Bushovu bezpečnost v Praze měl v rukou generál Lubomír Kvíčala.

Bushovu bezpečnost v Praze měl v rukou generál Lubomír Kvíčala. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Šéf bodyguardů: Američani našeho strážce chválili

Šéf ochranné služby policie Lubomír Kvíčala věděl o každém kroku prezidenta George Bushe. Toho hlídal český bodyguard, který dostal od Američanů i finanční odměnu. "Americká strana ho hodnotila velmi kladně. Je to jeden z nejzkušenějších a tuto pozici si zasloužil," řekl Kvíčala na iDNES.cz.

ODPOVĚDI LUBOMÍRA KVÍČALY ČTĚTE ZDE

Bush je sice nejmocnějším mužem světa, nicméně od pondělka až do úterního večera měl jeho bezpečnost v rukou právě generál Lubomír Kvíčala.

Českou policii – například odstřelovače – posílili během návštěvy jejich američtí kolegové a Bushovu ochranku zase Češi. Kvůli znalosti Prahy, ale i proto, že právě oni měli odrážet případný útok, zatímco Američané by s prezidentem ujížděli do bezpečí.

Moc jsem toho nenaspal, přiznal šéf bodyguardů
"Přiznám se, že většinou spím dobře, ale tentokrát jsem noc před příjezdem a noc během pobytu toho moc nenaspal, stále se mi něco honilo hlavou a vzpomínal jsem, zda jsem na něco nezapomněl," prozradil v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Čtenáře nejvíc zajímaly podrobnosti z Bushova okolí a jeho doprovodu. Kvíčala potvrdil, že americký prezident nakonec přespal v hotelu Hilton, což se během jeho pobytu tajilo. "Byl jsem ho tam osobně ráno vyzvednout," podotkl.

Nejvíc se báli neprůjezdného města
Bushe po Praze doprovázel početný konvoj, podle Kvíčaly s nimi jezdilo až 40 aut. Česká policie tak podle něj měla větší obavy ze zkolabované dopravy než z přímého útoku na prezidenta USA.

"Největším problémem pro nás byla obava z toho, že budou zablokovány průjezdové trasy a my budeme mít problémy včas přijet na přijetí na Hrad," uvedl šéf ochranné služby.

Na druhou stranu ale přiznal, že obavu o ohrožení chráněné osoby cítí vždy, když jde do předem nepřipraveného prostředí. "Zejména mezi veřejnost, o které nic nevíme. Velmi nepříjemné pocity jsem proto měl při návštěvě čtrnácti prezidentů na konci května v Brně, kdy jedním z bodu programu byla procházka po náměstí."

"I na tuto situaci jsme se však připravili a snažili jsme se udělat taková opatření, aby riziko možného ohrožení bylo co nejmenší," dodal Kvíčala.

Útvar opustily desítky lidí
V poslední době se objevily informace, že od ochranné služby odcházejí stovky policistů. Televize Nova uvedla, že Kvíčalův útvar tak má problém s nasazením ochránců do terénu.

"Tyto informace jsou přehnané. K 30. květnu od nás odešlo 177 policistů, což je patnáct procent útvaru, ale byli to většinou lidé, kteří hlídali diplomatické objekty a jiné střežené budovy. Z osobních ochránců odešlo pouze deset lidí," uvedl šéf útvaru.

U policie už 36 let
Lubomír Kvíčala patří u policie k lidem, kteří svou kariéru zahájili už během totality. K Veřejné bezpečnosti nastoupil v roce 1971 na místní oddělení v Praze. O dva roky později přešel na kriminálku a do revoluce vystřídal různé funkce.

Hned v roce 1990 se Kvíčala stává zástupcem policejního ředitele České republiky a za tři roky je už jmenován šéfem Služby pořádkové policie.

Šéfem ochranné služby policie, tedy všech policejních odstřelovačů a bodyguardů chráněných osobností, je od roku 2002.

SPECIÁL: Bush v Praze


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video