Šéf BIS zřejmě porušil zákon

  • 8
Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Růžek s nejvyšší pravděpodobností porušil zákon, když si ještě coby šéf vojenské tajné služby nechal zaregistrovat firmu SUDA Investment. V této společnosti, která byla založena mimo jiné jako realitní kancelář, byl Růžek navíc podle týdeníku Respekt se spolupracovníkem Státní bezpečnosti Jaroslavem Buriánkem. Zákon o vojenské tajné službě svým příslušníkům výslovně zakazuje jakoukoli podnikatelskou činnost.

Jiří Růžek se hájí, že firma SUDA Investment nikdy nezačala fungovat. "Ale to je úplně jedno," namítá expert na obchodní právo Jan Černý. "Už samo založení je podnikání, a tím porušení zákona." Kolizi ze zákonem nepřímo připustil Růžek ve svém prohlášení: "Firma byla založena jako výsledek rodinných úvah o správě a dalším zhodnocení restituovaného majetku.

Po tomto aktu jsem si uvědomil, že podnikatelská činnost je neslučitelná s výkonem mé funkce, a společnost proto nezahájila jakoukoli činnost." Růžek však včera neuvedl žádný důkaz, že firma skutečně nic nedělala.

Pochybnostem naopak nahrává skutečnost, že likvidace firmy trvala od března 1997 do ledna 2001, tedy bezmála čtyři roky. "Kdyby firma nepodnikala, likvidátor by měl svou práci hotovou během jednoho dne," podotkl právník  Černý.

Růžek bude muset své podnikatelské aktivity vysvětlovat nejen poslancům, ale i vicepremiérovi Vladimíru Špidlovi: "Nechám se od pana Růžka o této věci informovat. Prozatím to nechávám bez komentáře.

To, že Růžek založil firmu s agentem StB, žádný zákon nezakazuje. Nepsaná pravidla tajných služeb však hovoří jasně: nic takového by se dít nemělo, není to věrohodné. Růžek, který pracuje v tajných službách dvanáct let, však trvá na tom, že o Buriánkově minulosti nevěděl.

Kontakty s příslušníky tajné komunistické policie přitom bývají i překážkou pro to, aby Národní bezpečnostní úřad lidem povolil práci s tajnými informacemi. Ale není to automatické.

"Dá se říct, že záleží na libovůli člověka, který dělá prověrku, jestli takový žadatel projde, nebo ne," uvedla bývalá pracovnice NBÚ Jitka Šmídová. Právě ona odmítla udělit certifikát policejnímu náměstkovi Václavu Jakubíkovi (ředitel NBÚ jej nakonec navzdory Šmídové udělil), který mimo jiné podnikal s elitním komunistickým špionem.

Růžkovo angažmá se objevilo až po letech
Šéf BIS Jiří Růžek založil firmu SUDA Investment před šesti lety. Jeho angažmá se však objevilo na veřejnosti až nyní, v době, kdy stále probíhá "válka tajných služeb". Ta naplno vypukla loni v létě, kdy Růžek obvinil NBÚ, že účelově manipuluje s bezpečnostními prověrkami.

Od té doby se v médiích pravidelně objevují informace, které poškozují jednu či druhou stranu. V minulých týdnech inkasoval razantní úder NBÚ a jeho ředitel Tomáš Kadlec, když bývalá pracovnice úřadu Jitka Šmídová otevřeně zpochybnila prověrku policejního náměstka Václava Jakubíka. Bylo to první konkrétní svědectví v neprospěch NBÚ, které zároveň podpořilo věrohodnost Růžkových slov.

Kadlec a Růžek se přitom dosud mohli spolehnout na podporu dvou klíčových postav sociální demokracie: každý ovšem na jinou. Za Růžkem stojí Vladimír Špidla, Kadlec má zase podporu Stanislava Grosse.

Když například Gross před měsícem čelil v MF DNES podezřením ze střetu zájmů kvůli podnikatelským aktivitám své manželky, ministrovo okolí začalo mezi novináře pouštět vymyšlené informace, že za tím stojí právě šéf BIS Jiří Růžek.

Růžek už má přitom na kontě několik afér. Aby uchránil před postihem opilého řidiče-kamaráda, vydával jej v roce 1995 za příslušníka "své" tajné služby. Růžkovi hrozilo stíhání, ale úřady nedávno případ definitivně odložily.

Loni zase vyšlo najevo, že Růžek pronajímá část svého domu firmě, která provozuje síť kasin. Kasina jsou obecně považována za ideální "pračku" špinavých peněz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video