Radar NATO poblíž Slavkova u Brna - Vojenský radar v obci Sokolnice, poblíž

Radar NATO poblíž Slavkova u Brna - Vojenský radar v obci Sokolnice, poblíž Slavkova u Brna | foto: Radek Miča, MAFRA

Plán Nečase a Fica: vojáci na radarech znovu uvidí Československo

  • 35
Finanční škrty tísnící možnosti české i slovenské armády přiměly politiky obou zemí, aby jednali o vojenské spolupráci. Na společném zasedání vlád v Uherském Hradišti se Češi a Slováci bavili o společném nákupu radiolokační techniky a možnostech sdílení radarového pokrytí obou zemí.

"Chceme velmi výrazným způsobem popostrčit spolupráci v obraně, je tu velký prostor, protože naše armády pocházejí ze stejných kořenů. Chceme nakročit od pouhé spolupráce ke skutečnému sdílení kapacit, například v oblasti výcviku a misí, zvlášť v době, kdy se obě vlády snaží velmi efektivně vynakládat výdaje," řekl český premiér Petr Nečas.

Obě země také plánují společný nákup radiolokační techniky a zkoumají možnosti sdílení radarového pokrytí.

Předseda české vlády připomněl, že obě armády jsou si jazykově blízké a podobné jsou i "firemní kultury" obou armád. Sblížit by se mohl výcvik, vzdělávání i logistika, ale prohloubení spolupráce je možné také u bojových jednotek.

Za méně peněz uděláme více, plánuje Fico

"Koneckonců společné působení v některých zahraničních misích ukázalo, že naše dvě armády jsou nesmírným způsobem kompatibilní a operabilní. Tohoto musíme využít," podotkl Nečas.

Výdaje na obranu

Ze 24 evropských zemí NATO seřazených podle toho, jaký podíl HDP vydávají na obranu, patří České republice a Slovensku 18-19. příčka. Obě země vydaly podle dostupných dat NATO v roce 2011 na obranu shodně 1,1 % HDP. Polsko dává 1,7 %, Německo 1,4 %, Maďarsko 1,0 %.

Zdroj: statistika NATO

Slovenský premiér Robert Fico připomněl, že Česká republika i Slovensko jsou pod velkým hospodářským tlakem.

"Obě země musí konsolidovat veřejné výdaje, proto ta hlubší spolupráce v oblasti vzdělávání, výcviku, výměny důstojníků i společných projektech," řekl. "Za méně peněz se dá společně udělat víc, než když to obě země dělají individuálně," podotkl Fico.

O nějaké formě hlubší vojenské spolupráci v minulosti oba státy už jednaly. V letech 2000-2002 byl na stole návrh na zajištění vzdušného prostoru obou zemí společným systémem protivzdušné obrany. Podle tehdejšího náčelníka generálního štábu české armády Jiřího Šedivého nicméně první návrh nepřijala slovenská strana spíše kvůli politickým než vojenským argumentům.

Úspěšná podle Šedivého nebyla ani iniciativa českého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka v roce 2002.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video