Šéf Googlu Eric Schmidt (vlevo) přicestoval do Pchjongjangu spolu s bývalým

Šéf Googlu Eric Schmidt (vlevo) přicestoval do Pchjongjangu spolu s bývalým americkým guvernérem Billem Richardsonem (vpravo). | foto: AP

Šéf Googlu přicestoval do KLDR. Co chce dělat v zemi bez internetu?

  • 3
Ta návštěva ničemu nepomůže, uvedlo již předem americké ministerstvo zahraničí. Snažilo se i Erica Schmidta od cesty odradit, nicméně neuspělo. Šéf internetového vyhledávače do jedné z nejtvrdších diktatur na světě přicestoval spolu s bývalým guvernérem Nového Mexika Billem Richardsonem.

Americký politik před odletem z Pekingu do Pchjongjangu uvedl, že jde o "soukromou humanitární misi". Prý má v úmyslu řešit propuštění Američana korejského původu, který byl v KLDR zadržen loni 3. listopadu. Bývalý guvernér do této země jezdí docela často a v uplynulých dvaceti letech se mu již povedlo vyjednat propuštění několika amerických státních příslušníků.

Co chce ale v internetem nedotčené zemi dělat šéf Googlu? Americká společnost Schmidtovu cestu nijak nekomentovala. "Není to výlet Googlu. Myslím si ale, že ho zajímají některá ekonomická témata a také situace sociálních médií. Proto jsme se spojili," citovala BBC Richardsona.

"Setkáme se se severokorejskými politickými vůdci i s ekonomickými
a vojenskými představiteli. Navštívíme také nějaké univerzity. Ta návštěva není v naší režii. Dají nám vědět, jaký bude program, až tam dorazíme," dodal americký politik. Součástí delegace je Schmidt, jeho dcera, Richardson a další manažer z Googlu Jared Cohen.

Špatné načasování

Washington je přesvědčen, že cesta není v této době dobře načasovaná. "Ničemu to nepomůže,“ uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová. Zdůraznila, že muži nevezou do země žádný oficiální vzkaz Washingtonu.

Muž, o kterém by mohl Richardson v KLDR jednat, se jmenuje Pae Jun-ho, jde o lidskoprávního aktivistu, Američana korejského původu, který do Severní Koreje vstoupil jako turista. Prý se po zadržení přiznal "k nepřátelskému činu proti severokorejskému státu". Pokud by byl usvědčen, může ho čekat až desetiletý trest v pracovním táboře.

Kontroverzní cesta do Severní Koreje se odehrává jen pár týdnů poté, co země přes všechna varování vypustila raketu dlouhého doletu. A právě v těchto dnech Rada bezpečnosti OSN zvažuje, jak na start rakety zareaguje. "Jsme v takovém klasickém období provokací ze strany Severní Koreje. Po startu rakety většinou následující i jaderné testy," citovala agentura Reuters nejmenovaného amerického představitele.

"V této době je důležité, aby celé mezinárodní společenství táhlo za jeden provaz, podpořilo Radu bezpečnosti a ukázalo Severní Koreji, že zaplatí za to, když nebude dodržovat své závazky," dodal tento anonymní zdroj.

, Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video