Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Sdružení shání práci válečným veteránům. Školení jim „ušije“ na míru

  • 38
Sdružení válečných veteránů České republiky rozjelo projekt placený z Unie, při němž shání válečným veteránům zaměstnání. Řadě bývalých vojáků se totiž po odchodu z armády nepovedlo sehnat slušnou práci. Do projektu se zapojilo už padesát lidí včetně vojáků, kteří sloužili v Chrudimi.

Nenabízejí svým kolegům kurzy, při nichž by jim lektoři radili, že na konkurz je potřeba se slušně obléknout. Veterán bude mít lepší servis.

"Je to unikátní v tom, že mu nejdříve najdeme odpovídající místo a teprve pak mu ušijeme na míru školení a kurzy, které potřebuje jeho zaměstnavatel, aby mu ho mohl nabídnout," uvedl místopředseda sdružení válečných veteránů Ladislav Sornas.

Do projektu se podle něj zapojilo už padesát lidí, včetně bývalých profesionálních vojáků sloužících v Chrudimi.

Veteránům zaplatí jakýkoliv kurz, od svářečských zkoušek, řidičských průkazů, zkoušek elektrikářů až po kurzy pro střední a vyšší management. Po dobu jednoho roku budou zaměstnavateli přispívat na mzdu čtyři tisíce korun měsíčně. Na projekt dá Unie kolem šesti milionů korun.

Do fronty na úřad práce se stydí

Mezinárodních misí české armády se podle odhadů zúčastnilo přes deset tisíc profesionálních vojáků. Většina se jich vracela do "normálního" života těžce.

"Skoro každý měl problém, odhaduji, že tak 75 procent z nich mělo potíže najít odpovídající místo. Plukovník určitě nemůže stát v Makru za pokladnou a koukat, zda někdo nekrade, to není práce pro něj. Ti lidé udělali něco pro tuto zem a zaslouží si pomoc," řekl Sornas.

"Chápu, že po extrémních zážitcích na zahraničních misích není často lehké se vrátit do civilního zaměstnání. Jsem rád, že veteráni dostanou pomocnou ruku a že na to mohou přispět i evropské fondy," řekl hejtman kraje Radko Martínek, který nedávno o novém projektu se Sornasem jednal.

"Dozvěděli jsme se i o klucích, co po misích ztratili rodinu, zaměstnání a střechu nad hlavou. To je smutné, ale řešitelné. Kdysi jsme si pomáhali, i když "hřmělo", proč to neudělat dnes?" píše na webu veteránů účastník dvou misí Pavel Skácel.

Bývalí vojáci se prý často stydí stát fronty na úřadech práce, obcházet zaměstnavatele. Nemají mezi civilisty osobní vazby, bez nichž se práce hledá těžko. Většina jejich známých jsou vojáci.

"Teď děláme z řidičů bojových vozidel řidiče autobusů a kamionů. Budou mít na to papír, ale budou samozřejmě mnohem lepší než nějaký začátečník," uvedl Sornas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video