Jiří Šedivý hostem on-line rozhovoru na iDNES.cz

Jiří Šedivý hostem on-line rozhovoru na iDNES.cz | foto: iDNES.cz

Šedivý: Voják se v civila promění za jedno volební období

  • 15
Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý rozjíždí politickou kariéru. Nabídky dostával před každými volbami, nedávno kývl Evropské demokratické straně Jany Hybáškové. "Za vhodné jsem považoval počkat nejméně jedno funkční období, to je i nepsaná zásada, aby se celoživotní voják ‘přetransformoval’ na civila," vysvětlil čtenářům iDNES.cz.

První otázka směřovala k tomu, jestli generál Šedivý věří, že by mohlo ve volbách uspět nové, malé, prakticky neznámé politické uskupení. "V každém případě to nebude lehké. Bude záležet na schopnosti přesvědčit voliče o prospěšnosti nové strany, a co nového tedy voličům přinese," odpověděl Šedivý.

Evropské demokratické straně chce prospět jako odborník. Podnětem pro vstup do strany europoslankyně Hybáškové byla podle něj Lisabonská smlouva.

"Lisabonská smlouva, pokud bude schválena, dává EU v oblasti bezpečnosti i energetické bezpečnosti ‘nový rozměr’. Této problematice by se měli věnovat odborně zkušení lidé nebo ti, kteří mají v týmu odborníky této oblasti. Pokud se nemýlím, za ČR je dnes v Evropském parlamentu (bývalý voják) pan Vladimír Remek za KSČM," uvedl.

odpovědi generála Šedivého najdete zde

Šedivý také odpovídal na dotazy ohledně nedávného rusko-ukrajinského problému s dodávkami plynu. Podle bývalého náčelníka generálního štábu je v oblasti energií naše závislost na Rusku rizikem.

Z krátkodobého hlediska je podle Šedivého nutné vhodným diplomatickým tlakem zajistit spolehlivost dodávek do Evropy. Prosadit, aby pozorovatelé byli na místě, kde mohou monitorovat skutečné toky energií. Z dlouhodobého hlediska je pak nutné pokračovat v zajištění více zdrojů, tedy nejenom z území Ruska nebo Ruskem ovlivňovaných států.

"Snad mimo nalezišť v severní Evropě jsou všechna naleziště zásobující ropou v nejistých prostorech. Proto má velký význam zajišťovat energie z více zdrojů," připomněl.

Jiří Šedivý

Náčelníkem armádního generálního štábu jmenoval Šedivého v roce 1998 exprezident Václav Havel. Kromě personální práce bylo jeho hlavní náplní provést v armádě takové změny, aby se stala armádou splňující požadavky ke vstupu do NATO. Šedivý skončil ve funkci na konci roku 2002 a odešel do zálohy v hodnosti armádního generála. V současné době působí jako konzultant ve firmě EuroEnergy.

"Jaký je váš postoj k americkému radaru?" zajímalo dalšího čtenáře v on-line rozhovoru.

"Protože se věnuji i problematice terorismu, jednou z oblastí je protiraketová obrana. Je jedno, zda bude zajištěna USA nebo jiným projektem. V současné době ovšem jiné řešení není. Zatím všechny nástroje selhaly," odpověděl Šedivý.

"Bude-li vytvořen správný rámec, např. protiraketová ochrana bude součástí systémů NATO, což je ale již rozhodnuto, a nebude to narušovat naše spojenecké svazky, pak umístění radaru na našem území považuji za jedno z řešení," dodal.

V on-line rozhovoru se řešily i zahraniční mise

Čtenáře zajímal také názor Jiřího Šedivého na průtahy se schvalováním zahraničních misí. "Je zřejmé, že naši spojenci v NATO (ale nejenom v NATO) to považují za hodně ‘nestandardní’," odpověděl Šedivý.

Šedivý konstatuje, že to našim spojencům i naší armádě způsobilo značné problémy. "Bohužel, tento případ je varováním pro ostatní, že na nás není vždy úplné spolehnutí," dodal.

Řešení vidí v tom, že by všechny demokratické parlamentní strany chápaly svoji odpovědnost. Některé státy NATO řeší oblast bezpečnosti společnou dohodou parlamentních stran, kterou později bezvýhradně podporují. Je to tedy otázka politické kultury. "Zahraniční mise jsou něco, co nelze používat jako prostředek nátlaku," zdůraznil Šedivý.

Nová strana europoslankyně hybáškové

"Sestavili jsme tým, s nímž jdeme do evropských voleb; Jiří Šedivý je v něm klíčovou osobou," řekla MF DNES předsedkyně evropských demokratů Jana Hybášková, když představovala své spolupracovníky. - čtěte Generál Šedivý se stal klíčovou osobou nové strany Jany Hybáškové

Šedivý své angažmá pro Evropskou demokratickou stranu nechce příliš zdůrazňovat. V tuto chvíli se zatím považuje spíše za nezávislého experta na obranu a energetickou bezpečnost Evropy. "To jsou oblasti, jimž se v posledních letech soustavně věnuji a kde bych mohl být i Česku něco platný. Případnou kandidaturu do Evropského parlamentu chápu jako jednu z možných variant svého dalšího života," konstatoval Šedivý.

Ani Hybášková nemá dosud jasno v tom, kdo z jejích spolupracovníků bude na jakém místě kandidátky. Je to zatím předčasné, tvrdí.

Stranu Hybášková založila proto, aby mohla znovu kandidovat do Evropského parlamentu. O post europoslance se totiž může ucházet jen politická strana, ne jednotlivec. Hybášková, která se rozešla s SNK-ED, za které byla zvolena, proto přišla se zbrusu novým uskupením.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video