Novinář Ferdinand Peroutka

Novinář Ferdinand Peroutka | foto: MAFRA

Ctitelé Peroutky požadují od Zemana omluvu, novináře spojil s nacismem

  • 898
Sdružení Ferdinanda Peroutky poslalo otevřený dopis na Hrad. Kritizuje v něm projev Miloše Zemana z nedávné konference při příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Zeman tehdy naznačil, že Peroutka byl fascinován nacismem. Sdružení nyní požaduje po prezidentovi omluvu.

Konference Let My People Live! se odehrála 27. ledna u příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Zeman tehdy zaujal nejen české novináře výrokem o superholokaustu a vyzval k boji proti islamistům (více zde).

Na začátku svého projevu, ve kterém se zamýšlel nad souvislostmi mezi Islámským státem a nacistickým Německem, zmínil i jméno nejslavnějšího českého novináře Ferdinanda Peroutky.

Ferdinand Peroutka

Ferdinand Peroutka zahájil novinářskou činnost v časopise ČAS. Roku 1919 spoluzakládal a redigoval Tribunu. Patřil mezi nejmladší Pátečníky, kteří se scházeli u Karla Čapka a jejich hostem byl i T. G. Masaryk. Od roku 1924 byl šéfredaktorem týdeníku Přítomnost a úvodníkářem Lidových novin. Napsal několik knih, z nichž nejznámější a nejvýznamnější je Budování státu.

V době, kdy byl vězněn v koncentračním táboře, se ho K. H. Frank pokoušel zlomit ke spolupráci v kolaborantské Přítomnosti. Peroutka však odmítl a zůstával až do osvobození ve vězení, tj. do dubna 1945. Po druhé světové válce se stal poslancem Prozatímního Národního shromáždění a současně se vrátil do Lidových novin, které změnily název na Svobodné noviny a také do svého týdeníku Přítomnost, který změnil titul na Dnešek. Ve všech novinách pranýřoval komunistické totalitní praktiky v ČSR.

Po komunistickém puči v roce 1948 odešel Peroutka do exilu nejprve do Londýna a později do New Yorku. Když bylo v roce 1950 založeno Rádio Svobodná Evropa, stal se prvním ředitelem československého oddělení.

Zdroj: ferdinandperoutka.cz

Na jeho adresu uvedl: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po Mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky.‘ (...) Co vede k této fascinaci intelektuálů naprosto zrůdným učením?“ Výrok Zeman posléze přehlušil již výše zmíněným tématem Islámského státu (kompletní přepis Zemanova projevu najdete zde).

Sdružení Ferdinanda Peroutky se však nyní proti těmto slovům ohradilo a na Hrad zaslalo otevřený dopis. „Fascinace intelektuálů nacismem je velmi závažné téma. Bohužel jste si zvolil špatný příklad. Pátrání historika a publicisty Petra Zídka, stejně jako naše vlastní pátrání, ukazují, že jste Ferdinandu Peroutkovi přiřkl citace, které nenapsal,“ stojí v dopise, na který jako první upozornil server Lidovky.cz.

Zídek už v týdnu v Lidových novinách upozornil na to, že nelze dohledat žádný Peroutkův článek s názvem „Hitler je gentleman“ a autorem článku s citací o andělích a vlcích je podle něj Jan Stránský, který ho napsal pod pseudonymem Petr Bílý.

Označení Peroutky jako člověka, který je fascinován nacismem, je podle členů sdružení „nehoráznou urážkou muže, který strávil druhou světovou válku v nacistických koncentračních táborech“. Peroutka si podle sdružení vždy zachovával mravní integritu.

„Svými nepravdivými slovy, která jste přednesl na vysoce sledované, prestižní akci, přenášené živě Českou televizí, jste hrubě poškodil dobré jméno významné postavy českých dějin 20. století. Pane prezidente, vyzýváme Vás, abyste doložil svá výše uvedená tvrzení. Pokud tak neučiníte, žádáme Vás, abyste se za svá slova o Ferdinandu Peroutkovi veřejně omluvil,“ stojí v závěru dopisu.

Z Hradu omluva zřejmě nepřijde

Omluva ze strany prezidenta se však podle všeho konat nebude. „Je zřejmé, že celá polemika má podstatu výhradně v tom, kdo projev pronesl, tedy Miloš Zeman, nikoliv v tom, co bylo řečeno.“ uvedl ke sporu pro iDNES.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

„Ferdinand Peroutka, kterého je třeba si vážit, prožil před druhou světovou válkou období selhání intelektuála, před kterým nesmíme ve jménu pravdivého obrazu osobnosti i naší historie zavírat oči. A právě to pan Zídek i zmíněné sdružení, bohužel ke škodě Peroutky, činí. Je to při nejmenším nevkusné,“ poznamenal Ovčáček.

Tiskový mluvčí Hradu zároveň odkázal na blíže neupřesněný písemný výrok z 22. února 1939. Podle všeho měl na mysli článek Češi, Němci a židé z časopisu Přítomnost (do časopisu můžete nahlédnout zde). Článek je podepsán jménem F. Peroutka.

Podle Zídka však ani tento článek žádnou Peroutkovu fascinaci nacismem neprokazuje. „Je dobově podmíněnou reflexí německého antisemitismu, který se Peroutka snaží racionálně pochopit a zároveň vysvětluje, proč Češi antisemitismu nepropadají. Doslova tam říká: ‚nemám žádného talentu k antisemitismu‘. Kde je nějaký obdiv k nacismu?“ uvedl Zídek pro iDNES.cz.

Zda Zeman sdružení písemně odpoví, bude podle mluvčího záležet na prezidentovi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video