Sedmero historických klíčů ke korunovačním klenotům nemusí být jedinými exempláři

P r a h a (kla) - Ačkoliv jedině prezident republiky a dalších šest největších politických a církevních špiček země má výsadu odemknout jedním ze sedmi historických klíčů místnost s českými korunovačními klenoty v katedrále svatého Víta, mohlo by se stát, že slavnostní rituál někdo znesvětí. Ani po víc než čtyřech desetiletích není totiž jasné, co se stalo s duplikáty klíčů, které nechaly za okupace zhotovit německé úřady.

Kanceláři prezidenta republiky poznámka o nejasném osudu duplikátu klíčů vyklouzla při úterní tiskové besedě svolané k chystané výstavě korunovačních klenotů na Pražském hradě. Namísto toho, aby se Hrad problémem vzápětí začal seriózně zabývat, informaci pronesenou před desítkami novinářů nyní vehementně popírá.
"Asi jsem to vůbec neměla říkat," obviňuje se historička Marie Kostílková, která pracuje v hradní kanceláři v Archivu Pražského hradu. "Žádné duplikáty neexistují," tvrdí Martin Krasl z tiskového oddělení hradní kanceláře. A historikové jsou v rozpacích. "No ano, o tom se ví. Ale jestli ty kopie byly po válce někomu předány, vráceny nebo zničeny, to vám tedy neřeknu. Zeptejte se na Hradě, nebo pátrejte ve Státním ústředním archívu, to je ale práce na týdny," poznamenal Pavel Jerie z vedení Státního ústavu památkové péče. Kostílková je nyní při rozhovorech s novináři opatrná a upozorňuje, že něco sdělovat není v její kompetenci. Byla to přitom právě ona, kdo na tiskovce pronesl informaci o tom, že říšský protektor Reinhard Heydrich v roce 1941 nechal zhotovit kopie klíčů od dveří zabezpečujících druhou nejvýznamnější národní kulturní památku. "Co se s nimi stalo po válce, to nevím. Předpokládám, že byly vráceny do země a poté zničeny," řekla v úterý Kostílková. Jestli existuje písemný doklad o tom, že to tak opravdu bylo, však včera nechtěla potvrdit ani vyvrátit. " Nic o tom nevím. Ale to nemusí znamenat, že takový materiál neexistuje," řekla včera. O duplikátech klíčů se zmiňuje i právě vydaná publikace České korunovační klenoty, která se bude prodávat na výstavě korunovačních klenotů ve Starém královském paláci od 24.října do 1.listopadu. "Heydrich si ponechal ze sedmi klíčů čtyři, tři vrátil Emilu Háchovi, avšak nechal si zhotovit kopie," konstatuje publikace vydaná hradem v kapitole, kterou zpracovala právě Kostílková. O jejich poválečném osudu tam není ani slovo. Oficiální hradní verze je však jiná. "V současné době neexistují žádné duplikáty. Je pouze sedm originálů, neexistuje žádný duplikát," sdělil za Kancelář prezidenta republiky Martin Krasl z tiskového oddělení.
Jediný současný historik, který by to byl zřejmě schopný objasnit, nechce promluvit. "Neřeknu ani slovo. O těchto věcech se vždy mlčelo, protože je to cenná památka a obrovský symbol. Jestliže po mně chcete, abych vám existenci duplikátů potvrdila, je to totéž, jako chtít po mně, abych pomáhala zbořit Hradčany," sdělila Anna Skýbová z Ústavu českých dějin filozofické fakulty Univerzity Karlovy, která se zná dobře s Kostílkovou a už několik let se věnuje bádání v archívech kolem osudů klenotů českých králů. Odmítla odpovědět i na otázku, zda je vyloučené, že by se duplikáty mohly nacházet v zahraničí. " Jsem upovídaná a svrbí mě jazyk, jak vám to chci říct. Ale neudělám to. Zažila jsem ještě dobu, kdy při výstavě na hradě v roce 1958 lidé před Svatováclavskou korunou klekali na zem. Nemíním nic zveřejňovat, dokud nebudu mít všechno ověřené. A také nechci, aby se to celé zpolitizovalo," vysvětlila důvod své mlčenlivosti. "A pokud to někdy zveřejním, tak to udělám jako autorskou záležitost," dodala.
Podle vládního usnesení z roku 1993 jsou držiteli klíčů prezident, předseda vlády, poslanecké sněmovny a senátu, pražský arcibiskup, pražský primátor a Metropolitní kapitula svatého Víta. Historikové a památkáři se přitom shodují v tom, že i kdyby někdo duplikáty klíčů vlastnil, přístup ke klenotům by mu to neusnadnilo."Těch sedmero klíčů má spíš historickou symboliku. Praktický význam jako v dávné minulosti to určitě nemá," míní památkář Jerie. " Je tam mnohonásobné jištění a jen než se dojde ke dveřím odemykaným těmi sedmero klíči, prochází se prostorami, kterí také nejsou neuzamčené," uvedl za metropolitní kapitulu Jan Matějka, který byl při odemykání před pěti lety. "Bezpečnost korunovačních klenotů garantuje hradní policie," doplnil za hradní kancelář Krasl. Na otázku, kdo ručí za to, že neexistují duplikáty, odpověděl stejně: "Hradní policie garantuje, že existuje jen sedm originálů."

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue