Poslanci chtějí kvůli úniku hovorů lobbisty Romana Janouška vysvětlení šéfa BIS.

Poslanci chtějí kvůli úniku hovorů lobbisty Romana Janouška vysvětlení šéfa BIS. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Šéf BIS bude poslancům vysvětlovat únik hovorů Béma a lobbisty Janouška

  • 104
Poslanci si na příští týden pozvou šéfa Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa. Bude jim vysvětlovat únik nahrávky, kterou v roce 2009 získala bezpečnostní agentura ABL. Z hovorů vyplývá, že lobbista Roman Janoušek měl velký vliv na pražský magistrát a časté styky s tehdejším primátorem Pavlem Bémem.

Existuje podezření, že nahrávka, o které informovala MF DNES, unikla do ABL přímo z BIS (o nahrávce čtěte více zde).

"Chceme, aby nám pan Lang vysvětlil, jak se to mohlo stát. Pokud se ukáže, že nahrávka skutečně pochází z BIS, jde o závažný únik informací," uvedl v ČT člen sněmovní komise pro kontrolu BIS František Bublan.

"Informace zveřejněné v MF DNES ve věci údajného odposlechu z BIS do soukromé bezpečnostní agentury ABL považuji za skandální a pro demokratické poměry v České republice za nebezpečné," uvedl předseda komise Richard Dolejš.

Bém žádá, ať se vyšetří, kde se vzaly odposlechy

Bývalý pražský primátor Pavel Bém se obrátil na premiéra Petra Nečase, ministra vnitra Jana Kubiceho i šéfa BIS, aby se urychleně vyšetřilo, kde se vzaly odposlechy, na nichž hovoří s lobbistou Janouškem. Za skandální označil, pokud jsou odposlechy pravé a pořídila je tajná služba, z níž unikly do ABL. "Jednalo by se o neuvěřitelné a bezprecedentní selhání," uvedl Bém ve svém prohlášení. Připravuje právní kroky, pokud by se jednalo o legální odposlechy, protože podle Béma jejich zveřejněním došlo k trestnému činu. Pokud by to byly odposlechy nelegální, šlo by podle něj o ještě závažnější zásah do osobních práv. Bém tvrdí, že cílem kauzy kolem něj a Janouška může být snaha poškodit vládní koalici.

V demokratickém právním státě je podle něj nepřijatelné jakékoli propojení zpravodajské služby a soukromé bezpečnostní agentury. "Obdobně jako infiltrace této agentury do vládních struktur prostřednictvím politické strany VV," dodal Dolejš s tím, že si Langa pozvou "na kobereček" příští týden v úterý. Ředitele BIS ve středu požádal, aby do pátku dodal písemné vyjádření ke zveřejněným informacím.

Mluvčí BIS únik hovorů Janouška odmítl

Tajná služba odposlouchávala telefonáty pražského lobbisty Romana Janouška v roce 2007. O dva roky později nahrávky získala ABL, kterou v té době vlastnil šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. 

Mluvčí BIS Jan Šubrt odmítl, že odposlechy unikly od ní. "Únik jakýchkoliv soudem povolených odposlechů z BIS do podnikatelského prostředí, tedy i do agentury ABL, odmítám a vylučuji," řekl MF DNES. Pouze připustil, že se BIS tematikou lobbistů zabývala.

Dolejš považuje za střet zájmu, že členem sněmovní komise je za Věci veřejné bývalý zaměstnanec ABL David Kádner. "Pokud vládní koalice myslí vážně kontrolu BIS, je objektivně ve střetu zájmů a měla by ho vyměnit," poznamenal.

Pokud by se prokázalo, že BIS odposlechy předala vládě, Dolejš chce vědět, jak s nimi bylo naloženo. "Vládní činitelé a orgány činné v trestním řízení měli konat a budeme to chtít vysvětlit od bývalého premiéra Topolánka a také od současného premiéra," uvedl. Redakce iDNES.cz požádala Petra Nečase o vyjádření, zatím ale nereagoval.

Sobotka: Je to ostuda BIS i Nečasovy vlády

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ve středu ironicky poblahopřál premiéru Petru Nečasovi, že je v koalici se stranou, která je navázaná na BIS a jež si prý pořizovala výsledky její činnosti. "To je určitě obrovská ostuda nejenom pro BIS, ale myslím si, že to je také ostuda pro Nečasovu vládu," uvedl.

"Včera (v úterý - pozn. red.) jsme promeškali jedinečnou možnost ukončit působení této vlády a sotva jsme viděli výsledek hlasování tady v Poslanecké sněmovně, tak jsme se vzápětí dozvěděli o dalších aktivitách bezpečnostní agentury ABL v souvislosti s materiály, které shromažďovala Bezpečnostní informační služba," dodal Sobotka. 

Nahrané hovory ukazují nadstandardní vztahy lobbisty Janouška s vedením magistrátu a ODS. Vyplývá z nich, že Janoušek spolurozhodoval o všem podstatném: o územním plánu, o prodejích konkrétních pozemků, o obchodních aktivitách magistrátních společností a také o personální politice.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video