Padesátiletý Evans se stal prvním úřadujícím šéfem britské domácí tajné služby, který poskytl interview britským listům a nechal se přitom také vyfotografovat.

Padesátiletý Evans se stal prvním úřadujícím šéfem britské domácí tajné služby, který poskytl interview britským listům a nechal se přitom také vyfotografovat. | foto: Profimedia.cz

Šéf britské MI5 promluvil, teroristé podle něj mohou využít krize

  • 1
Šéf britské tajné služby MI5 Jonathan Evans v pondělí porušil mnohaleté tradice a vůbec poprvé v historii poskytl interview médiím. Prozradil, že za posledních osmnáct měsíců plánovali teroristé Al-Kajdy ve Spojeném království méně útoků, než tomu bylo v předchozích obdobích. Zároveň varoval, že ekonomická krize může zhoršit bezpečnostní situaci.

Al-Kajda by podle něj stále ráda na Británii zaútočila, nicméně tajné službě se díky neúnavnému sledování podezřelých daří plány teroristů hatit. Významnou roli hrají také úspěšné procesy s teroristy, napsal britský deník The Times na svých webových stránkách.

"Strategickým záměrem Al-Kajdy v Pákistánu je připravit ve Spojeném království teroristické útoky a použít k tomu lidi s britskou národností nebo rezidenty," prohlásil při rozhovoru s novináři v sídle MI5 v Londýně s tím, že agenti v Británii sledují na dva tisíce podezřelých z terorismu.

Útoky na británii

Velká Británie zažila jedny z nejhorších teroristických útoků 7. července 2005. Čtyři britští islamisté podnikli sebevražedné akce v londýnském metru a autobuse. Zemřelo 52 lidí. O dva týdny později se další skupina pokusila atentáty napodobit, ale bomby neexplodovaly. Další spiknutí policie odhalila nebo se útoky spiklencům nepovedly.

Za posledních 18 měsíců se ale objevilo méně případů, kdy extremisté naplánovali konkrétní akce. "Od ledna 2007 jsme zaznamenali 86 procesů s teroristy, polovina z nich se sama přiznala. To má zmrazující efekt na teroristické sítě, ty se drží při zemi," vysvětlil Evans.

Podle deníku The Telegraph byli zadržení většinou v Británii narození islamisté, kteří plánovali útoky na obchodní centra či noční kluby. Upozornil, že britští muslimové nadále jezdí do výcvikových teroristických táborů v Afghánistánu, v Pákistánu a také v Somálsku.

Evans také upozornil, že by se bezpečnost Británie mohla kvůli hospodářské krizi v budoucnu zhoršit. Nové bezpečnostní hrozby by mohly být vyvolány ekonomickým oslabením Británie, USA a Evropy. "Když v minulosti nastaly takové okamžiky, často to mělo důsledky pro národní bezpečnost," uvedl s tím, že ačkoli ve vztahu mezi ekonomickou krizí a extremismem není přímá vazba, bezpečnostní odezvy by měly být brány v potaz v případě, že by se Západ stal méně ekonomicky dominantním.

Jedním z hlavní teroristických cílů by se podle něj mohly stát olympijské hry v Londýně v roce 2012.

Extremisté se podle něj také budou snažit využít nynějších izraelských útoků v Gaze k radikalizaci potenciálních teroristů. "Mladí lidé se stali zranitelnými vůči propagandě Al-Kajdy, která využívá dramatických fotografií lidí trpících v Iráku, Afghánistánu a nyní také při izraelské vojenské ofenzivě v Gaze, což by mohlo zvýšit radikalismus."

MI5

MI5 v říjnu oslaví sté výročí vzniku, kdy také vyjdou oficiální dějiny služby.

Evans řekl, že služba významně roste a do roku 2011 bude mít 4 100 zaměstnanců - bude tedy dvakrát větší než 11. září 2001.

Nyní pro tajnou službu pracují 3 tisíce lidí, z nichž skoro polovinu (47 procent) tvoří ženy a osm procent příslušníci etnických menšin.

Mezi teroristy a agenty MI5 podle Evanse zuří takzvaná "zkušenostní válka", kdy se například teroristé snaží poučit z mnoha procesů, kdy v soudních síních bývají během líčení odhalovány metody sledování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video