Ondřej Liška (SZ) a Cyril Svoboda (KDU ČSL) rezignovali na své posty předsedů stran. (29. května 2010)

Ondřej Liška (SZ) a Cyril Svoboda (KDU ČSL) rezignovali na své posty předsedů stran. (29. května 2010) | foto: Koláž - iDNES.cz

Sečteno: Levice získala jen 82 křesel, volby smetly lidovce a zelené

  • 1377
Češi vědí, jak bude vypadat nová Poslanecká sněmovna. Volby vyhrála ČSSD s 22,1 % před ODS s 20,2. Obě strany výrazně oslabily. Sociální demokraté nemají sílu na levicovou vládu. Úspěch slaví TOP 09 a Věci veřejné. Po desítkách let končí lidovci, mandát neobhájili ani zelení.

VOLBY 2010

Úplné výsledky dávají 16,7 procenta, čtvrtá je KSČM s 11,3 procenta a pátá strana Věci veřejné, která získala 10,9 procenta.

K volbám se už krátce po začátku sčítání vyjádřil prezident Václav Klaus. Podle něj znamenají zásadní oslabení dvou standardních politických stran - ČSSD a ODS. Účast voličů ve výši 62,6 procenta hodnotí jako přiměřenou evropským poměrům. Byla ale druhá nejnižší od pádu totality.

"Výsledky nejsou úplně překvapivé, ukazují, že průzkumy v podstatě to hlavní pořadí naznačovaly a zdá se, že to bude i konečným výsledkem," uvedl odpoledne.

Večer, když začaly padat hlavy neúspěšných předsedů, se k vývoji už nechtěl vyjadřovat. Počká nejméně do neděle.

Paroubek vyhrál a odstoupil

Předseda vítězné sociální demokracie Jiří Paroubek už odpoledne uznal, že navzdory nejvyššímu volebnímu zisku zřejmě nebude premiérem s šanci na sestavení stabilní vlády.

Jen s komunisty by ČSSD měla podle neoficiálního přepočtu iDNES.cz 82 křesel. Musela by hledat spojence ve středopravicových vodách.

Paroubek hovořil také o tom, že průzkumy tentokrát neukázaly správné trendy. Na výsledky měly velký vliv úspěšné malé strany. "Země má nakročeno k pravicové koalici," řekl Paroubek. (více si přečtěte zde)

Atmosféra v Lidovém domě byla napjatá a po půl osmé večer přišlo rozuzlení. Předseda ČSSD označil výsledek za prohru a oznámil, že v příštích dnech rezignuje. (více o jeho odchodu čtěte zde)

Nečas chce tvořit koalici rozpočtové odpovědnosti

"Otevírá se šance na vytvoření koalice rozpočtové odpovědnosti," řekl lídr ODS Petr Nečas už v první reakci na výsledky. Jeho strana totiž navzdory druhému místu zřejmě bude jednat o vládě s TOP 09 a Věcmi veřejnými.

"Chtěl bych poděkovat všem pravicovým voličům v České republice. Hlasovali pro rychlé zastavení zadlužování a my jsme povinni to vyslyšet," dodal Nečas a pogratuloval ČSSD, která získala nejvyšší počet hlasů.

Nečas převzal vedení ODS dva měsíce před volbami po pádu Mirka Topolánka. Strana pod jeho vedením získala historicky nejmenší počet hlasů, ovšem oproti průzkumům výrazně stáhla náskok ČSSD a Nečas může být premiérem.

TOP 09 a Věci veřejné mají největší důvod k oslavám. TOP 09 se vyplnila vysoká čísla z posledních předvolebních průzkumů a strana předběhla i komunisty.

"Stále mám smíšené pocity - štěstí, že projektu, který jsme si vysnili a kterému jsme věřili, uvěřilo tolik voličů. Druhým je pocit odpovědnosti, protože taková míra důvěry znamená obrovskou odpovědnost ji nezklamat," komentoval výsledek zakladatel strany Miroslav Kalousek.

Věci veřejné mají dvojciferný zisk, jak si přály. To jim umožní klást si podmínky. "Jsme v situaci, kdy nejsme motivováni jít teď do nějaké koalice za každou cenu," řekl po zveřejnění předběžných výsledků po sečtení všech okrsků Vít Bárta, trojka na pražské kandidátce.

Lidovci končí po desítkách let

Naopak volby otřásly KDU-ČSL. Lidovci se poprvé nedostanou do české Sněmovny, přitom na vládě se podíleli tradičně už od dob první republiky. Předseda strany Cyril Svoboda už rezignoval na funkci. Lidovce tentokrát nepodržela ani jižní Morava, jejich tradiční bašta. (více o konci lidoveckých poslanců čtěte zde)

VOLBY 2010 - Rozdělení mandátů (100 %)

Ze Sněmovny po jednom volebním období zmizí také kometa posledních voleb, Strana zelených. Předseda Ondřej Liška a jeho vedení už oznámili, že rezignují na své funkce. Strana chce působit v zastupitelstvech a na úrovni komunální politiky.

Přes čtyři procenta získala kromě KDU-ČSL také Strana práv občanů Zemanovci, ale to na Sněmovnu nestačí. Předseda Miloš Zeman už oznámil, že ani on ve funkci nezůstane.

Čtěte v pondělní MF DNES

Nejrozsáhlejší volební zpravodajství v českých novinách – velký volební speciál. Detailní rozbor výsledků. Analýzy a komentáře. Kdo může s kým utvořit vládu. Co se děje v zákulisí politických stran.

.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video