Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sdružení nezávislých se změní na stranu

  15:54aktualizováno  15:54
Jihlavský kraj - Společnou politickou pouť ještě nekončí nezávislí kandidáti, kteří v loňském roce usilovali na stejně nazvaných kandidátkách o zvolení do krajských zastupitelstev. Nezávislí, reprezentovaní především bezpartijními starosty měst a obcí a jinými představiteli komunální politiky stále existují jako řádné politické hnutí Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) se svými vedoucími orgány a rostoucí členskou základnou. Nyní dokonce připravují svůj politický program.

"Naše další směřování je zatím otázkou. Zda budeme dál jen subjektem, zašťiťujícím  nezávislé kandidáty do komunálních, případně krajských voleb, nebo si troufneme ještě i dál, to ještě není úplně jasné, probíhají o tom diskuse," řekla Marie Černá, která pod hlavičkou SNK kandidovala coby místostarostka Třebíče a po úspěchu ve volbách je nyní zástupkyní krajského hejtmana, odpovědnou za regionální rozvoj.

Jak uspěli kandidáti SNK
v loňských krajských volbách

Jihlavský kraj: 12,93%
Budějovický kraj: 10,59%
Ostravský kraj: 5,54%

SNK se ucházelo o přízeň voličů v Jihlavském, Budějovickém a Ostravském kraji.
Na první vstup do politiky si nevedlo špatně, protože se na jeho kandidátních listinách objevila celá plejáda u voličů známých osobností. Nejlépe SNK uspělo s třinácti procenty voličských hlasů v Jihlavském kraji.

Podle Černé tkvěl úspěch právě v tom, že Sdružení  nevystupovalo jako běžné politické strany a chovalo se pragmaticky. "Vznik Sdružení byl reakcí na to, že nezávislí kandidáti nemohli kandidovat do voleb jiným způsobem než sbíráním podpisů. To je ale samozřejmě jako program málo a určitě bychom chtěli nastínit jisté programové teze, které budou kandidáty jistým způsobem spojovat," řekla Černá.

Předsedou Sdružení nezávislých kandidátů je jeho kandidát do zastupitelstva Budějovického kraje Milan Marko. Konkrétnější programové teze SNK by měl nastínit jeho první celostátní sněm, který by se měl uskutečnit  v červnu na území Jihlavského kraje.

Političtí oponenti nezávislých nyní odhadují, že se postupně z SNK vyvine běžná politická strana. Potom by sice pro většinu z nich začala být regulérním politickým partnerem, ale na druhou stranu by také mohla přijít i o část voličů, které zaujala právě jejich apolitičnost.

Například krajská ODS říká: pokud vytvoří strukturu a program běžné politické strany, proč ne? "Když jejich zvolení zástupci nebudou vystupovat jako jedinci, ale jako zástupci zodpovědného politického subjektu, není důvod s nimi nejednat jako s normálním politickým partnerem bez ohledu na to, jak se jmenuje. Preferoval bych, aby to byla jasně čitelná strana," řekl předseda krajské ODS Rostislav Rakšány. Právě on patřil k těm, kteří při povolebních vyjednáváních zastávali při rozhovorech s nezávislými jednoznačnou rezervovanost.

Vedení regionální sociální demokracie má podobný, byť zdrženlivější postoj. "Myslím si, že by tudy spíš cesta vést neměla. Chápu nezávislé kandidáty v komunálních nebo v senátních volbách. Ale to, co se stalo v krajských volbách, že se osobnosti sdružily do sdružení, to je cesta poněkud bokem," soudí šéf krajské ČSSD Vojtěch Vymětal. "Ať se deklarují jako  politická strana, veřejně projeví své cíle a pak je to v pořádku. Jiná otázka je, zda je to vůbec potřeba," dodal.

