Ať poslanci za jídlo platí tolik co ostatní, žádá David Cameron.

Ať poslanci za jídlo platí tolik co ostatní, žádá David Cameron. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Šéf britské opozice chce snížit platy ministrům a zdražit jídlo poslancům

  • 4
Pokud britští konzervativci příští rok vyhrají volby, sníží platy ministrům a zruší dotované jídlo a pití v parlamentních kantýnách a restauracích. Řekl to šéf konzervativců David Cameron, který chce šetřit i tím, že sníží počet poslanců. Británii nedávno ovládl skandál kolem náhrad, které mnozí zákonodárci léta zneužívali.

Cameron chce pomoci zmenšit deficit způsobený hospodářskou krizí. Snížením ministerských platů, zrušením dotovaného jídla a zredukováním počtu poslanců se podle něj ušetří asi 120 milionů liber (3,5 miliardy korun).

To je, jak sám šéf konzervativců připustil, pouhá "kapka v moři" 175miliardového schodku. Nicméně politici musejí jít příkladem, soudí Cameron.

"Země je kriticky zadlužená... a všichni musejí prokázat šetrnost a odpovědnost. Tak tomu bude, jen když lidé uvidí příklad a když se o toto břemeno budou všichni spravedlivě dělit - především ti, kteří ho mohou nést nejlépe," řekl.

Konzervativci kráčí vstříc volebnímu vítezství

Příští volby se musejí konat do června 2010 a všechny průzkumy ukazují na to, že je konzervativci vyhrají a dostanou se k moci po 13 letech vlády labouristů.

Pokud se tak stane, sníží ministerské platy o pět procent a zmrazí je na celé příští volební období. V případě premiérova platu 194 250 liber ročně to bude představovat snížení o 6 500 liber, přední ministři pak přijdou asi o čtyři tisíce.

Cameron chce také zrušit dotace na jídlo a pití v parlamentu, aby poslanci platili "ceny, které po celé zemi v kavárnách, restauracích a barech platí normální lidé". Nyní podle něj poslanci platí asi polovinu toho, co by je stálo jídlo mimo Westminster. Konzervativci také zamýšlejí o třetinu snížit počet automobilů, kterých má nyní vláda k dispozici 171.

Kontroverznější je záměr omezit počet poslanců z nynějších 650 na 585. Takový krok by znamenal nové vymezení volebních okrsků, což s sebou nese riziko, že nové hranice budou demograficky vyhovovat právě nejsilnější straně.

Cameron sám je absolventem elitní soukromé školy v Etonu a také jeho manželka pochází z bohaté rodiny. Jeho ostrý postup během skandálu kolem poslaneckých náhrad vyvolal odpor jeho některých stranických konkurentů i méně zámožných konzervativních poslanců, kteří poslanecký plat i náhrady potřebují.

Výhra konzervativců ve volbách se zdá být čím dál pravděpodobnější. Nad nynějším labouristickým premiérem Gordonem Brownem, který křeslo před dvěma lety převzal od Tonyho Blaira, visí mnoho mraků.

Gordon Brown

Z těch nejnovějších je to hlavně Afghánistán, kde Británie přišla v létě o nejvíc vojáků od invaze v roce 2001, nebo také kauza Libyjce odsouzeného za atentát na letadlo nad skotským Lockerbie v roce 1988.

Ten měl strávit zbytek života ve skotském vězení, ale skotská vláda ho v srpnu pustila z humanitárních důvodů. Sedmapadesátiletý Abdal Basat Muhammad Midžrahí má totiž rakovinu prostaty a podle lékařů umírá.

Brown se od případu distancoval a řekl, že rozhodnutí bylo výhradně skotské. Ale později se začalo ukazovat, že v něm Londýn přeci jen sehrál roli. A že rozhodně nešlo jen o soucit s umírajícím, ale také - nebo možná hlavně - o ropný obchod mezi Libyí a Británií. - o kauze atentátníka z Lockerbie čtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video