Se stíhačkami vládě odlétá důvěra

  • 5
Vláda se definitivně rozhodla, že si pro letce půjčí stíhací víceúčelové letouny JAS-39 Gripen vymyšlené a zkonstruované ve Švédsku ve spolupráci s Brity. V obecné rovině lze s nákupem víceúčelových nadzvukových bojových letounů souhlasit.

Lidé v Ústí nad Labem by měli mít jistotu, že z jasné oblohy nepustí JAS 39 nebo F-16 teroristu s dopravním letadlem na chemičku, setuzu nebo pivovar. Jenom nadzvukové bojové letouny mohou včas dostihnout podezřelé dopravní letouny, které létají běžně rychlostí 900 – 950 km/hod.


Osobně mi vadí, že jsem se nikde nesetkal s podrobným vyjádřením expertů proč je jasné, že JAS-39 triumfoval nad F-16 a F-18. Proč? Kdo z nás to ví? Občané nejsou neználkové z čeledi negramotů, srovnání nabízených letadel, ofsetových lákadel a cenových vábniček nemůže být tajné.

Tajné mohou být konstrukční detaily, ne hodnocení úrovně strojů. Já jsem se ale více dozvěděl od leteckých fanoušků, než od ministerské odborné výběrové komise a od vlády. Nechal jsem se od leteckých nadšenců poučit, že pro obranu našeho prostoru budou JAS 39 Gripen jako moderní letouny koncipované od začátku pro úsporný provoz s minimální obsluhou, vhodné. 

Konstrukčně starší F-16 by nám stačily prý také a provozní výhody by mělo i značné rozšíření tohoto typu v Evropě.Vládě lze vyčítat, že se nechovala jako v tržní ekonomice. Vláda měla ještě nechat nabízející státy projít několika dodatečnými nabídkami, aby se cenově ještě několikrát předháněly ve výhodnosti nabídek.


Vládě ale především vyčítám, že člověk se může jenom dohadovat proč komise doporučila vládě půjčit si na čas gripeny. Na adrese www.army.cz, v internetové výkladní skříni ministerstva obrany, naleznete o rozhodnutí nic než obecná prohlášení.

Vláda převzala od voličů právo rozhodovat, ale voličům neskládá účet, odbývá je jenom obecnými frázemi. Copak lidé nemají právo se dozvědět jak se komise vyrovnala s technickými přednostmi a nedostatky nabízených typů, s jejich využitelností v rámci NATO, s politickými a ekonomickými výhodami a nevýhodami jednotlivých nabídek apod.?

To je od vlády neslušnost hraničící s podezřením, že rozhodování rostlo v bažině podivna. Nato nemusí být poslanec v opozici, aby měl pocit, že se stíhačkami vládě odlétá důvěra.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video