Svůj program teprve vytváříme, říká Marie Černá
Sdružení nezávislých kandidátů bylo coby politické hnutí založeno kvůli podzimním volbám do krajských zastupitelstev loni v srpnu. Letos do konce ledna se uskutečnil také jeho ustavující sněm a byly ustanoveny jeho vedoucí orgány.
Otázka pro nezávislé nyní zní: jak dál? Zatím je to otázka, na niž není odpověď.
"Tohle bude řešit celostátní sněm, který bude během června. Tam potom bude možno už říci podrobnější informace. Bude asi někde v Jihlavském kraji, na Vysočině," řekla vedoucí postava krajské kandidátky SNK na Vysočině, bývalá místostarostka a nyní členka rady města Třebíče,  současná zástupkyně hejtmana Jihlavského kraje Marie Černá.
Kdo jsou nynější členové SNK?
Lidé, kteří kandidovali na předních místech kandidátky SNK do krajských voleb a pár dalších příznivců. SNK je nyní ustanoveno ve třech krajích, kde kandidovalo do krajských voleb - v Jihlavském, Budějovickém a Ostravském kraji.
Kolik členů sdružení nyní má?
Řádově několik desítek.
Jaké jsou společné názorové postoje mezi členy?
Zatím z těch diskusí, které probíhaly, vyplývá, že to není o tom, že by se uvažovalo o nějaké masové členské základně. Po republice je spousta nezávislých komunálních politiků, tím nemyslím jenom starostů a jejich zástupců, ale i radních a zastupitelů, kteří jsou teoretickými příznivci tohoto sdružení. Určitě bychom chtěli nabídnout nějaký program, pod který by se byli ochotni podepsat a pod jehož hlavičkou by mohli kandidovat v příštích komunálních volbách.
V čem se toto sdružení liší od ostatních politických subjektů - asi není typickou politickou stranou?
Určitě ne. V první řadě je reakcí na nemožnost nezávislých kandidátů kandidovat do voleb jiným způsobem než sbíráním podpisů. Ale to je určitě pro program málo. Chtěli bychom nastínit jisté programové teze, které budou kandidáty jistým způsobem spojovat.
Jaké je nyní vedení sdružení?
Podle zákona o politických stranách a hnutích musí mít sdružení ustanoveno jak  krajské tak celostátní orgány, takže tyto orgány samozřejmě ustanoveny jsou. Ale není tu ta pravá stranická  disciplína, jaká je u zavedených politických stran a hnutí. Nicméně určitě bude pro jeho činnost nutné, aby mělo do budoucna nějakého výkonného člověka, který by vyřizoval nezbytnou agendu. Ostatně, přiznám se, že já sama ještě ani papírově nejsem členkou. Formality se vyřizují postupně, nemám ještě vypsanou přihlášku.

Anketa: Sdružení má smysl i jako strana

V čem vidíte klady a zápory politické strany, sdružující nezávislé osobnosti?
Petros Martakidis, 30 let, rozhlasový redaktor, Jihlava:
Krátkodobě to pozitivní je, především na komunální úrovni. Kam se to potom bude vyvíjet, to už je druhá věc. V případě, že tento subjekt expanduje mezi standardní politické strany a transformuje se do jejich podoby, ztrácí na celostátní úrovni výhody většího sepětí s občany. Na komunální úrovni se lidi znají a ta vzájemná závislost tam určitým pozitivním prvkem je.
Václav Pavlosek, 54 let, ředitel úřadu práce, Žďár nad Sázavou:
Každý takový subjekt, který je na politické scéně a má pozitivní politický i společenský program - a ten, myslím, nezávislí kandidáti mají, může vnést obohacení do politického spektra. Momentální situace ukazuje, že nezávislí kandidáti jsou pro  vývoj územních celků docela přínosem. Právě proto je třeba politické spektrum obohatit v podstatě i o tento prvek, byť je v podstatě nestandardní.
Josef Dvořák, 47 let, řidič, Velké Meziříčí:
Myslím si, že byli pro lidi přitažliví ve volbách tím, že nevystupovali jako politici, ale šlo o známé osobnosti. Pokud se z nich stane klasická strana, myslím, že už tak atraktivní asi nebudou.
Tomáš Prchal, 30 let, ředitel úřadu Hospodářské komory, Jihlava:
Každou politickou stranou se nabídka pro voliče rozšíří, ať je taková nebo maková, i když se tím celkové politické klima asi nezmění, jestliže by se nezávislí nestali nejsilnější stranou, ale to se zatím asi těžko stane. Bylo by rozhodně dobré, kdyby tato strana nyní zveřejnila své politické postoje

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Politici přicházejí na povolební vyjednávání do Poslanecké sněmovny (22. října...
Babiš oťukává partnery. Přijal komunisty, Gazdíka i sociální demokraty

Zástupci hnutí ANO mají za sebou první schůzky o povolebním uspořádání Sněmovny. V průhonické Sokolovně se již ukázal předseda komunistů Vojtěch Filip či...  celý článek

Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš při volební superdebatě iDNES.cz a MF DNES v...
Vláda řešila zajišťovací příkazy, šéfa Finanční správy zve kvůli vysvětlení

Šéf Finanční správy Martin Janeček a náměstkyně ministra financí Alena Schillerová budou na zasedání vlády 6. listopadu kabinetu vysvětlovat okolnosti...  celý článek

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...
S výsledky voleb Češi spíš spokojeni nejsou, ukázal bleskový průzkum

Češi nejsou spokojeni s výsledky voleb. Ukázal to průzkum společnosti Median. Podle něj většina lidí sice nemá obavy o budoucnost demokracie v zemi, dotázaným...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.