Su Ťij, zřejmě nejslavnější disidentka světa.

Su Ťij, zřejmě nejslavnější disidentka světa. | foto: Reuters

Šéf barmské junty promluví se Su Ťij. Má však podmínky

  • 4
Šéf barmské junty generál Than Šwei připustil, že by se mohl sejít s disidentkou Su Ťij. Má ale podmínku: opoziční vůdkyně musí zmírnit své názory. Podle barmských médií to Šwei řekl při úterním setkání s vyslancem OSN Ibrahimem Gambarim.

Su Ťij, laureátka Nobelovy ceny za mír a dlouholetá domácí vězenkyně, prý musí veřejně prohlásit, že se vzdává svého "konfrontačního postoje, zničujících snah a podpory sankcí proti juntě".

Junta žádala Su Ťij o změnu postoje už dříve, ale ještě nikdy nenabízela osobní setkání. Nabídka je zajímavá také proto, že Šwei se netají téměř fyzickým odporem k Su Ťij a údajně je bez sebe hněvem jenom při zmínce jejího jména, upozornila agentura AP.

Ibrahim Gambari v Barmě strávil čtyři dny a snažil se přimět juntu, aby zastavila brutální vojenský zásah proti demonstrantům. Barmská televize a rozhlas, které dnes o Šweiově prohlášení informovaly, také oznámily, že při zásazích bylo zatčeno 2093 lidí. Necelých sedm stovek z nich už je prý na svobodě.

Protesty, které prapůvodně vyvolalo náhlé prudké zvýšení cen benzinu, začaly v srpnu. V září nabyly na intenzitě a v ulicích Rangúnu i dalších měst se denně shromažďovaly desítky tisíc lidí. Pochody dostaly postupně ráz protivládních protestů.

Účastníci, nejdřív buddhističtí mniši, k nimž se přidával obyčejní lid, žádali propuštění členů opozice z vězení. Armáda proti demonstrantům poprvé zasáhla 26. září. Podle oficiální verze zahynulo deset lidí, demokratičtí aktivisté hovoří až o dvou stovkách mrtvých a šesti tisících zatčených.

Junta vyhlásila výjimečný stav, vydala noční zákaz vycházení a zakázala shromažďování více než pěti lidí. Mezi oběťmi represí je i japonský novinář, který v Barmě pracoval pro francouzskou agenturu AFP. Dnes bylo jeho tělo letecky dopraveno do Japonska a předáno k policejní pitvě, aby byla stanovena příčina smrti.

Podle dosavadní verze zemřel na vykrvácení po zásahu kulkou do ledviny. Japonsko se rozhodlo omezit humanitární pomoc Barmě, i když původně ji chtělo zcela zastavit. Japonští představitelé tvrdí, že novinář byl zjevně zasažen zblízka a nikoli náhodnou střelou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video