Sedm zemí stvrdilo vstup do NATO

  • 5
Brusel - Pro sedmičku zemí pozvaných ke členství v Severoatlantické alianci začíná poslední fáze přijímání. Ministři zahraničí v Bruselu podepsali vstupní protokoly a odstartovali tak ratifikační proces, ve kterém parlamenty všech 19 členských států NATO do května 2004 odsouhlasí přijetí zemí do aliance.

"Po mnoho dekád studené války byly dveře uzavřeny. Spolu jsme je otevřeli při listopadovém summitu v Praze a sedm pozvaných zemí jimi nyní hladce prochází," prohlásil generální tajmeník NATO George Robertson.

Připomněl, že jde o největší rozšiřování aliance v její historii....Robertson: Dveře jsou otevřené

Zároveň upozornil, že pozvané země čeká ještě dlouhá cesta. "Hodnotit vás bude 19 členských zemí," řekl Robertson a vyzval sedmičku zemí k pokračování reforem jednotlivých armád, boji proti korupci a ke zvýšení ochrany citlivých informací.

Ceremonie podpisu proběhla přesně podle plánu. Společný oběd a poté projevy všech ministrů a velvyslanců podle abecedního seznamu. Vrcholem byl pak samotný podpis ratifikačních protokolů.

Slovenský ministr zahraničí uvedl, že považuje tuto chvíli za historický úspěch a satisfakci Slovenska. "Každá z pozvaných zemí na vlastní kůži zakusila totalitní režim. Komunismus se zhroutil a my se vracíme do rodiny národů, z níž jsme byli proti své vůli vytrženi," řekl.

Jeho bulharský kolega Solomon Passy ujistil alianci, že reformy jsou prioritou jeho země. "I když má v Bulharsko v některých oblastech, především reformě armády, nedostatky, zcela jistě všechny úkoly splní," sdělil.

Členství na dosah
NATO po podepsání protokolů ukončilo přístupová jednání zemí. Slovensko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva se tak přiblížili ke členství.

POZVANÉ ZEMĚ

BULHARSKO
První diplomatické vztahy s NATO navazuje Bulharsko v roce 1990. Od té doby se aktivně zapojuje do operací Aliance na Balkáně i do společných cvičení.
ESTONSKO
Generální tajemník NATO George Robertson při krátké návštěvě Estonska řekl, že tato pobaltská země je "výborným kandidátem" na členství v NATO.
LITVA
Poblatská země, která spolu s Estonskem a Lotyšskem patří od počátku k hlavním favoritům na přijetí do NATO. Diplomatické styky s aliancí navázala Litva v roce 1991.
LOTYŠSKO
Další z vážných kandidátů na členství v alianci. V září 2000 parlament přijímá novou koncepci národní obrany, podle níž je prioritou členství Lotyšska v NATO.
RUMUNSKO
Za most k vojenským operacím v Afgánistánu a v Iráku označují Rumunsko experti. Země za ohromné sumy přestavuje svou armádu a aktivně působí v misích NATO. 
SLOVENSKO
Představitelé aliance letos Slováky varovali - s Vladimírem Mečiarem do NATO nemůžete. Po parlamentních volbách je Slovensko vážným kandidátem na členství v Alianci.
SLOVINSKO
Přestože Slovinsko patřilo už v první vlně rozšiřování k favoritům, ke vstupu do NATO na summitu v Madridu pozvánku nakonec nedostalo.
Přístupové protokoly musí nejpozději do května 2004 ratifikovat členské státy. Parlamenty budoucích členů musí zase potvrdit přistoupení k Washingtonské smlouvě, tedy základní listině aliance.

Experti se shodují, že osud sedmičky pozvaných zemí je v rukou aliančních členů. Právě parlamenty 19 členských zemí musí budoucí členové přesvědčit o své připravenosti....komentář: Osud sedmičky je v rukou aliance

Po skončení ratifikací budou noví členové NATO už jen čekat na výzvu generálního tajemníka aliance, aby přístupové smlouvy odeslaly do Spojených států, kde budou uloženy. Odevzdáním smluv se pozvané země stanou formálně členy NATO.

Pozvané čeká mnoho práce
Jak upozornil generální tajemník NATO George Robertson při své nedávné cestě po všech sedmi kandidátských zemích, samotné zahájení ratifikačního procesu ještě automaticky neznamená jistotu, že se země skutečně do aliance začlení.

"Nic nemáte jisté. Bude vás bedlivě sledovat devatenáct párů očí," řekl Robertson a vyzval země k pokračování v reformách armády, zvýšení ochrany utajovaných skutečností a boji proti korupci.

Slovenský ministr zahraničních věcí Eduard Kukan, který v Bruselu podepisoval za Slovensko protokoly, oznámil, že by ratifikace přístupových listin mohla proběhnout rychle.

Spojené státy už rovněž informovaly, že americký Senát začne přijímání zástupců vlád jednotlivých pozvaných zemí už den před podpisem přístupových listin.

O víkendu schválilo vstup do NATO Slovinsko ve všeobecném referendu. Z předběžných oficiálních výsledků ústřední volební komise vstup Slovinska do NATO podpořilo 66,08 procenta voličů.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video