Šéf TEPCO Masataka Šimizu čelí velké kritice za pomalé informování o krizi v jaderné elektrárně Fukušima.

Šéf TEPCO Masataka Šimizu čelí velké kritice za pomalé informování o krizi v jaderné elektrárně Fukušima. | foto: Bloomberg

Šéf firmy provozující Fukušimu na týden zmizel, byl prý na samotce

  • 34
Šéf společnosti TEPCO, která provozuje jadernou elektrárnu Fukušima, se uprostřed nejhorší nukleární krize japonských dějin na týden vytratil. Podle oficiálního prohlášení ho sklátila slabost, ale lidé z firmy tvrdí, že se v sídle společnosti zavřel na samotku.

Šestašedesátiletý Masataka Šimizu kdysi vedl komunikační oddělení společnosti TEPCO, a byl tudíž zvyklý informovat veřejnost o velkých problémech sám. Při jaderné krizi ve Fukušimě ale prezident firmy zcela selhal.

Na veřejnosti se naposledy objevil 13. března, tedy dva dny po ničivém zemětřesení a následné tsunami, a omluvil se za problémy s jadernou elektrárnou, které prý překonaly jeho očekávání. Pak už na tiskové konference posílal své viceprezidenty.

Týden ve virtuální izolaci

Na šest dnů mezi 16. a 21. březnem navíc zmizel úplně. Podle listu The Financial Times se neúčastnil ani setkání krizového managementu. Firma oficiálně jen vágně vysvětlila, že šéf trpí slabostí z přepracování, ale odmítla říct, jak se to projevuje nebo jak se Šimizu léčí.

Sbírka Adry na pomoc Japonsku

* Povinné údaje:
Číslo účtu veřejné sbírky: 40284028/0300
Variabilní symbol: 3944
(pro sbírku iDNES.cz)

* Údaje nutné pro soutěž o odznak Věry Čáslavské:
Specifický symbol:
rodné číslo
Zpráva pro příjemce: jméno a příjmení

Věra Čáslavská se zlatým odznakem za absolutní vítězství na olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu.

TEPCO nakonec absenci svého šéfa potvrdilo a podle listu The Japan Times uvedlo, že Šimizu řídil společnost z jiné místnosti v ústředí firmy. Teď už je prý zdravý a šéfuje TEPCO opět z hlavní řídicí místnosti.

Podle zdrojů listu The Financial Times strávil Šimizu týden ve virtuální izolaci. Ve firmě se dokonce šušká, že fakticky už společnost vedou dva viceprezidenti. Šimizu však oficiálně své pravomoci na nikoho nedelegoval a tím pověst firmy ještě více poškodil.

Co se to tu sakra děje, zakřičel premiér na Šimiza

Šimiza se zastal pouze Hidehiko Nišima z japonského úřadu pro jadernou bezpečnost. "Je nevyhnutelné, aby někdo, kdo od zemětřesení pracoval bez spánku a odpočinku, načerpal síly do dalších kroků," poznamenal Nišima.

Šéf společnosti TEPCO se pod velký tlak dostal 15. března při setkání s premiérem Naoto Kanem. Ten ho před reportéry nařkl z pomalého informování o katastrofě a v jednu chvíli prý dokonce na Šimiza zakřičel: "Co se to tu sakra děje?"

Japonská média už spekulují, že Šimizu brzy rezignuje na svou funkci a vláda po krizi největší asijskou elektrárenskou společnost znárodní. Společnost se teď potýká nejen z nukleární hrozbou ve Fukušimě, ale také s výpadky proudu v okolí Tokia a obrovskými finančními ztrátami.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video