Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sedláci zůstali v Provaznické ulici natrvalo

  11:54aktualizováno  11:54
N o v é M ě s t o - Snad to způsobilo ještě doznívání středověkého pohledu měšťana na neotesané venkovany. Poddaní, kteří se museli lopotit do úmoru, zatímco on, přičinlivý majitel řemeslnické dílny či prosperující obchodní firmy, už byl někdo. Faktem je, že sedláci jako symbol se začali objevovat na domovních mercích až v průběhu 17. století. Příkladem je dům U tří sedláků, který při procházce Starým Městem najdeme v Provaznické ulici číslo 13. Dnes je v přízemí rekonstruovaného domu pobočka cestovní kanceláře a v dalších patrech pak její sídlo.

Domovní znak je pečlivě obnoven. Dům U tří sedláků je na nároží Havířské ulice, jež je společné s Provaznickou.

Měšťan Hájek měl sedláka nad průčelím snad už v době, kdy dům kupoval. Pak měl jiné starosti, protože on ani jeho manželka nepřistoupili na katolické vyznání a museli emigrovat do ciziny. Jak se střídali majitelé, měnili se i sedláci v domovním znaku. Jejich počet vzrostl na tři, pak dokonce na sedm. Koncem 18. století už pohlíželi měšťané na sedláky jinak - vídali je na pražských tržištích v kloboucích a kožených kalhotách. Po zrušení roboty to už nebyli bezvýznamní robotníci, ale uznávaní živitelé národa a podle toho je také ztvárnil sochař a kameník Malínský. Tohle znamení se líbilo i panu domácímu z období první republiky, kdy byl dům zbourán a v roce 1931 na jeho místě postavena nová modernější budova. Merk se zobrazením sedláků se znovu ocitl na průčelí, a to jako jediný v širokém dalekém okolí.

Další domovní znaky v ulicích Provaznické a Havířské nejsou, ale hned za dalším rohem hned v Rytířské jich je několik. Stačí, zastavíme-li se před domy U stříbrné růže, U modrého sloupu. U zlatého kola, U zlatého okouna. Už velmi dlouho jsou v této ulici zasypány třípatrové sklepy propojené systémem podzemních chodeb. Neprokázaná je tajná modlitebna českých bratří, o které se píše ve dvou kronikách. Skutečně naopak existovala v domě číslo 12 Stará rychta, jež byla sídlem královského rychtáře. Ve sklepení prý bývala kamenná plotna, na níž se připravovalo žhavé uhlí pro výslech odsouzených.

Na druhou stranu Příkopů vychází několik ulic, které už patří Novému Městu. I když tam domovní znamení nenajdeme, nechybí řada příběhů i pověstí z dob minulých. V někdejším domě U tří lip - číslo 14 - zemřela spisovatelka Božena Němcová. Předchůdcem Komerční banky byl pověstný hotel U černého koně, jehož hostem byl také italský houslový virtuos Niccolo Paganini a další vynikající hudebníci, například Eduard Grieg a Richard Wagner. Ze školních let si pamatujeme na pověst o Nekázance, jejíž název vznikl tehdy, když císař Karel IV. při kontrole stavebních plánů Nového Města zjistil, že ulička vznikla jaksi navíc, bez jeho souhlasu. Nechtěl ji prý zrušit, takže "nekázaná" ulice zůstala pro další věky. Jenže původ názvu může být i jiný, vzniklý špatným překladem z latiny, protože "via turpis" může také znamenat ulici nečistou. Stávaly tu totiž "nečisté" veřejné domy, v nichž dívky ve středověku provozovaly nejstarší řemeslo světa. Tradice těchto domů se udržela snad až do doby, kdy se začaly bourat novoměstské hradby a Praha se začala rozšiřovat všemi směry.

Za pozornost v ulici Na příkopě stojí také palác Sylva Taroucca - číslo 10, který postavili Dienzenhoferové. V noci údajně kolem něho obchází šílená žena s dětským ošacením v ruce. Je potrestaná za to, že utopila ve vaničce dítě, pro které nemohla najít náhradního otce, když ten pravý od ní utekl.

V navazující Hybernské ulici je třeba mít se vždy poslední noc v měsíci na pozoru. Černě oděný muž kráčí směrem od hotelu Meteor - ten se kdysi jmenoval U města Vídně - a škemrá o almužnu. Teprve zblízka lze poznat, že je to slepý mnich. Od jeho vztažených kostlivčích rukou je nejlépe couvnout do úctyhodné vzdálenosti. Síla vyzařující z jeho prázdných očních důlků je magická a mohla by zavinit nevolnost, ba až bezvědomí pozdního nočního chodce. Tragedie mnicha vznikla tehdy, když se mu místo pokání zalíbil neřestný život a zlákaly ho neřestné ženštiny. V domku na rozhraní Hybernské a Senovážné ulice ho však oslepily a oloupily o zlatý řetěz, který měl na krku. Senovážná ulice vede na Senovážné náměstí, kde se konával takzvaný senný trh. Jeden prodavač za to, že míchal plevy do obilí a vlhčil seno, aby bylo těžší, se po smrti změnil ve skřítka, který po nocích leká chodce dotazem, zda by od něj nekoupili obilné pole. Nicméně zdá se, že novoměstská strašidla jsou přece jen o něco mírnější a méně krvežíznivá než mátohy a zakleté příšery na Starém Městě nebo Malé Straně.

Palác Sylva Taroucca najdete Na příkopě v Praze 1. (27. února 2001)

Dům a znamení U tří sedláků najdete v Provaznické číslo 13. Dnes je v přízemí rekonstruovaného domu pobočka cestovní kanceláře a v dalších patrech pak sídlo společnosti. (27. února 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Myslivci budou divočáky v zamořené zóně u Zlína chytat do speciálních klecí.
VIDEO: Myslivci začínají chytat divočáky v zamořeném Zlínsku do klecí

Osm odchytových klecí by mělo v nejbližších dnech začít fungovat v části Zlínska, kde se šíří nákaza africkým morem prasat. Myslivci budou dění u důmyslných...  celý článek

Europoslanec za KSČM Vladimír Remek, první československý kosmonaut, sleduje
Remek na konci roku opustí funkci velvyslance v Rusku

Český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek k závěru roku skončí ve své funkci. V pondělí to potvrdilo ministerstvo zahraničí. Podle týdeníku Respekt Remek...  celý článek

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...
Vláda koupí a nechá zbourat vepřín v místě, kde za války trpěli Romové

Vepřín v Letech u Písku zmizí. Vláda se jednomyslně rozhodla koupit ho a zbourat. „Není důstojné, aby na místě, kde zemřelo několik set obyvatel, z toho dvě...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.