv do činění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video