Někdy se proti indickým farmářům obrátí i počasí, monzunové deště se pozdrží a úrodu zničí dlouhé sucho.

Někdy se proti indickým farmářům obrátí i počasí, monzunové deště se pozdrží a úrodu zničí dlouhé sucho. | foto: AP

Už téměř 300 tisíc indických farmářů vyřešilo své dluhy sebevraždou

  • 42
Každou půlhodinu v Indii dobrovolně ukončí život předlužený farmář. Někdejší ekonomičtí tahouni nejlidnatější země světa platili ještě nedávno za tvrdé voličské jádro, jehož podporu se snažily získat a udržet místní politické špičky. Jejich zájem však opadl, na zemědělce se teď chystají lichváři.

Indičtí politici před letošními volbami hledají podporu jinde než v minulosti. Zaměřili se na městskou střední třídu a problémy venkovských farmářů už neplní titulní stránky novin, jak bývalo v rámci předvolební kampaně obvyklé. Do značné míry to souvisí i s ekonomickým rozvojem Indie a zejména podílem, který na něm zemědělci mají. Ten totiž soustavně klesá.

Experimenty s geneticky modifikovanými plodinami, jejichž sazenice farmáři nakupují od nadnárodních korporací, navíc do značné míry roztříštily původní zvyky a tradice, které indičtí zemědělci na svých nesčetných polích dodržovali celá staletí. Někdy se přidá i nepřízeň počasí, monzunové deště se opozdíí a úrodu zničí dlouhé sucho. Mnozí venkované to vzdávají a stahují se do velkých sídel. Zpravidla končí v předměstských slumech, které jsou dlouhodobě přeplněné.

Indové, kteří se svých venkovských usedlostí vzdát nechtějí nebo nemohou, hledají podporu jinde. Nezřídka se však stávají terčem lichvářů. Ti nabízejí na první pohled výhodné a lákavé půjčky. Pokud však sázka na monzunové deště nevyjde a úroda se nedostaví, farmáři spadnou do dluhové pasti. Mnozí z nich pak své problémy řeší sebevraždou.

Jedna smrt za půl hodiny. Indické statistiky jsou děsivé

Indičtí farmáři ve statistikách dobrovolných úmrtí dominovali dlouhodobě. Od roku 1995 spáchalo v Indii sebevraždu na 200 tisíc farmářů, informovala před čtyřmi lety CNN. Od té doby však číslo povyskočilo o dalších sto tisíc. Chudý zemědělec se v někdejší britské kolonii podle serveru The Diplomat zabije každou půlhodinu.

Reportérka listu The New York Times hovořila s Lathou Reddyovou. Její skromnou domácnost pravidelně navštěvují vymahači dluhů. Vdova a její dvě děti dluží různým lidem dohromady 400 tisíc rupií, tedy zhruba 130 tisíc korun. Přesnou částku se dozvěděla až z dopisu na rozloučenou. Poté, co se jejímu manželovi na čtvrtý pokus podařilo skoncovat se životem.

"Byli bychom rádi, kdyby s vymáháním počkali než dostudujeme a najdeme si práci," řekli novinářce děti Reddyové. Věřitelé jsou však netrpěliví a tak dlouho čekat nemíní. Kde na to ovdovělá farmářka vezme, to nikoho nezajímá. Podobné problémy však řeší i další desítky tisíc indických rodin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video