Šéf BIS Růžek přiznal, že lhal

  • 11
Praha - Ředitel civilní kontrašpionáže Jiří Růžek přiznal, že když před šesti lety pomáhal svému opilému kamarádovi-agentovi, lhal policii. Vyšlo to najevo minulý týden při procesu s novinářem Tomášem Smrčkem. Reportérovi hrozilo vězení za to, že na případ upozornil a podle žalobce ohrozil zájmy státu i život agenta-opilce. Policie v roce 1995 zabavila kvůli opilosti řidičský průkaz Petru Vágnerovi, pracovníkovi civilní rozvědky. Růžek, tehdy šéf zcela jiné tajné služby (armádní kontrarozvědky), poslal policistům dopis, v němž žádal o vydání řidičského průkazu.

Policie v roce 1995 zabavila kvůli opilosti řidičský průkaz Petru Vágnerovi, pracovníkovi civilní rozvědky. Růžek, tehdy šéf zcela jiné tajné služby (armádní kontrarozvědky), poslal policistům dopis, v němž žádal o vydání řidičského průkazu.

Argumentoval tím, že Vágner byl za jízdu v opilosti kázeňsky potrestán.

Nyní u soudu se Smrčkem však Růžek prohlásil: "Musel jsem nějak zdůvodnit, proč jsem chtěl vydat řidičský průkaz. Podpis vypadá jako pravý, napsal jsem ho já a v dopise není uvedena pravda." Přiznal, že ve skutečnosti nemohl Vágnera kázeňsky potrestat, protože k tomu neměl pravomoci.

Jiří Růžek nechtěl po skončení soudu své prohlášení nijak komentovat.

"Bohužel se k tomu nemohu vyjádřit, protože jsem vázán mlčenlivostí," řekl Jiří Růžek v telefonickém rozhovoru a bez bližšího upřesnění dodal: "Myslím, že se k tomu ještě najde příležitost." S odvoláním na slib mlčenlivosti odmítl odpovědět i na obecnou otázku, jestli u soudu se Smrčkem zaznělo cokoli, kvůli čemu by opustil funkci šéfa Bezpečnostní informační služby. "Na vaše otázky skutečně nemohu odpovídat." Růžkovo nynější přiznání znovu otevírá celou jeho kauzu.

Smrčkův obhájce Stanislav Devátý totiž přímo v soudní síni podal na Růžka trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele, kterým se nyní budou muset zabývat vyšetřovatelé.

"Objevily se nové skutečnosti, které zcela mění pohled na Růžkovo jednání," řekl Devátý, který sám v minulosti vedl tajnou službu. Podle trestního oznámení Růžek pomáhal Vágnerovi neoprávněně a zároveň umožnil, že ho policie nemohla za řízení auta v opilosti potrestat.

Jiří Růžek byl původně kvůli své intervenci za agenta-opilce stíhán, policie dokonce vypracovala návrh na jeho obžalobu. Případ byl ale nakonec za dosud nevyjasněných okolností "uklizen" a jen díky tomu se Růžek mohl stát šéfem BIS, tajné služby, která má největší pravomoce vůči občanům ze všech zpravodajských agentur v zemi.

"Rozhodující pro nás bylo policejní vyšetřování, z něhož pan Růžek vyšel jako bezúhonný," zdůvodnil v červnu 1999 předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas, proč poslanci tehdy nevyzvali vládu, aby vybrala jiného kandidáta.

Růžka jmenoval do funkce ředitele Bezpečnostní informační služby Zemanův kabinet, který je rovněž jediný, kdo jej může z tohoto postu sesadit. Vládní koordinátor tajných služeb, vicepremiér Vladimír Špidla, prozatím nechtěl posun v Růžkově kauze komentovat.

"Vím to zatím jenom od vás. V této chvíli to v mých očích pozici pana Růžka nijak neovlivňuje," uvedl nyní Špidla.

Poslanci však začínají otevřeně mluvit o tom, že osvobozující verdikt nad Smrčkem výrazně mění i pohled na jednání Jiřího Růžka. "Radikálně to mění názor na věc. Měla by se k tomu zásadně vyjádřit vláda, která je za ředitele BIS zodpovědná," řekl šéf sněmovní komise pro kontrolu činnosti civilní kontrarozvědky Jan Klas.

Dodal, že příští týden má komise jednat s Růžkem o jiné záležitosti a při té příležitosti zřejmě přijde řeč i na případ agent-opilec.

Poslanec Petr Nečas věří, že ředitel BIS Růžek okolnosti dopisu dokáže uspokojivě vysvětlit. "Pokud ne, doufám, že se jako profesionál zachová podle toho," řekl Nečas.

Jiří Růžek - šéf Bezpečnostní informační služby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video