I  na zlínské Univeritě Tomáše Bati nebylo podle bývalého děkana všechno v pořádku. Ilustrační foto

I na zlínské Univeritě Tomáše Bati nebylo podle bývalého děkana všechno v pořádku. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Se studiem se „fixlovalo“ i ve Zlíně, tvrdí bývalý děkan

  • 81
Nábor studentů, kteří při přijímačkách skončili hluboko pod čarou, nebo doktorát v zahraničí získaný za dva měsíce. Tak popisuje poměry na zlínské Univerzitě Tomáše Bati bývalý děkan Fakulty multimediálních komunikací Jaroslav Světlík. Podle školy jde z jeho strany o mstu, před časem totiž musel funkci opustit kvůli nařčení z plagiátorství.

Bývalý děkan však dnes tvrdí, že ho ze školy nevyhnala plagiátorská aféra, ale že z ní odešel na protest proti jednání univerzity.

„Odmítl jsem akceptovat tlak na přijetí studentů na odvolání ‚z politických důvodů‘, kteří byli hluboko pod čarou, a ani nesložili přijímací zkoušku. Vadilo mi, když se z peněz daňových poplatníků platilo za doktorát získaný v zahraničí 75 tisíc korun, přičemž mezi první zkouškou složenou u kolegyně v kabinetě a ukončením studia uběhly plné dva měsíce.“

Rektor Ignác Hoza Světlíkovy výpady odmítá komentovat s tím, že se jedná pouze o arogantní a ničím nepodložené útoky. „K arogantním útokům pana Světlíka se nechci vyjadřovat,“ vzkázal prostřednictvím kancléřky univerzity Andrey Kadlčíkové.

Ze školy Světlík odešel loni v červenci, kdy byl anonymním dopisem obviněn z plagiátorství. Podezření, které na něj anonymní udání vrhlo, se vzápětí potvrdilo. Podle znaleckého posudku Světlík opsal většinu své habilitační práce ze své dříve vypracované práce doktorské.

„S nadsázkou řečeno, na základě jedné práce získal dva tituly,“ říká rektor Hoza. Řada pasáží obou textů je shodná či velmi podobná, objevují se i stejné překlepy.

Světlík se však brání. Nikdy prý neopisoval, pouze zapomněl svou doktorskou práci uvést v seznamu použité literatury. „Existuje sedm posudků, které mi dávají za pravdu,“ podotkl Světlík, který i po skandálu stále učí na čtyřech vysokých školách v Bratislavě, Brně, Znojmě a Vídni.

Světlík tvrdí, že mu dala loni v září za pravdu i policie, podle které anonym spáchal trestný čin pomluvy. Na druhou stranu – policie nezkoumala postup při tvorbě práce. Pro závažné obvinění, že se na škole fixlovalo se studiem, zatím Světlík žádný důkaz nepředložil.

Úplatek na zlínské univerzitě

Kauza Jaroslava Světlíka není jediným skandálem, kterému během devítileté historie čelila Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Pedagog Libor N. od září 2008 působí jako odborný asistent na pobočce Fakulty technologické v Uherském Hradišti. Bývalý žalobce Nejvyššího státního zastupitelství přitom podle policie v lednu 2004 požadoval úplatek po studentu bratislavské univerzity. Policie to zjistila na základě telefonického odposlechu v souvislosti s vyšetřováním gangu podvodného soudce Jiřího Berky. Byl za to pravomocně odsouzen.

Poté, co na kauzu upozornila MF DNES, se Libor N. k záležitosti odmítl vyjádřit. Pouze vzkázal, že na svém pedagogickém působení na univerzitě nevidí nic špatného.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video