Mrtví v keňském hotelu

Mrtví v keňském hotelu - V keňském městě Kikambala zaútočili sebevražední útočníci na hotel s izraelskými turisty. Najeli do budovy v dodávce naplněné výbušninami. Zahynulo nejméně jedenáct lidí. (28. listopadu 2002) | foto: Courtesy of Kenya Television, Reuters

Sebevrazi zaútočili v Keni na Izraelce

  • 328
Keňské úřady zadržely v souvislosti s ranními atentáty dva muže. "Vyslýcháme je," potvrdil ministr vnitra. "Jsou podezřelí. Pohybovali se v okolí města a nevíme, co tam pohledávali." Julius Sunkuli neupřesnil, jaké národnosti muži jsou. Počet obětí atentátů na hotel a letadlo s izraelskými turisty se vyšplhal už na čtrnáct. Přihlásila se k nim dosud neznámá skupina Palestinská armáda.

"Vyslali jsme dvě skupiny útočníků, aby světu připomněly palestinské utečence, které vyhnali sionističtí teroristé ze Západního břehu a Gazy," stojí v prohlášení skupiny. Věrohodnost prohlášení se zatím nepodařilo prokázat.

Izraelští a kenští představitelé spojují ranní útoky nejčastěji s Al-Kajdou a s ní spřízněnými skupinami. Mluvčí americké vlády Gordon Johndroe to označil za předčasné. Oběma státům nicméně nabídl pomoc při vyšetřování.

Atentáty těsně následovaly
V keňském městě Mombasa najeli tři sebevražední útočníci s autem naplněným výbušninami do hotelu. Při explozi zahynulo nejméně čtrnáct lidí, včetně dvou izraelských dětí.

Jen pár minut předtím minuly rakety izraelské charterové letadlo, které startovalo z Mombasy. Stroj s 261 pasažéry po šesti hodinách letu bezpečně přistál v Tel Avivu.

Městem ráno otřásl výbuch
"Do hotelu právě dorazila skupina turistů. Spatřil jsem bílé pajero, které mířilo proti vchodu," dosvědčil barman z podniku přes ulici. "Seděli v něm tři Arabové. Když vjeli dovnitř, zaslechl jsem explozi."

"Z hotelu stoupá dým," hlásil obyvatel přístavního města Mombasy krátce po výbuchu v půl deváté místního času. "V hale leží asi osm těl, většinou jsou to dospělí muži," telefonoval jiný svědek agentuře Reuters.

Krátce po atentátu se k budově začaly sjíždět sanitky. "Lidi to zasáhlo do rukou, do nohou, po celém těle," svěřila se s otřesným zážitkem Neima, která dorazila se skupinou turistů. "Všechno kolem bylo spálené..."

České ministerstvo zahraničí vyzvalo občany, aby zvážili své cesty do Keni. Podle informací zastupitelského úřadu nejsou mezi oběťmi ani raněnými žádní Češi. Keňa se v poslední době stává oblíbeným cílem turistů. Lidé jezdí hlavně k moři a na safari do přírodních rezervací, připomíná ČTK.
Mrtvých je nejméně čtrnáct
"Lidé jsou různě zranění," sdělil zástupce nemocnice Aga Khan, "někteří mají tržné rány, kovové úlomky vražené do těla, jiní vyvázli s pohmožděninami." Podle agentury AP se počet zraněných vyšplhal na osmdesát. Jsou mezi nimi i děti.

"Tři sebevražední útočníci zahynuli na místě, kromě nich nepřežilo šest keňských zaměstnanců hotelu a dvě izraelské děti," upřesnil policejní mluvčí Kimgori Mwangi. Útočníci byli pravděpodobně arabského původu, uvedl. Během dne se počet obětí vyšplhal na čtrnáct.

Izrael poslal do Keni letadlo s lékaři, kteří se mají postarat o raněné. Kromě Izraelců byli v hotelu přítomni převážně Keňané. Paradise Hotel má izraelského vlastníka a hojně ho využívají i turisté z jiných států.

Rakety minuly izraelské letadlo
Jen pár minut před výbuchem těsně minuly dvě rakety izraelské charterové letadlo, které startovalo z města. Pilot zahlédl záblesk na levé straně letounu. Podle prvních zpráv stroj lehce poškodily.

"Raketové střely byly vypáleny z bílého pajera, které stálo asi dva kilometry od letiště. Obě střely letadlo minuly," potvrdil policejní mluvčí Kimgori Mwangi.

Letadlo společnosti Arkia s 261 pasažéry letělo do Izraele. Po incidentu plánovalo nouzově přistát v Nairobi, ale nakonec pokračovalo v letu. Po šesti hodinách bezpečně dosedlo v Tel Avivu.

Letadlo doprovodily stíhačky
Většina cestujících si po startu ničeho nevšimla. Dvaašedesátiletý Ezra Gozlan seděl v zadní části letadla. Chvilku po tom, co se stroj odlepil od ranveje, spatřil střelu. Proletěla těsně kolem křídla.

"Pak se rozlehl výbuch a uviděl jsem kouř. To je raketa, řekl jsem svému sousedovi. On si ale myslel, že spíš začal hořet motor," vyprávěl Gozlan po návratu do Izraele. Za letadlem zůstávala asi třísetmetrová kouřová stopa.

Pilot řekl pasažérům o útoku, až když stroj vlétl do izraelského vzdušného prostoru. To už ho doprovázely vojenské stíhačky.

Izrael se obává sílícího teroru
"Raketový útok znamená nebezpečnou eskalaci teroru," cituje agentura AP izraelského ministra zahraničí Benjamina Netanjahua.

"Znamená to, že teroristické organizace a režimy, které je podporují, jsou schopné získat zbraně, které mohou způsobit masové ztráty na životech kdykoli a kdekoli," dodal ministr. "Dnes pálí proti izraelskému letadlu, zítra zaútočí na letouny USA, Británie nebo jakéhokoli státu."

Keňský velvyslanec viní Al-Kajdu
K útoky se udály kolem 6:30 středoevropského času. Zatím se k nim nikdo nepřihlásil. Podle keňského velvyslance v Izraeli za nimi ale nepochybně stojí teroristická organizace Al-Kajda.

"Nepochybuji o tom, protože Keňa nemá žádné vnitřní problémy, žádné spory se sousedy, žádný terorismus, zkrátka jakýkoli problém," řekl velvyslanec John Sawe.

Muslimové prý atentát připravovali
S Al-Kajdou spojuje útoky také radikální duchovní Abu Hamza al-Masri. "Rozhodně to udělala Al-Kajda nebo spřízněná militantní skupina. Většinou útočí na lidi ze Západu. Je obtížné dostat se k Izraelcům, ti jsou ale prvořadým cílem," řekl al-Masri. Američané ho podezřívají, že udržuje s teroristy kontakty.

Muslimský duchovní a bin Ládinův sympatizant Šejch Omar Bakri Muhammad tvrdí, že se před týdnem objevily náznaky o atentátech na internetu. "Militantní skupiny varovaly před útoky v Keni. Zmínily se v té souvislosti o Izraelcích." Mudžahedínové podle něj chatovali o tom, že se chystá něco velkého na východě Afriky.

Bombový útok v Keni není první
Exploze automobilů s výbušninou zničily v roce 1998 americké ambasády v keňském Nairobi a v tanzánské metropoli Dar es Salaam. Při atentátech zahynulo 224 lidí, na pět tisíc dalších bylo zraněno. Spojené státy obvinily z teroristických činů Usámu bin Ládina a jeho organizaci Al-Kajda.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video