Časné jarní druhy komárů, které jsou k vidění při jarních kalamitách, mají větší rozměry než letní drobnější druhy. Ilustrační foto

Časné jarní druhy komárů, které jsou k vidění při jarních kalamitách, mají větší rozměry než letní drobnější druhy. Ilustrační foto | foto: Axana-sk.sk

Šedesát komářích útoků za minutu. Litovelské Pomoraví sužuje kalamita

  • 1
Ženy si bez repelentu netroufnou na pole ani přes ulici do obchodu. Chlapi sedí se sprejem na hubení bodavého hmyzu v hospodě i na hřišti na fotbalu. Přesto tam málokdo vydrží celý zápas. Takto teď žijí obyvatelé obcí v Litovelském Pomoraví. Sužuje je totiž komáří kalamita.

"Lidi celou zimu čekají, až bude hezky a budou moct vyjít ven. A teď skoro nemůžou vylézt," posteskl si starosta Střeně Vladimír Kamínek.

Co se vody a komárů týče, jsou obyvatelé vesnic kolem lužních lesů na ledacos zvyklí. Letošní komáří kalamitu ale přirovnávají k těm nejhorším. "Situace se blíží stavu z roku 2006, který byl extrémní," myslí si starosta Kamínek.

Letošní jaro komárům v Pomoraví přeje. Z břehů se po jarním tání vylila nejen řeka Morava, ale i místní potoky. Přestože je teplo, hodně prší, takže tůně nevysychají. Pro komáry jsou to naprosto ideální líhně.

Hygienici, kteří tento týden situaci v Litovelském Pomoraví mapovali, napočítali místy až šedesát útoků komářími samičkami za minutu. O kalamitě přitom hovoří už při deseti napadeních.

"Situace je mnohem horší než v předešlých letech, ale rozhodně se nepřibližuje největším kalamitám po povodních v letech 1997 a 2006, kdy na Olomoucku nebylo místa, kde by nebyl kalamitní stav," řekl Josef Chmela z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Právě na závěry hygieniků čekali starostové, kteří až s odborným posudkem o skutečné kalamitě mohou požádat Olomoucký kraj o dotaci na plošné postřiky. Například Příkazy, Hynkov a Střeň se dočkají už tento pátek.

"Nebráníme se kompenzaci nákladů spojených s kalamitním stavem. Máme na to havarijní fond," uvedl náměstek hejtmana Pavel Horák.

Líhnou se, nevyschly totiž tůně

Údaje několikanásobně překračující kalamitní stav naměřili hygienici během třiadvaceti kontrol, během nichž se zaměřili především na obce sousedící s Litovelským Pomoravím. Právě tam byla situace výskytu komárů nejhorší. "Situace je mnohem horší než v předešlých letech, ale ještě se nepřibližuje největším kalamitám po povodních v letech 1997 a 2006," uvedl Josef Chmela z protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

Proč je komárů letos více než v předešlých letech?
Čekali jsme, že se situace vyrovná loňským létům, ale Morava se koncem března kvůli dešťům a tajícímu sněhu zvedla, rozlila se po krajině a společně se spodní vodou naplnila periodické tůně. Ty kvůli dešťům nestačily vyschnout a začátkem dubna došlo k dalšímu líhnutí komářích larev z vajíček.

Komáři jsou teď větší. Čím to?
Časné jarní druhy komárů, které jsou k vidění při jarních kalamitách, mají větší rozměry než letní drobnější druhy.

Jak se dá s kalamitou bojovat?
Pomáhá aplikace aerosolu, nízkých dávek insekticidů, které jsou v obcích a jejich okolí prováděny z motorových vozidel ve večerních hodinách. Komáry to zahubí a na několik dní budou mít lidé klid. Bohužel v dešti by se insekticidy aplikovat neměly.

Co byste tedy radil lidem, jak by se měli proti komárům chránit?
Doporučuje se používat ochranné sítě do oken, závěsy do dveří, repelenty. Pomáhá také sekat trávu. Komáří aktivita je vysoká za vlhka při vyšších teplotách, a to hlavně ráno a během dopoledne, po poledni až do 16 hodin prudce klesá. Komáří útoky poté narůstají až k večeru.

Je komáří bodnutí nebezpečné?
Komáři přenášejí některé nemoci na člověka jako třeba ťahyňa virus, který způsobuje horečnaté onemocnění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video