Sebevědomá zahraniční politika ČR

Přečetl jsem si Váš příspěvek do MF DNES Spolupracujeme se západními demokraciemi o nevhodné zahraniční politice ČR a nedá mi na něj nereagovat. Nesdílím názor pánů z občanského sdružení Zvon, že by ČR měla na slovo poslouchat USA, které nám vnucují svojí představu o demokracii.

Spolupracujme se západními demokraciemi
Vzhledem k tomu, že v USA nikdy socialistický režim neexistoval, nedokáží si plně uvědomit jeho skutečný dopad na občany. Pokud uvádí případ návrhu rezoluce o porušování lidských práv a svobod na Kubě, patrně opomněli dodat, že žádná ze zemí EU, které by se daly dle mého názoru považovat za demokratické, nepodporuje ekonomické sankce vůči Kubě.
Právě obchodování může pomoci lidem žijícím v komunistických zemích otevřít oči a pochopit, že za komunistického režimu nedosahuje jejich životní úroveň úrovně  demokratických zemí a napomůže to tak pádu komunismu.
Jsem přesvědčen, že ne IDEÁLY, ale především EKONOMICKÁ SITUACE země je hybnou silou politiky.
V České republice se konečně začalo ekonomice dařit. Je naprosto v pořádku, že naši politikové hledají nová odbytiště (kdysi ztracená) a pokukují právě po Rusku. Kdysi byly naše výrobky v bývalém Sovětském svazu brány jako vzor kvality. Proč bychom se měli, jak pánové zmiňují "hospodářské spolupráce" s Ruskem vzdávat, když firmy ze západoevropských demokracií, tak USA se snaží ruský trh ovládnout. Vůbec se jim nedivím, když říkají malému Česku: "Ty, ty, ty, jestli nám polezeš do zelí a budeš hatit naše mocenské zájmy, tak s Tebou nebudeme kamarádit."

Tolik ke kritice české zahraniční politiky, která zdá se být, je konečně sebevědomá a původní.

Aleš Havránek
[mailto:ales.havranek@volny.cz]

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video