Prasečí chřipka obrátila život Mexičanů naruby.

Prasečí chřipka obrátila život Mexičanů naruby. | foto: Profimedia.cz

Sedím doma, celá země se zastavila, líčí mexický student

  • 1
Rafael Monserrat Meneses García, devatenáctiletý student univerzity v hlavním městě Mexika, od minulého pátku žije jinak. Ještě den předtím vstal jako obvykle kolem páté hodiny, aby stihl ranní přednášku v kampusu. Od pátku může vyspávat. Dveře univerzity jsou zavřené kvůli obavám z prasečí chřipky.

Náhlé nečekané volno zní jako sen spousty studentů. Ale tentokrát to je noční můra. Nemocnice v hlavním městě Mexika hlásí nejvíce mrtvých a nemocných.

Ve čtvrtek kolem jedenácté hodiny večer mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdova Villalobos vyhlásil přerušení veškerých školních aktivit kvůli hrozbě epidemie.

"O zrušení přednášek jsem se dozvěděl od přátel, se kterými jsem tu noc chatoval na internetu," říká Rafael. V sobotu ministr toto nařízení prodloužil až do 6. května. Nikdo však neví, jestli tohle datum je konečné.  

"Během týdne jsem si vždycky našel čas, abych mohl jít ven s kamarády, o víkendu rád chodím na koncerty, do kina nebo do baru," podotýká Rafael. Na to všechno teď může zapomenout.

Vláda vyzývá lidi, aby se neshromažďovali a nezúčastňovali společenských akcí. Restaurace, bary a kina ve městě jsou teď zpravidla zavřené. Jakož i stadiony. Fotbalové zápasy se hrají před prázdnými tribunami. Fandit mohou Mexičané jen z křesla u televize nebo u rádia. Stejné je to v kostelech. Slouží se mše bez přítomnosti věřících.

"Neměl bych se ani jen tak procházet venku, scházet se s přáteli nebo si jít zaběhat," přemýšlí Rafael. A dodává, že vůbec neví, jak ten čas doma trávit. "Cítím se divně, jako bych byl zavřený. Vždycky jsem přišel domů večer a honem šel jen napsat úkoly, připravit se do školy a spát," popisuje.

A když už vyjde ven, opět se cítí prazvláštně. "Většina lidí má roušku, jen zřídka se objímají nebo jinak srdečně zdraví, působí to dost neosobně."

Kolují  fámy, že to je celé vymyšlené

Studenti z jiných částí Mexika často odjeli ke svým rodinám a ti, kteří v těchto dnech nemusí chodit do práce, by rádi vycestovali z města. Silnice vedoucí z hlavního města byly v posledních dnech plné aut odjíždějících Mexičanů.

Ale i tak je těžké rozhodnout se, kam odjet. Případy nákazy virem prasečí chřipky se objevují v dalších a dalších státech Mexika. Zákaz školní docházky platí všude. Když zavoláte třeba do státu Guerrero a chcete si tam objednat hotel, majitelka vás podrobí hned výslechu. "Jste z Ciudad de México? A nemáte chřipku? Žádné symptomy?" ptá se po telefonu.

Celá země jako by se zastavila. "Ve městě je méně aut, méně lidí v metru. Když jsem jel taxíkem, řidič jen naříkal, jak málo vydělává," zdůrazňuje Rafael. Vylidněné však město není. V metropoli, v níž žije na dvacet milionů lidí, to snad ani nejde. Co tedy Rafael vlastně dělá celé dny? "Vysedávám u internetu, hledám nové informace, čtu zprávy. Sleduji televizi."

Podle jeho názoru média dobře informují o prasečí chřipce jako o nemoci, ale už tak dobře nereferují o tom, co se děje v celé zemi. Proto, tvrdí, mezi lidmi kolují různé fámy ohledně chřipky, jejího vzniku a rozšíření.

Jedna z těchto populárních spekulací praví, že za vším stojí snaha odvrátit pozornost od ekonomické krize nebo nadcházejících mexických zastupitelských voleb.

Bezprostřední strach z nakažení prasečí chřipkou Rafael nemá. "Nebojím se, i když dobře vím, že teoreticky se nakazit mohu. Zvlášť když člověk jako já nemá svoje vlastní auto, kterým by se mohl pohybovat po městě. Důsledně nosím roušku a umývám si ruce, kdykoliv je to možné."

Zůstaň, abys nemusela letět letadlem

Další otázkou je, jestli je lepší odjet z mexické metropole, když právě dopravní prostředky jsou považovány za místo, kde se lze nakazit. Mnozí tak učinili a jsou pryč. Studentka Diana Vázquezová, která je ze státu Sinaloa, se však rozhodla v Ciudad de México zůstat.

"Mluvila jsem s rodiči telefonem. Řekli mi, že je více riskantní letět domů než zůstat," vysvětluje. "Ale pokud se situace tady v hlavním městě výrazně zhorší, samozřejmě domů i tak poletím," dodává.

Stejná obava z nakažených opouštějících epicentrum prasečí chřipky panuje i v jiných zemích. Některé státy, jako například Argentina, zrušily lety z Mexika. Blízká Kuba sice lety neruší, ale znatelně změnila ceny. Ještě před pár dny stála letenka do Havany se společností Cubana tři sta dolarů, dnes stojí téměř sedm set.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video