Hans-Gert Pöttering

Hans-Gert Pöttering | foto: Profimedia.cz

Šéf europoslanců Pöttering: Těšíme se na Klause

  • 4
Šéf Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering (63) je jeden z nejdéle "sloužících" poslanců Evropy, od historicky prvních voleb 1979. Německý politik za tu dobu pocítil, jak roste jeho moc. Naučil se kompromisům a mluvit tak, aby nikoho neurazil. Výjimkou je snad loňská návštěva na Pražském hradě, kdy nenechal prezidenta Klause utnout projev známého poslaneckého rebela Daniela Cohn-Bendita.

Ke kauze se nechce vracet. Václava Klause potká Pöttering, politik z německé Křesťansko-demokratické unie (CDU), opět 19. února v Bruselu. - čtěte také Schůzka Klause s europoslanci skončila roztržkou

Před pár týdny jste byl na Pražském hradě. Jaký pocit vám z návštěvy zůstal? Chcete něco vzkázat našemu prezidentovi?

Jako Evropský parlament chceme plně podpořit české předsednictví EU, premiéra Mirka Topolánka. Mám pocit, že to probíhá dobře. Osobně mě těší, že propagujete plynovod Nabucco.

Vzkaz pro prezidenta, který má přijet za tři týdny do Bruselu, nemáte?

Prezident chce mluvit k Evropskému parlamentu a bude vítaný host a my jeho hostitelé. Já doufám, že jeho návštěva přispěje k úspěchu českého předsednictví a EU.

Evropským poslancem jste už třicet let. Budete kandidovat i letos?

Ano. Strana CDU mě navrhla na první místo kandidátky. Pokud lidé budou volit naši stranu a mě, pak budu i v příštím parlamentu. A asi budu jediný, kdo tady bude od prvních voleb v roce 1979.

Co se za tu dobu změnilo?

Na začátku jsme měli nulovou legislativní moc, teď spolurozhodujeme s Evropskou radou (s premiéry) o 75 procentech evropských zákonů. Schvalovali jsme klimatický balíček, legislativu o chemikáliích Reach, teď k nám míří nový systém bankovního dohledu. Dnes je Evropský parlament vlivný a mocný.

Neříkejte, že byste šli proti Evropské komisi nebo Evropské radě.

Jsme tady, abychom spolupracovali. Někdy máme jiné názory, ale než jít proti, hledáme kompromis.

Jak se změnila práce poslance?

Z debatérů se stali zákonodárci. Musíme hledat kompromisy, přesvědčovat. Je to intenzivní výměna názorů s ostatními, tvrdá práce.

A jste novou adresou lobbistů. Ti parlament dříve přehlíželi.

Samozřejmě, mají možnost mluvit s poslanci, to je demokratický proces. Názor si vytvoříte tak, že nasloucháte druhým. Nejdůležitější je, aby každý hlasoval svobodně.

Letos po volbách se sladí různý plat poslanců na sedm tisíc eur a začne je platit přímo Brusel. Proč? Pracovali snad málo ti, kdo měli méně?

Lidé by za stejnou práci měli mít stejně. Každé zemi však dáváme právo platy europoslanců zdanit podle uvážení. I když je v tom háček. Příjem bude platit Brusel, ale daně půjdou do státní pokladny.

Praha tak může zdanit Brusel?

Svým způsobem. Je to problém. Jestli to někdo podá k evropskému soudu, jsem zvědavý na rozsudek.

Co denní diety? Změní se systém po reportáži německé televize? (Ta ukázala, jak si poslední den zasedání ve Štrasburku poslanci jdou ráno zapsat docházku a odjíždějí - k získání denních diet 268 eur to stačí.)

Systém z velké části zůstane. Členové parlamentu si převážně platí hotely, a to je drahá záležitost.

Zažil jste tady už někdy tolik povyku jako kolem české Entropy?

Nedával bych tomu velkou váhu. Hlavní je politická cesta předsednictví. Kdybych mohl radit tomu umělci, výsledek mohl být trochu jiný. Ve svobodné společnosti však respektujeme i to, co nepřijímáme.

Jaký tipujete výsledek evropských voleb? Pomůže krize levici?

Hlavně doufám, že účast bude větší než minule, aby vzrostla legitimita parlamentu. Tipovat nebudu, uvidíme.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video