Alexandr Vondra je v úřadu jen pár dní a už nařídil kontrolu podezřelých zakázek.

Alexandr Vondra je v úřadu jen pár dní a už nařídil kontrolu podezřelých zakázek. | foto: David Port, MF DNES

Se zmanipulovanými zakázkami zatočím, slibuje ministr obrany Vondra

  • 321
Je to jen pár dní zpátky, kdy Alexandr Vondra usedl do horkého křesla ministra obrany. A už musí řešit, jak zabránit obřím podvodům při rozdělování armádních veřejných zakázek. Vondra slibuje, že s korupcí při rozdělování státních peněz skoncuje. Vítězné firmy podle jeho plánů například nebudou hned smět předat zakázku jiným dodavatelům.

"Budou se muset zpřísnit podmínky tendrů i jejich kontrola," přibližuje Vondrův plán mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Vondra tak reaguje na zjištění MF DNES, která zmapovala systém ovládnutí zakázek, který fungoval na Správě vojenského bytového fondu. Státní úředník tam připravoval výběrová řízení, která vyhrávaly nastrčené firmy, v podstatě prázdné schránky. A ty obratem přeposílaly celé zakázky úředníkově stavební společnosti. Stát přicházel o miliony, u úředníkovy firmy končily.

Podvodů kolem zakázek byly desítky

Při soutěžích se podvádělo, připouští úředník

Ve čtvrtek navíc upozornil na jiné zmanipulované armádní tendry i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS). Ten odhalil kartel při zadávání veřejných zakázek pro Vojenskou ubytovací a stavební správu v Litoměřicích. Protikorupční policie v tomto případě stíhá 54 lidí, které viní ze zmanipulování nejméně 30 zadávacích řízení za 300 milionů korun.

Ministr nařídil kontrolu

Ministr Vondra nařídil hloubkovou kontrolu podezřelých zakázek na Správě vojenského bytového fondu, na které upozornila MF DNES. Případ vyšetřuje i Inspekce ministra obrany a protikorupční policie.
Klíčová otázka však zní: Je vůbec možné přijmout taková opatření, která by okrádání státu zabránila za situace, kdy zakázky manipulují přímo ministerští úředníci?

"Částečně bezesporu ano," je přesvědčen expert ODS na veřejné zakázky Zdeněk Zajíček, který je jedním z tvůrců protikorupčního programu nového Nečasova kabinetu. O ten se bude při "čištění" ministerstva obrany opírat i šéf resortu Alexandr Vondra.

Náměstek má dům od podezřelé firmy

Firma manipulovala zakázky a stavěla náměstkovi dům

Připravovaná vládní protikorupční opatření podle Zajíčka zabrání tomu, aby veřejné zakázky vyhrávaly nastrčené firmy – takzvaní bílí koně – které obratem veškeré práce předají spřízněné firmě. Přesně tak se to dělo na Správě vojenského bytového fondu.

"Vítězné firmy budou mít povinnost dodat samy významnou část zakázky. Nebudou ji smět ihned předat někomu jinému," popisuje Zajíček jednoduché opatření.

Věci veřejné chtěly dokonce zavést procentuální limit, jaký podíl musí vítězná firma sama na zakázce odvést. Mělo to být více než 70 procent. Výběrová řízení by tak už nemohly vyhrávat fiktivní společnosti, které nejsou schopny práce zastat. V koaliční smlouvě však nakonec žádný takový limit není.

Všechno se dá obejít

Vondra navíc slibuje, že ministerstvo bude zakázky rozdělovat mnohem průhledněji. "Chci, aby na rozdíl od minulých let proběhlo maximum nákupů formou otevřených výběrových řízení," slíbil Vondra v Hospodářských novinách.

S podvody by měla zatočit i nová povinnost pro firmy, které se účastní tendrů, odkrýt svou vlastnickou strukturu. A zároveň zpřístupnit výběrové komisi celou svou minulost – účetní uzávěrky, zisky i všechny projekty, které má úspěšně za sebou. Úředníci by tak měli nastrčené firmy odhalit.

Zmanipulované zakázky na Správě vojenského bytového fondu však ukazují, že i taková opatření se dají lehce obejít, pokud v tom "jedou" přímo ministerští úředníci. Už dnes totiž platí, že firma, která se účastní tendru, musí předložit reference i svou podnikatelskou minulost. Ani jedno přitom nastrčené společnosti neměly.

Problematické zakázky

Provize za pandury
Reportér MF DNES se letos v lednu v roli obchodníka s pohledávkami setkal s bývalými manažery firmy Steyr. Skrytou kamerou zaznamenal jejich výroky týkající se nákupu transportérů Pandur z let 2006 až 2008, za které nakonec český stát zaplatil 14,4 miliardy. Manažeři tvrdili, že zakázka byla zmanipulovaná a politikům šla provize 2 až 3 procenta. Případ vyšetřuje česká i rakouská policie.

Kartel při zadávání zakázek
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tento týden odhalil první kartel při zadávání veřejných zakázek v Česku. Pěti firmám uložil pokutu celkem 4,9 milionu korun. Šlo o zakázky pro Vojenskou ubytovací a stavební správu v Litoměřicích. Kvůli podezření z korupce policie v kauze zakázek pro vojenské ubytovací a stavební správy stíhá 54 lidí. Byli obviněni z toho, že údajně zmanipulovali nejméně 30 zadávacích řízení za 300 milionů.

Korupce při pronájmu gripenů
Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nařídila nedávno policii obnovit vyšetřování pronájmu čtrnácti švédských stíhaček JAS-39 Gripen české armádě. Britští vyšetřovatelé hovoří už se stoprocentní jistotou, že se při obchodu v roce 2001 uplácelo. Protikorupční britský úřad zažaloval bývalého agenta zbrojařského koncernu BAE Alfonse Mensdorfa Pouillyho, jenž podle něj i v Česku na úplatcích utratil miliony.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video