Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger | foto: Reuters

Šedesátiletý Arnie: Chtěl bych USA vrátit pověst

  • 47
Nejvyšší metou pro přistěhovalce bývá to, když se jim podaří v nové vlasti získat slávu. S Arnoldem Schwarzeneggerem ze Štýrska se to má trochu jinak – chtěl by získat slávu pro svou novou vlast.

Přesněji řečeno, získat tuto slávu nazpátek. Bývalý kulturista, herec a kalifornský guvernér to napsal v rakouském deníku Kronen Zeitung: "Přál bych si, aby tahle velkolepá země získala zpět pověst, jaké se ve světě těšila. Dnes tomu tak není."

Přání čerstvého šedesátníka Schwarzeneggera (narodil se 30. července 1947 v městečku Thal) nebylo skromné, ale taková nebyla ani pobídka od nejčtenějšího rakouského deníku: "Kdyby se objevila kouzelná víla a nabídla vám pět přání, jak by zněla?"

Rodák od Štýrského Hradce odpověděl písemně na druhý den. Pro sebe si přál zachovat "neskutečně harmonický vztah" se ženou a dětmi a také to, aby jeho "tělo i duch" fungovaly jako dříve.

"Moje páté a poslední přání se týká Spojených států amerických," svěřil se nakonec. Na jeho splnění však nehodlá čekat se založenýma rukama. "Nejde tu o lidi, ale o současnou politiku. Velmi doufám, že se brzy změní – a pokusím se k tomu přispět svým dílem."

Můj vzor Nixon
Arnold Schwarzenegger je znám tím, že doposud uskutečnil všechno, co si kdy vzal do hlavy. Začalo to párem bicepsů, které se zdály malinko povyrůst pokaždé, když se jejich majitel podíval na činku.

Schwarzeneggera ještě pořád baví modelovat, jenom ne už tolik vlastní muskulaturu, ale svět kolem sebe – alespoň za to byl letos zařazen do seznamu stovky nejvlivnějších lidí světa podle časopisu Time.

Syn policisty a někdejšího člena nacistické strany Gustava a jeho choti Aurelie Jadrné se do USA přistěhoval v září 1968. V té době sice neuměl pořádně anglicky, ale stačil si všimnout, že probíhá kampaň před prezidentskými volbami.

Kamarád mu překládal průběh televizní debaty, v níž mu jeden z kandidátů okamžitě připomněl rakouský "socialismus", ale druhý kandidát – jmenoval se Richard Nixon – jako by do diskuse "vnášel čerstvý vítr", vzpomínal v roce 2004.

"Zeptal jsem se kamaráda, z jaké je politické strany. Že prý z republikánské. Odpověděl jsem, že v tom případě jsem taky republikán," řekl na konventu Republikánské strany v roce 2004.

To už byl rok guvernérem a své křeslo obhájil i loni na podzim, přestože donedávna neuměl pořádně vyslovit jméno svého státu (Arnold dlouhá léta říkával zatvrzele "kálifornja" s tvrdým "k", zatímco v celém anglofonním světě je to "kelifórnja"). Výslovnost však nebyla důležitá.

V době, kdy vstoupil do úřadu, odcházely z Kalifornie každý den desítky podnikatelů do sousedních států, kde sice nebylo tak příznivé klima, avšak podstatně nižší daně. Schwarzenegger tento trend zabrzdil, ale podaří se mu vrátit slávu celým USA?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video