Hrad Džabar na přehradě Jezero Asad

Hrad Džabar na přehradě Jezero Asad | foto:  CC-BY-ND, Creative Commons

Kurdové dobývají přehradu na Eufratu, islamisty vyhánějí z hradu Džabar

  • 135
Syrské demokratické síly bojující v severní Sýrii s Islámským státem postoupily za podpory amerických a britských speciálních sil ke strategické přehradě na Eufratu. Turecká agentura Anadolu informovala, že Ankara a Moskva se dohodly na návrhu, který má vést k příměří mezi syrskými povstalci a režimem Bašára Asada.

Syrské demokratické síly (SDF) jsou koalicí kurdských, arabských, turkmenských a křesťanských milic působících na severu Sýrie. Nejsilněji jsou v ní zastoupeny kurdské milice YPG a jejich ženská obdoba YPJ.

Mluvčí SDF v úterý oznámil, že jednotky koalice vyhnaly bojovníky Islámského státu z desítek vesnic a farem a přiblížily se na tři kilometry k šedesátimetrové hrázi u města Tabká, která na Eufratu před více třiačtyřiceti lety vytvořila vodní nádrž Jezero Asad.

Ofenziva zaměřená na dobytí města Rakká, bašty Islámského státu v Sýrii, započala v listopadu a nese náze Hněv Eufratu. Obsazení přehrady o rozloze 639 čtverečních kilometrů by SDF umožnilo kontrolu nad přísunem vody do 40 kilometrů vzdáleného Rakká, což by pro sunnitské extremisty představovalo citelnou ránu, konstatuje list The Washington Post.

Hájili jsme hrad

Nejprudší boje se nyní odehrávají v okolí hradu Džabar, který leží na ostrově při severním břehu přehrady. V pevnosti z 11. století bývala hrobka šáha Sulajmána, dědečka zakladatele Osmanské říše. Hrad byl proto považován za výsostné území Turecka a střežili ho turečtí vojáci. V roce 1973, kdy v přehradě začala stoupat voda, převezli Turci šáhovy ostatky do provincie Aleppo k turecké hranici.

Přehrada stojí na Eufratu od sedmdesátých let, kdy ji nechal vystavět otec současného syrského prezidenta Bašára Asada Háfis:

Ofenzivu u Eufratu podporují také spojenecká letadla, která provádějí nálety na automobily naložené výbušninami, mosty a pozice džihádistů.
Bojovníci SDF se nyní chystají obsadit leteckou základnu Tabká ležící nedaleko přehradní hráze, kde Islámský stát v srpnu 2014 povraždil desítky zajatých syrských vojáků.

Islámský stát

Islámský stát potvrdil, že v bojích s SDF padnul jeho vysoce postavený velitel abú Džandal Kuvajtí. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Británie, ovšem uvádí, že osud Kuvajtího není zcela jasný.

Boje o al-Báb

Na intenzitě nabraly také boje o město al-Báb ležící asi 140 kilometrů severozápadně od Tabká. Turečtí vojáci tam v posledních hodinách zabili 44 členů Islámského státu. Turecko při operaci používá dělostřelectvo, které zasálo přes 150 cílů spojovaných s IS. Ankara vyslala vojáky do Sýrie v létě s tím, že pomohou bojovat proti Islámskému státu. Turci ale útočí také na Kurdy, aby jim zabránili ovládnout souvislé území podél turecké hranice.

SOHR ve středu přinesla zprávu, že při náletech na vesnici obsazenou radikály z Islámského státu na východě Sýrie zahynulo nejméně 22 civilistů včetně deseti dětí. Oběti leteckých úderů byly členy dvou rodin pocházejících z provincie Dajr az-Zaur, kterou téměř celou kontrolují islamisté. Často tam útočí zejména letouny mezinárodní koalice pod vedením Spojených států.

Spekulace o příměří

V prosinci se syrské armádě s pomocí jejích spojenců podařilo vytlačit povstalce z východní části města Aleppa. Hlavními spojenci Damašku jsou Rusko a Írán. Moskva poslala do Aleppa ženisty, kteří ve městě odstraňují miny a další nálože.

Podle ruských zdrojů je do operace nasazeno 200 Rusů, kteří zatím odstranili přes 14 700 výbušnin, mezi nimiž bylo téměř 7 000 amatérsky vyrobených bomb. Vojáci je nacházejí ve školách, mešitách, nemocnicích i mateřských školách. Ženisté, kteří pracují s vycvičenými psy, byli do Aleppa vysláni začátkem prosince. Někteří se předtím podíleli na hledání min v syrské Palmýře.

Podle turecké agentury Anadolu se Ankara a Moskva dohodly na návrhu, který má vést k příměří v Sýrii. Obě země podle turecké agentury usilují o to, aby klid zbraní vstoupil v platnost již ve středu o půlnoci.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu řekl, že dohodnout se o míru v Sýrii je nemožné, zůstane-li prezident Bašár Asad u moci. „Víme, že opozice ho nepřijme,“ řekl ministr. To, co Anadolu popsala jako dohodu mezi Ruskem a Tureckem, ministr označil za „přípravu“ této dohody.

Boje v Aleppu utichly. Místní se mohou pomalu vrátit k normálnímu životu....
Trosky tanku ve vládou kontrolované části Aleppa (13. prosince 2016)
Syrští ozbrojenci jsou sváženi z východního Aleppa do provincie Idlíb (20....

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že se k otázce příměří nemůže vyjádřit, protože nemá dost informací. Rusko navrhlo, aby se vnitrosyrské mírové rozhory konaly v lednu v Kazachstánu.

Zástupci Ruska, Íránu a Turecka minulý týden po jednání v Moskvě uvedli, že jsou připraveni pomoci vyjednat mírovou dohodu mezi syrskou vládou a opozicí. V takzvané moskevské deklaraci rovněž potvrdili odhodlání společně bojovat proti Islámskému státu a radikální Frontě dobytí Sýrie, dříve zvané Fronta an-Nusrá.

Hrad Džabar (červená značka) a al-Báb (modrá značka)

Hrad Džabar (červená značka) a al-Báb (modrá značka)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video